Як отримати психологічну допомогу у сімейного лікаря на Буковині: роз'яснення

Як отримати психологічну допомогу у сімейного лікаря на Буковині: роз'яснення

Як отримати психологічну допомогу у сімейного лікаря на Буковині: роз'яснення
Фото: Суспільне Чернівці

У половині поліклінік та амбулаторій Чернівецької області сімейні лікарі можуть надавати психологічні консультації дорослим та дітям. Медики пройшли навчання й можуть діагностувати у пацієнтів психологічні захворювання, за потреби – скеровувати їх на прийом до психологів, психіатрів чи психотерапевтів. Також сімейні лікарі за призначенням психіатра можуть виписувати антидепресанти.

Впродовж усього лікування сімейні супроводжують пацієнта, щоб запобігати ускладненням та контролювати лікування. Суспільне Чернівці розповідає, навіщо лікарів навчили надавати психологічну допомогу та що зміниться для пацієнтів.

Чому сімейні лікарі почали надавати психологічну допомогу?

До листопада 2022 року психологічну допомогу надавали лікарі-психіатри та медичні психологи. Водночас через Covid-19 та повномасштабне вторгнення кількість пацієнтів, які мають психосоматичні порушення, збільшилася, каже сімейний лікар Юрій Сотничук. З його досвіду, за 2022 рік також збільшилася кількість виписувань антидепресантів на 30-35%.

Торік Національна служба здоров'я запровадила пакет з надання психічної допомоги на первинному рівні. Відтак лікарі поліклінік та амбулаторій, які пройшли навчання від міжнародних організацій та уклали договір з НСЗУ, можуть надавати своїм пацієнтам послугу психологічного супроводу.

З якими симптомами можна звертатися до сімейного лікаря?

Першочергово лікар має виключити діагнози пацієнта згідно з симптомами, на які він скаржиться. Опісля має аналізувати емоційний та психологічний стан пацієнта.

За словами експерта з питань медичної психології обласного департаменту охорони здоров'я Олександра Поліщука, симптомами депресії можуть бути:

  • стійкий пригнічений настрій впродовж щонайменше двох тижнів,
  • нездатність отримувати задоволення від речей, які раніше його приносили,
  • безсоння,
  • втрата працездатності.

"Дуже часто пацієнти не усвідомлюють, що у них може бути депресія. Вони приходять з соматичними скаргами – головним болем чи болем у серці, коливанням артеріального тиску. Завдання сімейного лікаря – визначити, чи є тут психологічний чинник: клінічна депресія чи депресивний стан. Є стани, які потребують лікування у стаціонарі", – розповідає Поліщук.

Де та яку психологічну допомогу можуть надати сімейні лікарі?

Психологічну допомогу наразі можуть надавати у 21 з 43 трьох поліклінік та амбулаторій області, а навчання пройшли понад 300 медиків. Відтак вони можуть допомагати при депресії та депресивних станах, деменції, епілепсії та попереджати суїцид, каже Олександр Поліщук.

"Ми ці послуги надавали й до цього часу, тобто пацієнти зверталися й ми з ними працювали. Але ці навчання піднесли питання психічного здоров'я на інший рівень. Це той напрямок, де всі завжди боялися призначати препарати та вести пацієнта, зараз ми бачимо різницю між станами та можемо консультувати", – каже Сотничук.

Сімейний лікар має визначити, чи потрібна пацієнту психологічна допомога. Він може самостійно призначити певні медикаменти, а за потреби – направити пацієнта до психолога та психіатра. Заступниця директора обласного департаменту охорони здоров'я Марія Поліщук каже, намагатимуться зробити, так, аби усі заклади первинної меддопомоги області законтрактувалися з НСЗУ й могли надавати психологічну допомогу.

"Не усі пацієнти мають бути госпіталізовані. Частина залишиться у сімейного лікаря. З іншого боку, не буде стигматизації людей, які ходять до психіатра. Регулярний прийом медикаментів, спілкування з сімейним лікарем буде профілактувати важке загострення захворювань й необхідність госпіталізації", – каже Поліщук.

Як відбувається консультація у сімейного лікаря?

Людина може обрати, до якого фахівця звернутись — сімейного лікаря, психолога чи психіатра. За словами Поліщука, іноді легше звернутися саме до сімейного лікаря, бо його допомога – безплатна.

"Це не означає, що сімейний лікар повністю замінить психолога або психіатра. За потреби, скеровує його до вузькопрофільного фахівця. Але сімейний лікар та медсестра супроводжуватимуть пацієнта впродовж всього лікування", – каже Поліщук.

Юрій Сотничук розповідає, коли запідозрює у свого пацієнта психологічне захворювання, вносить його в картку й далі моніторить: може дообстежити пацієнта, призначити аналізи. Якщо терапевтичних захворювань немає, тоді може знадобитися консультація іншого спеціаліста. Тоді спільно з пацієнтом вирішують, до якого фахівця краще звернутися.

"Так пацієнт оминає психіатричну лікарню. Він це легше сприймає, бо один-два рази він може в лікарню й піде, а на третій — ні. А до мене буде приходити й щодо інших проблем. Це буде більший контроль пацієнта, бо психічні захворювання потребують тривалого лікування", – розповідає Сотничук.

Якщо пацієнту потрібна медикаментозна допомога, сімейний лікар також може її виписувати. Мінімальний курс такого лікування – рік, каже медик.

"Сімейні лікарі можуть виписувати антидепресанти, але за призначенням психіатра і по його плану лікування. Я як сімейний лікар можу це лікування далі продовжувати. Щоб не звертатися у психіатричну лікарню, пацієнт може підійти до мене", — каже Сотничук.

Де військові можуть отримати психологічну допомогу?

Військовослужбовці можуть отримати психологічну допомогу у сімейного лікаря, пройти амбулаторне лікування у психолога або психіатричній лікарні, каже Марія Поліщук. Також військових супроводжує психолог під час реабілітації у стаціонарах.

У Чернівецькій області військові та цивільні можуть пройти реабілітацію в стаціонарі у шести медзакладах, зокрема у лікарні швидкої допомоги, обласній клінічній лікарні або амбулаторіях. Ця допомога безплатна.

"Поки людина перебуває в статусі військовослужбовця, більшість благодійних організацій не можуть ними займатися. Тоді на перший план виходять військовий госпіталь та реабілітаційні відділення. Там, крім профільного лікаря – невролога чи травматолога — з пацієнтами також працюють психологи й психотерапевти", – каже Олександр Поліщук.

Чому звернення до психологів та психіатрів табуювалися?

Раніше психологічна допомога надавалася централізовано в обласних психічних лікарнях, каже Олександр Поліщук, тому багато людей, які потребували психологічної допомоги, не зверталися до психіатрів.

"У Чернівцях вислів "на Мусоргського"назва вулиці у Чернівцях, де розташована психіатрична лікарня у думках пацієнта нічого хорошого не говорить. Коли людина потрапляє у психіатричну лікарню, де є важкі пацієнти, то надивившись на ці моменти, може піти додому й тримати це в собі. Це може закінчитися суїцидальними думками", – Сотничук.

За словами Сотничука, новий пакет медичної допомоги та навчання, яке пройшли медики, допоможуть звертати увагу на пацієнтів, які мають легкі порушення психічного здоров'я, порекомендувати їм до кого звернутися. Також лікарі будуть отримувати гроші від НСЗУ за надання таких послуг.

"Будьмо реалістами, там, де послуга оплачується, зовсім інше відношення. У мене була пацієнтка, якій я пролікував сечовий міхур. Вона звернулася до мене з порушеннями психічного здоров'я, сказала, що довіряє мені, оскільки я вже їй допомагав. У цьому й суть реформи первинної допомоги, коли пацієнт зі своїми проблемами може звернутися до одного сімейного лікаря", — каже Сотничук.

Також, на думку Сотничука, для пацієнта буде менший ризик призначення непотрібних медичних препаратів.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок