"Якщо Путін думає, що йому зійшла з рук Каховська ГЕС, що йому заважає знищити ЗАЕС?" — британський генерал Ширеф

"Якщо Путін думає, що йому зійшла з рук Каховська ГЕС, що йому заважає знищити ЗАЕС?" — британський генерал Ширеф

Ексклюзивно
генерал британської армії Річард Ширеф
Річард Ширеф, заступник верховного головнокомандувача Об'єднаних збройних сил НАТО в Європі у 2011-2014 роках, генерал британської армії у відставці. Фото: Олександр Брамський / Суспільне

Річард Ширеф — заступник верховного головнокомандувача Об'єднаних збройних сил НАТО в Європі у 2011-2014 роках, генерал британської армії у відставці, поговорив з Суспільним про майбутній саміт НАТО у Вільнюсі, про те, що Захід мав би зробити через руйнування росіянами Каховської ГЕС, про танки Challenger, контрнаступ України та про російську ядерну зброю в Білорусі.

Чого ми можемо очікувати від саміту НАТО у Вільнюсі й що Альянс таки мав би там запропонувати Україні?

Нині, особливо після руйнування Каховської дамби, критичний момент, щоб надіслати якомога потужніший сигнал Росії від НАТО, примусити її усвідомити реальні наслідки екологічного тероризму, й дати зрозуміти, що подальшої ескалації бути не може. Тож, на мою думку, НАТО має на 100% публічно схвалити мирний план президента Зеленського.

Треба чітко визначити прискорений шлях України до членства в НАТО. Також має зʼявитися дорожня карта, замість ПДЧ. І вона має бути не гальмуванням процесу, а визнанням, що Україна має багато чому навчити НАТО, і нині гарантує країнам Альянсу ефективний захист від війни. Звісно, бореться Україна, але це — війна проти Заходу і це — війна проти того, щоб Україна стала його частиною.

Ще я хотів би побачити узгоджену стратегію НАТО щодо забезпечення військових засобів, необхідних Україні для перемоги. Ми бачимо двосторонні домовленості між країнами НАТО та Україною. Але немає узгодженої стратегії Альянсу, а вона має бути.

Чого ще можна досягти на саміті? Гадаю, про це варто запитати американців, президента Байдена, тому що, зрештою, саме американці дадуть зелене світло членству України в НАТО. Як ми почули від міністра закордонних справ Великої Британії Джеймса Клеверлі, є широкий спектр підтримки прискореного членства України в НАТО, але є й низка тих, хто вагається, блокує цей шлях. Мета цього саміту має полягати в тому, щоб подолати ці блокування.

Президент США Джо Байден вважає, що Україні не варто дозволити йти простішим шляхом, без плану дій щодо членства в НАТО. Чи може він змінити думку?

Сподіваюся, що так, адже для трансатлантичної безпеки важливо, щоб Україна якнайшвидше стала частиною НАТО. Як я вже сказав раніше ми повинні визнати, що це війна проти Заходу, проти НАТО. Але навіть коли Україна досягне військових цілей — що станеться за належної підтримки союзників — Захід і Україна як його частина зіштовхнуться з проблемою Росії, яка продовжуватиме становити смертельну загрозу для України. Єдиний спосіб гарантувати Україні безпеку і суверенітет — це смуга стримування навколо Східної Європи, яка включатиме Україну, Грузію та Молдову.

Багато країн визнають, що українська армія зараз є, мабуть, найдосвідченішою в Європі. Але з іншого боку НАТО не готове артикулювати цей меседж: ми чекаємо на Україну в НАТО після закінчення війни. Чому?

Це потрібно запитати у чиновників Альянсу. Для мене зрозуміло, що українська армія суттєво випереджає будь-яку армію НАТО завдяки здобутому досвіду. Це і винахідливість у веденні бою, і керування даними, і досвід використання артилерії, досвід матеріально-технічного забезпечення, розширення можливостей ефективного командування та контролю. За останні півтора року ваша армія трансформувала та революційно вдосконалила ці аспекти військового потенціалу. Є багато уроків, які потрібно винести з українського досвіду та застосувати в арміях НАТО. Тож йдеться не про те, щоб Україна відповідала стандартам НАТО — вона їх випереджає. Йдеться радше про те, щоб НАТО переймало досвід і залучало Україну через ті можливості, які вона надає Альянсу.

генерал британської армії Річард Ширеф
Річард Ширеф, заступник верховного головнокомандувача Об'єднаних збройних сил НАТО в Європі у 2011-2014 роках, генерал британської армії у відставці. Фото: Олександр Брамський / Суспільне

Контрнаступ України просувається, але триває складніше, ніж минулого року, коли звільняли Харківську область чи Херсон. Чи може це вплинути на позицію Заходу?

Західні ЗМІ роздули історію з контрнаступом. Як ви зауважили, вони озираються на приклади блискавичних атак на схід від Харкова та успіхи у звільненні Херсона і вважають, що й нині це станеться швидко. Гадаю, потрібно чітко дати зрозуміти, що прорив добре налагодженої російської оборони — а при всьому тому, що вони були некомпетентними, жорстокими та коїли помилки, зрештою, росіяни добре знають, як будувати оборонні позиції — це неабиякий військовий виклик.

Україна може це зробити, але потрібен час та ресурси. Ви повинні нині визначити слабкі сторони й мобілізувати можливості. Вам потрібні інженери бронетехніки, потрібна броня, вміння придушити російську оборону і здолати російську артилерію. Ви мусите робити це без повної переваги в повітрі. Отже, це — справді складний виклик. І це займе час. Але тому меседж має бути таким: не думайте, що все це швидко скінчиться. Вважайте, що це затягнеться. Це буде військова кампанія, і нам потрібно, щоб ви, Захід, підтримували нас на кожному її кроці та розуміли, що війна не закінчиться до Різдва.

Чого ми могли б очікувати від цього контрнаступу з огляду на обсяг військової підтримки, яку Захід надав Україні?

Ми знову і знову чуємо заяви, що Захід буде підтримувати Україну усім, що їй потрібно. Гадаю, настав час, щоб західні партнери відповіли за ці слова. Мене хвилює, що замість того, щоб з самого початку визначити, що насамперед потрібно Україні й доставити це якнайшвидше, було постачання обладнання наче по краплі. Звісно, не зовсім по краплі, адже величезна кількість обладнання таки надійшла. Однак на це пішов час. І він пішов зокрема на суперечки — величезна кількість їх була щодо забезпечення України танками, щодо постачання F-16, надання ракет великої дальності. Ми знову і знову бачили, що коли Україні дають інструменти для виконання роботи, вона їх використовує зі справді високою ефективністю.

Є основний військовий принцип обʼєднаних зусиль, який полягає в тому, щоб завдати єдиного удару, а не багатьох дрібних. А досі усе це надходило Україні радше по частинах, а не максимально концентровано і якнайшвидше. Тож вважаю, слід очікувати, що Україна отримає все, що їй потрібно, але Захід і НАТО мають надати це швидко.

Ви свого часу служили на танках Challenger. Могли уявити, що вони воюватимуть у цій частині Європи?

Я ніколи нічого не виключав. Тому мене нічого і не дивує. Пам’ятаю, як мені казали, що британці ніколи не розгорнуть війська на Близькому Сході. А потім я опинився, як командир танкової роти, в одній з останніх танкових битв XX століття в Іраку.

Це — питання величезної гордості, що Британія відправила Україні танки Challenger. Я не думаю, що їх надіслали достатньо. Я хотів би побачити їх значно більше. Що я можу сказати будь-якому українському танкісту — я бажаю їм удачі. Вони воюють на потужних танках. Але пам’ятайте, в реальності справа не лише в танках. Йдеться про повну злагодженість загальновійськових дій. Танки самі по собі вразливі. Вони потребують надійної підтримки піхоти, бронетанкової техніки, артилерії, ППО тощо. А проте, це — велика гордість бачити український прапор, що майорить на Challenger.

генерал британської армії Річард Ширеф
Річард Ширеф, заступник верховного головнокомандувача Об'єднаних збройних сил НАТО в Європі у 2011-2014 роках, генерал британської армії у відставці. Фото: Олександр Брамський / Суспільне

Чи можуть ці танки бути ефективними в тому типі контрнаступу, який зараз проводить Україна?

Так, абсолютно. Але — в складі загальновійськового обʼєднання сил.

Танки Challenger поки не використовуються в контрнаступі.

Це вже справа українського командування. Можливо, вони притримують їх до моменту, коли досягнуть прориву. А вже тоді вони увірвуться в бій.

Минуло вже кілька тижнів, як росіяни зруйнували Каховську ГЕС. Ви побачили належну відповідь міжнародної спільноти на це?

О ні. І про це йшлося у моїй нещодавній статті в Financial Times. Я наголосив, що потрібна реально потужна відповідь міжнародної спільноти. Голова вашої Служби зовнішньої розвідки блискуче сформулював це, коли я був на зустрічі з ним у Києві понад місяць тому. Він сказав: єдиний спосіб мати справу з росіянами — спершу бити їх в обличчя, а потім говорити. Кажучи метафорично, міжнародна спільнота та НАТО повинні вдарити Росію в обличчя, даючи зрозуміти, що є наслідки за їхні дії. Гадаю, варто дати Україні можливості завдати шкоди росіянам, наприклад, знищивши Керченський міст, поціливши у Чорноморський флот в Севастополі, і підвищити ставки, зробивши чітку заяву про членство України в НАТО.

Захід не зміг відреагувати настільки потужно, як це було потрібно. І тут справді є небезпека: якщо Путін думає, що йому зійшло з рук руйнування Каховської ГЕС, що йому заважає знищити ЗАЕС? А далі — останній крок до застосування тактичної ядерної зброї. Звідси й походить моя думка про те, що росіяни мають відчути наслідки.

Ми стежимо за заявами Путіна і Лукашенка про те, що Росія розміщує ядерну зброю в Білорусі. Що може зробити міжнародна спільнота, щоб запобігти потенційній трагедії?

Говорити з Росією з позиції сили. Має бути чіткий меседж, що будь-яке використання ядерної зброї спричинить невимовний біль для РФ, і тому воно того не варте. Будь-яке бряцання ядерними боєголовками, яке ми чули від росіян, надзвичайно небезпечне.

На початок