Зробити запас їжі, води, засобів захисту. Жителям Кіровоградщини нагадали алгоритм дій у випадку радіаційної аварії

Зробити запас їжі, води, засобів захисту. Жителям Кіровоградщини нагадали алгоритм дій у випадку радіаційної аварії

Зробити запас їжі, води, засобів захисту. Жителям Кіровоградщини нагадали алгоритм дій у випадку радіаційної аварії
Працівники радіологічної лабораторії обласного центру контролю і профілактики хвороб вимірюють радіаційний фон у Кропивницькому. Фото: Суспільне Кропивницький

Зробити запас води, їжі, засобів захисту і гігієни, облаштувати ізольоване приміщення. Так можна підготувати себе до надзвичайної ситуації у випадку радіаційної аварії – сказав Суспільному заступник начальника обласного управління з питань цивільного захисту Костянтин Дружинін. Він нагадав алгоритм дій у випадку радіаційної аварії.

У Кропивницькому щодня проводять виміри радіаційного фону. Роблять це працівники радіологічної лабораторії обласного центру контролю і профілактики хвороб, говорить інженер радіологічної лабораторії Віталій Вахрушев: "Зараз ми бачимо 12 мікрорентгенів на годину. Це є допустимою нормою".

Зі слів завідувача лабораторії Івана Бабірада, щодня такі виміри проводять у кожній громаді регіону: "Для Кіровоградської області допустимі рівні коливаються від 0,02 до 20 мікрозівертів. Перевищенням є контрольний показник в два і більше разів".

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну радіаційний фон в Кіровоградській області вимірюють тричі на добу, говорить головна санітарна лікарка регіону Надія Оперчук: "Рівень радіаційного фону на усіх адміністративних територіях є в межах допустимих рівнів".

Росія розглядає сценарій терористичного акту на Запорізькій атомній станції з викидом радіації. Про це 22 червня сказав у своєму зверненні президент Володимир Зеленський. В Україні розгортають штаби за участі енергетиків, рятувальників, поліції і медиків, на випадок надзвичайної ситуації – розповів міністр внутрішніх справ Ігор Клименко.

Запорізьку атомну електростанцію російські військові захопили торік 4 березня. Після обстрілів Запорізької АЕС, на одному з енергоблоків спрацював аварійний захист, відключили один з трьох працюючих енергоблоків. З вересня не працюють всі енергоблоки. Після підриву російськими військами Каховської ГЕС 6 червня впав рівень води у ставку-охолоджувачі. Нині він стабільний – повідомили в Енергоатомі.

Як діяти при радіаційній аварії

Заступник начальника обласного управління з питань цивільного захисту Костянтин Дружинін нагадав алгоритм дій при радіаційній аварії. Потрібно перейти в укриття. Триматись подалі від стін і даху. Зачинити і ущільнити всі отвори. Не користуватись вентиляцією, кондиціонером, обігрівачем.

"У разі отримання сигналу радіаційної небезпеки люди повинні дістатися домівок. Зайти в будь-яке приміщення, в укриття, адже ми маємо розуміти, що радіація, пил осідає на поверхні стін та дахів".

"Якщо є можливість треба перебувати в кімнаті без вікон і дверей", – радить Надія Оперчук.

Далі – слідкувати за офіційними джерелами інформації. Включити телебачення, радіо. Користуватися повідомленнями служби з питань надзвичайних ситуацій, поліції, влади.

"Буде подано сигнал оповіщення "Увага всім". Це той протяжний гудок сирени, який ми постійно чуємо під час повітряних тривог, – говорить Костянтин Дружинін. – У нас завчасно підготовлені тексти повідомлень з порадами, що необхідно робити людям у разі хімічної чи радіаційної аварії. Вислухавши їх, маємо діяти за рекомендаціями фахівців".

Потрібно знезаразити себе. Обережно зняти одяг. Герметично запакувати його і тримати подалі від себе і тварин. Зробити запаси продуктів і води та зберігати їх у холодильнику.

Наступна дія – помитись, якщо є можливість. Не використовувати кондиціонер. Не терти шкіру, щоб радіоактивний матеріал не потрапив у рани, говорить головна санітарна лікарка.

"Обов’язково прийняти душ з милом, щоб змити радіоактивний пил. Якщо такої можливості немає, треба промити хоча б відкриті ділянки тіла або навіть протерти вологими серветками".

Після цього одягнути чистий одяг. Допомогти людям, які поряд, виконати ці дії. За можливості робити це в рукавицях і захисній масці чи респіраторі.

"Не треба забувати і про домашніх тварин, особливо ця порада стосується жителів сільської місцевості. Їх також треба завести в приміщення і проконтролювати, щоб вони не перебували під час радіаційної небезпеки на відкритому повітрі", – сказав Костянтин Дружинін.

У разі радіаційної аварії Міністерство охорони здоров`я України рекомендує одноразовий прийом калію йодиду. Людям старше 40 років прийом цих пігулок треба узгодити з сімейним лікарем.

"Йодну профілактику проводять одноразово і лише після офіційного оповіщення, – каже Надія Оперчук. – Приймати йодид калію, дозування 125 мг мають дорослі, вагітні і жінки, які годують груддю. Дитяча доза від 3 до 12 років – половина пігулки або 62.5 мг. Маленьким дітям до одного місяця – 16 мг, від одного місяця до 3 років – 32 мг. Приймати пігулки з профілактичною метою не потрібно, бо це може викликати отруєння”.

Радить не панікувати, а вивчити як діяти у випадку радіаційної аварії.

На початок