"Українське об'єднання хворих на фенілкетонурію "Особливі діти" підписало меморандум з Центром орфанних захворювань

"Українське об'єднання хворих на фенілкетонурію "Особливі діти" підписало меморандум з Центром орфанних захворювань

"Українське об'єднання хворих на фенілкетонурію "Особливі діти" підписало меморандум з Центром орфанних захворювань
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

24 червня 2023 року в Івано-Франківську громадська організація "Українське об'єднання хворих на фенілкетонурію "Особливі діти" підписала меморандум з Центром орфанних захворювань обласної дитячої клінічної лікарні. Зараз у ньому формують мультидисциплінарну команду, яка надаватиме для дітей з фенілкетонурією рекомендації з дієтотерапії, вестиме спостереження за ними, а також консультуватиме батьків щодо планування майбутніх вагітностей, розповіла Суспільному керівниця центру Ольга Бобрикович.

Керівниця Центру орфанних захворювань обласної дитячої клінічної лікарні Ольга Бобрикович
Керівниця Центру орфанних захворювань обласної дитячої клінічної лікарні Ольга Бобрикович. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Референтний центр орфанних захворювань, створений на базі обласної дитячої клінічної лікарні, охоплює всі рідкісні захворювання, і діти з фенілкетонурією також можуть до нас звертатися", — каже Ольга Бобрикович.

Столи з їжею
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Людмила Білейчук — мама Сашка, який хворіє на фенілкетонурію. Жінка каже: це генетичне вроджене захворювання її синові діагностували після проведеного неонатального скринінгу в пологовому будинку. Відтоді підхід до харчування у її сім'ї змінився.

Людмила Білейчук — мама Сашка
Людмила Білейчук — мама Сашка. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Вже дев'ять років щоранку абсолютно окремо своїй дитині готую все — сніданок, обід, вечерю. Він харчується чотири рази на день, щоразу новими продуктами. Є окремий стіл для нас всіх, а є спеціальний дієтичний стіл для дітей, людей із фенілкетонурією. Гарне смачне печиво та цукерочки, але вони зроблені зі спеціальної малобілкової муки, яка не містить фенілаланіну або в ній мало його", — розповідає Людмила Білейчук.

Діти сидять за столом
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Зі слів експертки з медичної генетики департаменту охорони здоров'я обласної військової адміністрації Ольги Фединської, молочна продукція, м’ясо, риба, крупи — більшість цих продуктів із традиційного раціону протипоказані для дітей з фенілкетонурією. Медикиня пояснює: спеціальна дієта, що передбачає мінімізацію фенілаланіну, є головною панацеєю для повноцінного розвитку дітей із рідкісним діагнозом.

Експертка з медичної генетики департаменту охорони здоров'я обласної військової адміністрації Ольга Фединська
Експертка з медичної генетики департаменту охорони здоров'я обласної військової адміністрації Ольга Фединська. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Дитина отримує велику кількість фенілаланіну — він накопичується в організмі, перетворюється на токсичні продукти й впливає на організм, що росте. Найгірше, що це впливає на центральну нервову систему і головний мозок. Діти починають відставати в розвитку, не тримають голову, не сидять. Також у них можуть бути дерматити на шкірі від токсичної дії, екзематозні висипання і може доходити аж до судом", — пояснює Ольга Фединська.

За словами лікарки-генетикині вищої категорії Надії Фоменко, яка 37 років займається вивченням генетичних захворювань, в Івано-Франківській області щороку із діагнозом фенілкетонурія народжується одна-дві дитини.

Лікарка-генетикиня вищої категорії Надія Фоменко
Лікарка-генетикиня вищої категорії Надія Фоменко. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Наразі у нас таких 29 дітей. Звичайно, що вони дорослішають і дорослих пацієнтів у нас 26", — каже Надія Фоменко.

Володимир Тутук — батько хлопця з рідкісним генетичним захворюванням, а також керівник громадської організації "Українське об'єднання хворих на фенілкетонурію "Особливі діти".

Володимир Тутук — батько хлопця з рідкісним генетичним захворюванням та керівник громадської організації "Українське об'єднання хворих на фенілкетонурію "Особливі діти"
Володимир Тутук — батько хлопця з рідкісним генетичним захворюванням та керівник громадської організації "Українське об'єднання хворих на фенілкетонурію "Особливі діти". Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"У цьому центрі будуть надавати послуги усім хворим на фенілкетонурію і не тільки. У ньому лікуватимуть дітей та дорослих", — говорить Володимир Тутук.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок