Бібліотеки, що постраждали від війни, та "Бунт проти імперії" Радка Мокрика: вибір Тетяни Терен на "Книжковому Арсеналі"

Бібліотеки, що постраждали від війни, та "Бунт проти імперії" Радка Мокрика: вибір Тетяни Терен на "Книжковому Арсеналі"

Бібліотеки, що постраждали від війни, та "Бунт проти імперії" Радка Мокрика: вибір Тетяни Терен на "Книжковому Арсеналі"
Тетяна Терен. Надано авторкою

Перед "Книжковим Арсеналом", який відбуватиметься протягом 22-25 червня у Києві, відвідувачі зазвичай стикаються із проблемою вибору: які книжки купити та які події відвідати.

Суспільне Культура раніше публікувало альтернативний гід, створений на основі порад поетки та журналістки Радіо Культура Олени Гусейнової та кураторки сучасного мистецтва Ольги Жук.

Цього разу свій список представила журналістка, кураторка книжкових проєктів та літературних програм, виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен.

"Моя головна порада – обов’язково завітайте цього року на "Книжковий Арсенал"! Те, що він відбудеться в такий важкий рік у нашій історії, — це знак нашого опору і нашої сили, а водночас це велика підтримка для всієї нашої культурної спільноти", – говорить Тетяна Терен. Та додає:

"Я вірю, що, попри меншу кількість подій та учасників і цього року теж спрацює особлива магія "Книжкового Арсеналу": коли ви можете прийти на фестиваль навіть без визначеного плану – і потрапити у вир цікавих подій, розмов, зустрічей і, звісно, книжкових новинок, без яких ви точно не повернетеся додому. Оскільки "Книжковий Арсенал" – це подія, яка ретельно готується командою кураторів, тут не буває випадкових заходів і, згадуючи цьогорічну фокус-тему фестивалю, тут дійсно "усе має значення"".

Бібліотеки, що постраждали від війни та "Бунт проти імперії" Радка Мокрика: вибір Тетяни Терен на "Книжковому Арсеналі"
Виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен. Колаж Суспільне Культура

Книжки, які варто купити на "Книжковому Арсеналі-2023"

  • Анастасія Левкова "За перекопом є земля" (Лабораторія);
  • "Бунт проти імперії" Радка Мокрика ("А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га") – вже прочитана, але це абсолютний цьогорічний бестселер, який потрібно придбати додатково на подарунки;
  • "Словник війни" Остапа Сливинського (Vivat);
  • "Розламані люди" Катерини Міхаліциної ("Видавництво Старого Лева");
  • "Позивний для Йова" Олександра Михеда ("Видавництво Старого Лева");
  • Серія української класики від "Віхоли";
  • [dasein: оборона присутності] Ярини Чорногуз ("Віхола")

Що відвідати на "Книжковому Арсеналі-2023"?

"Український ПЕН цього року має на "Книжковому Арсеналі" свою окрему невелику програму – Пам'ять говорить". Вона перегукується з темою загальної Літературної програми, яку курує Ірина Славінська, – "Перенести досвід у пам’ять".

Для нашої спільноти дуже важливо нині міркувати про пам’ять – відстежувати, з чого вона народжується і проростає, а водночас – фіксувати пам’ять і досвід, який ми проживаємо сьогодні. Нещодавно з командою ПЕН ми усвідомили, що більшість проєктів, над якими ми сьогодні працюємо, пов’язані саме з пам’яттю і збереженням нашої культурної спадщини", – зауважує Тетяна Терен.

Четвер, 22 червня, 17:45—18:45

Презентація книжки Володимира Вакуленка-К. "Я перетворююсь… Щоденник окупації. Вибрані вірші"

Учасники: мати Володимира Вакуленка-К. Олена Ігнатенко, письменники Вікторія Амеліна, Катерина Міхаліцина, Сашко Дерманський, колишня дружина Володимира Ірина Новіцька, редакторка видавництва Vivat Олена Рибка, директор програми "Соціальний капітал" Міжнародного фонду "Відродження" Григорій Баран. Модерує виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен.

П'ятниця, 23 червня, 15:00—16:30

"Незламні бібліотеки": подія солідарності з українськими бібліотеками, що постраждали через російську агресію

Учасники: Олена Стовба (Централізована бібліотечна система міста Нікополь), Ганна Пушкар (Чернігівська міська комунальна централізована бібліотечна система), Олена Сльозка (Центральна бібліотека ім. М.М. Коцюбинського м. Чернігів), Кійко Олена (Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека), Юлія Какуля-Данилюк (Капитолівська сільська бібліотека Оскільської ОТГ Ізюмського району Харківської області). Модерує Аліса Бондаренко.

Субота, 24 червня, 19:00—20:30

"Поміж сирен": літературно-музична презентація антології нових віршів війни

Музика: Володимир Єрмоленко, Вахтанґ Кебуладзе, Тарас Лютий, Микола Сіома, Анатолій Вексклярський, Ігор Гольфман, Олег Каданов, Вадим Менжулін.

Поезія: Вікторія Амеліна, Світлана Поваляєва, Дмитро Лазуткін, Юлія Мусаковська, Катерина Калитко. Модерує Остап Сливинський.

"Я із захопленням і вдячністю проглянула інші кураторські програми і планую ходити між локаціями і потрапити на максимальну кількість подій (менша програма дозволяє охопити майже все). Те, що я собі позначила кольором і дуже хочу не проґавити", – говорить Тетяна Терен.

Четвер, 22 червня, 20:00—21:00

Концерт камерного оркестру "Ренесанс" Маріупольської камерної філармонії

У співпраці з Українським Інститутом. За підтримки Institut für die Wissenschaften vom Menschen (Інституту гуманітарних наук у Відні) в межах проєкту Documenting Ukraine. Диригент — Василь Крячок. Соліст — Андрій Рахманін (скрипка).

П'ятниця, 23 червня, 12:00—13:00

Дискусія "Українські книжки про мистецтво, біографії художників і музеї: як працює культурна дипломатія"

Учасники: Володимир Шейко, Оксана Семенік, Наталія Терамае. Модерує Валентина Клименко.

П'ятниця, 23 червня, 18:30—20:00

Дискусія "Книжки про війну, життя і любов"

Учасники: Юлія Лапутіна, Павло Вишебаба, Тамара Горіха Зерня, Артур Дронь, Світлана Поваляєва, Saigon, Ганна Улюра. Модерує Вадим Карп’як (Радіо Культура).

Субота, 24 червня, 15:15—16:15

Дискусія "Їжа й терор: інструменти імперії"

Співорганізатор: "Видавництво Старого Лева". Учасники: Вітольд Шабловський (Польща), Олена Стяжкіна, Андрій Бондар. Модерує Олександр Михед.

Субота, 24 червня, 16:30—17:45,

Дискусія "Підтримка України в Латинській Америці. Розмова з учасниками кампанії #AguantaUcrania"

Співорганізатор: видавництво "Компác" у партнерстві з ініціативою #AguantaUcrania та Українським ПЕН.

Учасники: Ектор Абад Фасіолінсе, Серхіо Харамійо, Вікторія Амеліна, Володимир Єрмоленко, Олександра Матвійчук. Модерує Каталіна Ґомес.

Субота, 24 червня, 17:15—18:30

Поетичні читання "Війна говорить жіночими голосами"

У партнерстві з Радіо Культура.

Читають: Катерина Калитко, Катерина Міхаліцина, Юлія Мусаковська, Мар’яна Савка, Світлана Поваляєва, Ярина Чорногуз, Любов Якимчук. Модерує Олена Гусейнова (Радіо Культура).

Неділя, 25 червня, 14:15—15:30

Публічне інтерв’ю "Історія культури в часи війни"

У діалозі: Володимир Єрмоленко ("Ерос і Психея. Кохання і культура в Європі"), Тетяна Огаркова (подкаст "Культ").

Неділя, 25 червня, 15:30—17:00

Лекція Віталія Портникова "Памʼять кривавих земель"

Неділя, 25 червня, 18:45—20:15

Дискусія "Література: як перенести досвід у пам’ять"

Учасники: Катерина Калитко, Олександр Михед, Артем Чех, Остап Сливинський, Лариса Денисенко, Олеся Островська-Люта. Модерує Ірина Славінська.

"Раджу батькам уважно вивчити Спеціальну програму від "Барабуки", яка точно зацікавить ваших дітей, і всім відвідувачам – запланувати відвідування кінопоказів у рамках Спеціальної програми Довженко-Центру", – додає Тетяна Терен.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок