Просування Сил оборони на півдні, партнери виділили мільярди на відновлення України. 484 день війни. Онлайн

Просування Сил оборони на півдні, партнери виділили мільярди на відновлення України. 484 день війни. Онлайн

Український військовий на Донеччині, 21 червня
. Український військовий в Донецькій області. 21 червня 2023. Фото: AP

22 червня — 484 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

  • За останні два тижні українська армія звільнила вісім сіл в Україні. Звільнена територія становить понад 113 квадратних кілометрів. Про це журналістам на полях Конференції з відновлення України у Лондоні розповів прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
  • Президент Зеленський після доповіді розвідки та СБУ заявив, що РФ підготувала сценарій та розглядає терористичний акт з викидом радіації на Запорізькій АЕС. Водночас Міжнародне агентство з атомної енергії не підтверджує замінування ставка-охолоджувача ЗАЕС, але заявляє, що станція замінована по периметру і в деяких місцях усередині.
  • Естонія оголосила про новий пакет військової допомоги Україні, в який увійде медичне обладнання, обладнання для розмінування та боротьби з дронами. Також спільно з Ісландією передадуть польовий шпиталь.
  • США оголосили новий пакет допомоги Україні на 1,3 млрд доларів. Про це на Конференції з відбудови України, метою якої є залучення міжнародних інвестицій для відновлення країни після російського вторгнення, повідомив Держсекретар США Ентоні Блінкен.
  • Німеччина надасть Україні додаткові 381 мільйон євро на гуманітарну допомогу у 2023 році. Крім того, Європейський інвестиційний банк виділить 840 мільйонів євро на відновлення України. Також Німеччина передала черговий пакет військової допомоги: до нього увійшли зокрема ракети для Patriot, артилерійські та високоточні керовані снаряди калібру 155 мм.
  • Латвія готується передати Україні увесь свій флот гелікоптерів, повідомив прем'єр-міністр країни Каріньш.
  • Посли ЄС погодили 11-й пакет обмежень проти Росії, який зокрема спрямований на протидію обходу санкцій, повідомило шведське головування Ради ЄС.

На цьому Суспільне завершує текстовий онлайн подій 484 дня війни. Нову хроніку 23 червня — читайте тут.

Росіяни з мінометів та артилерії обстріляли три прикордонні громади Чернігівщини

Російські війська станом на 21:00 годину 22 червня обстріляли прикордоння Чернігівської області, зокрема Городнянську, Семенівську та Новгород-Сіверську громади. Про це повідомляє оперативне командування "Північ".

З 13:40 до 14:46 зафіксували 16 приходів, ймовірно зі ствольної артилерії, в районі села Кам’янська Слобода. З 16:25 до 16:40 зафіксували п'ять приходів, ймовірно з міномета калібру 120 мм, в районі села Сеньківка. З 18:45 до 19:05 зафіксували п'ять приходів, ймовірно зі ствольної артилерії, в районі села Янжулівка.

Зеленський провів нараду щодо духовної незалежності України

Про це президент повідомив у вечірньому зверненні за підсумками 484 дня війни.

"Провів і нараду щодо духовної незалежності України – ми продовжуємо відповідну роботу, і будуть нові наші кроки. Очевидно, що не може бути справді духовних звʼязків із державою-терористом і тими, хто виправдовує вбивство, вбивство українців і покриває зло. Кожен день і кожна ніч російського терору це доводять. І ми дійдемо до того моменту, коли всі залежності від Росії, якими хтось десь намагається маніпулювати, будуть знищені", — заявив Володимир Зеленський.

Зеленський щодо ситуації на Запорізькій атомній станції: Світ повинен знати, що готує окупант

Про це президент Володимир Зеленський заявив у вечірньому зверненні.

"Провели брифінг для країн-партнерів щодо ситуації на Запорізькій атомній станції. Були представники країн "Великої сімки", "Великої двадцятки", представники міжнародних організацій. Тут, в Офісі. Від ГУР, від команди Офісу, від наших дипломатів надана наявна інформація. Наш принцип простий: світ повинен знати про те, що готує окупант. Кожен, хто знає, має діяти", — повідомив Зеленський.

Він додав, що світ має достатню силу, щоб запобігти будь-яким радіаційним інцидентам і тим більше – радіаційній катастрофі: "Всі розуміють, що розвідки різних країн можуть давати відповідні сигнали, можуть тиснути. Це потрібно. Ми продовжимо інформувати партнерів. Буде надана інформація й тим країнам, які удають певну нейтральність навіть зараз. Очевидно, що радіація не питає, хто нейтральний, і може досягти будь-кого у світі. Відповідно, будь-хто у світі зараз може допомогти, і що робити – цілком відомо".

Зеленський наголосив: повна деокупація Запорізької атомної станції.

МВС планує інтегрувати Єдиний реєстр зброї з "Дією"

Про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону "Єдині новини" повідомив заступник міністра внутрішніх справ Леонід Тимченко.

"Із завтрашнього дня, коли буде впроваджений Єдиний реєстр зброї, він в "Дії" ще не буде доступним. Проте спільно з Мінцифри ми працюємо в цьому напрямку і плануємо, що цієї осені, приблизно у жовтні-листопаді, буде інтегрований з Дією, і кожен громадянин може побачити свою зброю і свої дозволи, які є, з термінами безпосередньо в особистому кабінеті в "Дії", — зазначив посадовець.

За його словами, вартість послуги залишатиметься незмінною, однак її сплата значно спроститься.

Суд ЄС визнав Угорщину винною в порушенні прав мігрантів

Про це повідомляє Associated Press.

"Верховний суд Європейського Союзу в четвер ухвалив, що Угорщина виступила проти законів блоку та порушила права мігрантів, змусивши прохачів притулку всередині країни або на її кордонах розпочати процес у своїх посольствах у Сербії та Україні", — йдеться у повідомленні.

Як зазначає видання, уряд Угорщини зайняв жорстку позицію щодо біженців, які в'їжджають до країни, оскільки у 2015 році до Європи прибули понад мільйон людей, більшість із яких рятувались від конфлікту в Сирії. Вона звела прикордонні паркани та силою намагалася не допустити багатьох з них на свою територію.

Також у 2020 році невдовзі після початку пандемії COVID-19 уряд Угорщини ухвалив закон, який зобов’язує шукачів міжнародного захисту їхати до Белграда чи Києва, щоб подати заявку на дозвіл вʼїхати в Угорщину. Подати таку заяву було можливо лише один раз.

Повітряні Сили: зафіксовано виліт 4-х стратегічних бомбардувальників Ту-95МС з аеродрому "Оленья"

Про це повідомляють Повітряні Сили України.

"Зафіксовано виліт 4-х стратегічних бомбардувальників Ту-95МС з аеродрому "Оленья", що здійснюють політ у південно-східному напрямку. Орієнтовний час виходу літаків на рубіж пуску крилатих ракет у районі Каспійського моря - 23.30 22 червня. Не ігноруйте сигнал повітряної тривоги", — йдеться у повідомленні.

Директору Департаменту муніципальної безпеки КМДА Ткачуку вручили ще одну підозру

Як повідомляє Київська міська прокуратура, посилаючись на матеріали слідства, 11 листопада 2022 року Роман Ткачук уклав з товариством договір на закупівлю мініелектростанцій на загальну суму понад 28, 6 млн грн для оснащення пунктів обігріву на території столиці.

Постановою Кабміну від 09.11.2022 вказана категорія товарів звільнена від сплати податку на додану вартість та ввізного мита при ввезенні на митну територію України, нагадали у прокуратурі.

"Попри це, Департамент платіжним дорученням від 21.11.2022 перерахував на користь товариства бюджетні кошти в сумі понад 28, 6 млн гривень, у тому числі безпідставно включений у платіж податок на додану вартість, чим спричинено шкоду Департаменту на суму 1, 8 млн гривень", — йдеться у повідомленні.

20 червня слідчі Нацполіції вручили директору Департаменту муніципальної безпеки КМДА Роману Ткачуку першу підозру у неналежному виконанні службових обов'язків. У прокуратурі пояснили, що йдеться про питання фонду захисних споруд Києва і розслідування випадку загибелі людей біля укриття в Деснянському районі.

ЄС може зробити винятки для Угорщини в 11 пакеті антиросійських санкцій

Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на документи, з якими вдалося ознайомитись журналістам видання.

"Європейський Союз має намір надати Угорщині виняток у своєму останньому пакеті санкцій щодо Росії, щоб дозволити імпорт товарів та послуг, необхідних для обслуговування будапештського метро", — йдеться у повідомленні.

Як зауважує видання, санкції, які були підтримані державами-членами ЄС у середу, 21 червня, передбачають поступки щодо деяких частин, включаючи безпечне скло, певні типи обладнання та деякі клапани, а також відповідну технічну допомогу. Ці деталі необхідні для експлуатації вагонів 3-ї лінії будапештського метро, йдеться в одному із документів.

Невдовзі буде оприлюднено звіт Світового банку про збитки від підриву Каховської ГЕС

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

"Ми найближчими днями вже публічно оприлюднимо звіт Світового банку щодо завданих збитків. Це мільярди доларів завданої шкоди екології, інфраструктурі, людям в Україні", — сказав Шмигаль.

Він зазначив, що надалі Росія повинна заплатити і за цей збиток.

ООН внесла Росію до списку ганьби через вбивства українських дітей

Про це повідомляє Reuters, з посиланням на доповідь Ради Безпеки ООН.

Крім цього, ООН підтвердила, що російська армія та пов'язані з ними групи покалічили 518 дітей та вчинили 480 нападів на школи та лікарні.

Зазначається, що у доповіді також йдеться, що окупанти використовували 91 дитину як живий щит. У звіті також підтверджено, що Збройні сили України вбили 80 дітей, покалічили 175 дітей і здійснили 212 нападів на школи та лікарні. Проте ЗСУ немає у світовому списку порушників.

Генсек ООН Антоніу Гуттереш зазначив, що він був "особливо шокований" великою кількістю вбитих і покалічених дітей, а також нападами росіян на школи та лікарні. Він також сказав, що його "особливо турбує" велика кількість таких злочинів проти дітей з боку українських Сил оборони.

ПАРЄ схвалила резолюцію про повну підтримку мирного плану Зеленського

Про це повідомила голова делегації України в ПАРЄ Марія Мезенцева ("Слуга народу").

"Щойно! 80 голосів — "3А". У резолюції "Політичні наслідки агресії РФ проти України" ПАРЄ повністю підтримує мирний план президента Володимира Зеленського, а також наступні революційні пункти", — йдеться у дописі Марії Мезенцевої.

Голова делегації України в ПАРЄ оприлюднила деякі пункти резолюції:

  • продовження та посилення додаткової цивільної та військової допомоги, в тому числі шляхом реекспорту власних товарів;
  • створення стратегічної європейської економічної автономії від російської нафти та газу, як основного інструменту шантажу Європи;
  • заходи для превенції перепродажу російських корисних копалин до Європи через треті країни;
  • розширення списку фізичних осіб та юридичних осіб, які підпадають під обмежувальні заходи (санкції) у РФ, Білорусії та третіх країнах;
  • запровадження основних категорій з метою провадження особливого нагляду для уникнення ухилення від санкцій;
  • процес створення гармонізованого механізму для моніторингу дотримання санкцій та відстежування їх ухилення, в тому числі через перепродаж товарів за допомогою третіх країн;
  • створення публічного Реєстру компаній та осіб, які працюють на користь російських інтересів в тому числі допомагають ухилятися від санкцій;
  • визнання ПВК "Вагнер" та інших воєнізованих формувань, які беруть участь у вторгненні РФ ("кадирівці" та інші) — терористичними угрупуваннями;
  • визнання режиму РФ, як той що наслідує небезпечну ідеологію рашизму. Рашизм складається з сотень прикладів воєнних злочинів та прямо пропагує злочин геноциду.

Мезенцева також зауважила, що окремо ПАРЄ визнає намір Росії підірвати Запорізьку АЕС.

Зеленський звільнив посла України в Білорусі

Відповідний указ опубліковано на сайті голови держави.

"Звільнити Кизима Ігоря Юрійовича з посади Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Білорусь", — мовиться в документі.

Кизим був призначений послом України в Білорусі 20 лютого 2017 року. У серпні 2020 року України відкликала його з Мінська на консультації. Приводом стали протести через результати президентських виборів у Білорусі та те, що Мінськ віддав Москві затриманих "вагнерівців", попри те, що Україна зверталася до Білорусі із запитом про їх екстадицію та заявляла про наявність доказів їхньої участі у боях на Донбасі. Але за два тижні Кизим повернувся до Міністерства закордонних справ України у Мінську.

У грудні 2022 року Кизим заявив, що білоруське МЗС викликало його та вручило ноту через "падіння української ракети на території Білорусі".

Російські війська продовжують зосереджувати основні зусилля на чотирьох напрямках — Генштаб

Російські війська продовжують зосереджувати основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, де тривають важкі бої. Протягом доби відбулось понад 20 бойових зіткнень, зазначили в Генштабі.

  • На Сіверському та Слобожанському напрямках РФ завдала авіаційних ударів в районах Огірцевого та Плетенівки Харківської області. Здійснила мінометні та артилерійські обстріли населених пунктів Нововасилівка, Степне, Ворожба, Кіндратівка, Андріївка, Писарівка, Нова Січ, Славгород Сумської області, а також Уди, Ветеринарне, Гранів, Козача Лопань, Плетенівка, Тихе, Варварівка, Бударки, Чугунівка, Амбарне на Харківщині.
  • На Куп’янському напрямку російські війська здійснили безуспішні наступальні дії в напрямку Синьківки та завдали авіаційного удару в районі Кислівки Харківської області. Артилерійських і мінометних обстрілів з боку окупантів зазнали Одрадне, Колодязне, Красне Перше, Фиголівка, Новомлинськ, Дворічна, Западне, Масютівка, Кислівка, Берестове Харківської області.
  • На Лиманському напрямку Росія завдала авіаційних ударів в районах Невського Луганської області та Іванівки, Торського, Білогорівки, Діброви та Спірного Донецької області. Артилерійських обстрілів зазнали Невське, Діброва, Білогорівка Луганської області та Торське, Серебрянка, Верхньокам’янське, Спірне, Роздолівка Донецької області.
  • На Бахмутському напрямку російська авіація завдала ударів в районах Богданівки, Білої Гори та Північного Донецької області. Від артилерійських обстрілів РФ постраждали райони населених пунктів Рай-Олександрівка, Васюківка, Оріхово-Василівка, Новомаркове, Часів Яр, Іванівське, Озарянівка, Південне, Нью-Йорк Донецької області.
  • На Авдіївському напрямку окупанти проводили безуспішні наступальні дії в районі Сєверного та Авдіївки. Завдали авіаційних ударів в районах Авдіївки та Невельського. Здійснили артилерійські обстріли районів населених пунктів Ласточкине, Авдіївка, Карлівка, Первомайське та Невельське Донецької області.
  • На Мар’їнському напрямку війська РФ проводили наступальні дії у напрямках Мар’їнки та Побєди Донецької області, успіху не мали. Завдали авіаційного удару в районі Красногорівки Донецької області. Водночас здійснили артилерійські обстріли населених пунктів Максимільянівка, Мар’їнка, Георгіївка та Побєда Донецької області.
  • На Шахтарському напрямку Росія завдала авіаційного удару біля Золотої Ниви, Великої Новосілки та Благодатного. Здійснила обстріли населених пунктів Парасковіївка, Новомихайлівка, Благодатне Донецької області.
  • На Запорізькому та Херсонському напрямках окупанти продовжують вести оборонні дії, зосереджуючи основні зусилля на недопущенні просування українських військ. Також російські війська намагалися відновити втрачене положення в районі Макарівки Донецької області. Завдали авіаційних ударів в районах Сторожевого та Макарівки. Здійснили артилерійські обстріли населених пунктів Новоочеретувате, Макарівка, Сторожеве, Зелене Поле, Темирівка Донецької області; Левадне, Червоне, Гуляйполе, Чарівне, Новоандріївка, Степове, П'ятихатки, Запорізької області; Золота Балка, Михайлівка, Дудчани, Іванівка, Садове, Молодіжне, Білозерка, Антонівка, Херсон, Дніпровське Херсонської області.

У низці населених пунктів на Херсонщині виявили спалахи вірусного гепатиту А

Внаслідок підриву Каховської ГЕС, на тимчасово окупованій території Херсонської області, різко погіршилась санітарно-епідеміологічна ситуація. Через відсутність доступу людей до належного медичного забезпечення та якісної води в низці населених пунктів лівобережжя виявили спалахи вірусного гепатиту А.

Про це повідомив Генштаб ЗСУ.

Також існує загроза поширення інших вірусних хвороб. В свою чергу російські окупанти не визнають збільшення кількості захворюваності та навпаки намагаються це приховати. Заходів зі стабілізації санітарно-епідеміологічної ситуації в регіоні не проводять.

Що робити у разі радіаційної небезпеки. Поради від МОЗ

У разі радіаційної небезпеки необхідно якнайшвидше потрапити у приміщення і дотримуватися вказівок ДСНС та органів місцевої влади. Про це повідомляє пресслужба Міністерства охорони здоров'я України та наводить перелік порад, що робити, якщо трапилася радіаційна аварія.

"Потрібно пам'ятати, що ядерно-стратегічні об’єкти збудовані так, щоби витримувати значні фізичні пошкодження. Кожен регіон постійно здійснює моніторинг радіаційного фону, щоби впевнитися, що всі показники у нормі. Виконують цю роботу обласні центри контролю та профілактики МОЗ", — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що у разі надзвичайної ситуації детальніші вказівки щодо того, кому варто дотримуватися наведених нижче й інших рекомендацій, будуть поширені через інформаційні канали ДСНС та місцевих органів влади.

"Найголовніше – потрібно залишатися у приміщенні або терміново у нього зайти, якщо ви перебуваєте на вулиці. Це найбезпечніша дія, яку обов’язково варто виконати", – йдеться у повідомленні.

22 червня президент Володимир Зеленський заявив, що розвідка отримала інформацію про те, що Росія розглядає сценарій терористичного акту на Запорізькій атомній станції (ЗАЕС) з викидом радіації.

Росія почала використовувати для атак по Україні новий аеродром у Північній Осетії

Російська армія перекинула борти стратегічної авіації на аеродром поблизу міста Моздок у Північній Осетії (Північний Кавказ, РФ). Про це пишуть "Схеми" з посиланням на супутникові знімки Planet Labs.

"У ніч на 22 червня, за повідомленням Повітряних Сил України, з цього аеродрому злетіли борти ТУ-22М3, які запустили на Дніпропетровщину крилаті ракети Х-22, внаслідок чого було пошкоджено, зокрема, декілька приватних будинків, газопровід, водогін, лінії електропередач та автівки", — йдеться у матеріалі.

Уперше літаки стратегічної авіації ТУ-22М3, які є носіями крилатих ракет Х-22, на цьому аеродромі Planet Labs зафіксував 24 травня цього року. При цьому ще 28 квітня, як свідчать фото з супутника, стратегічної авіації на цьому аеродромі не було.

Просування Сил оборони на півдні, партнери виділили мільярди на відновлення України. 484 день війни. Онлайн
Аеродром "Моздок", 24 травня 2023 року. Фото: Схеми

Просування Сил оборони на півдні, партнери виділили мільярди на відновлення України. 484 день війни. Онлайн
Аеродром "Моздок", 28 квітня 2023 року. Фото: Схеми

Найважчі бої тривають, зокрема, на Лиманському напрямку — Маляр

Про це повідомила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

"Найважчі бої тривають, зокрема на Лиманському напрямку в районах Діброва, Серебрянське лісництво та Григорівка Донецької області. Сили оборони України протягом доби вели наступальні дії на напрямку Білогорівка – Діброва, мали частковий успіх, закріплюються на досягнутих рубежах", — наголосила вона.

"На Півдні наступ наших сил оборони триває, ми поступово просуваємося вперед, маємо часткові успіхи, відтісняємо противника і вирівнюємо фронт. Сили оборони України продовжують наступальні дії на Мелітопольському та Бердянському напрямках. На деяких ділянках просунулись вперед та закріплюються на досягнутих рубежах", — зазначила Маляр.

Вона додала, що Росія підтягує та застосовує резерви, намагається відновити втрачені позиціі при цьому несе великі втрати.

"На Сході протягом доби сили оборони вели як оборонні так і наступальні дії. Наші сили оборони продовжують ефективно стримувати наступ російських військ на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Маріїнському напрямках. На жоден метр ворог не просунувся. На всіх напрямках тривають бої", — додала урядовиця.

Швейцарія виділила Україні допомогу для гуманітарного розмінування

Про це повідомляє Федеральна рада Швейцарії.

У швейцарському уряді зазначають, що кількість територій в Україні, забруднених мінами, касетними боєприпасами і вибухонебезпечними об'єктами, значно збільшилася з початку війни.

"Ці забруднені райони становлять пряму загрозу для цивільного населення, що робить необхідними гуманітарні заходи з розмінування. Для того, щоб безпечно і якісно їх очистити, Україні терміново потрібна спеціалізована техніка. Сюди належить, зокрема, механічне обладнання для очищення", — йдеться у повідомленні.

Швейцарія передала Україні машину для розмінування, розроблену та виготовлену швейцарським фондом Digger. Саперна машина — дистанційно керована гусенична машина розміром з невеликий бульдозер. Вона може знищити або підірвати протипіхотні міни різаком, зробивши їх нешкідливими.

Зеленський і перша леді відвідали "Книжковий Арсенал-2023"

Президент Володимир Зеленський та перша леді Олена Зеленська відвідали відкриття "Книжкового Арсеналу-2023" у Києві. Як повідомила кореспондентка Суспільне Культура, Зеленський, зокрема, обрав для себе книжку "Теорії змов" Максима Яковлєва, а Зеленська — "Як засинати і прокидатися з задоволенням". Також вони взяли нову книжку Олександра Михеда "Позивний для Йова. Хроніка вторгнення".

Кулеба: На Вільнюському саміті буде зроблений крок до членства України в НАТО

Про це міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив в ексклюзивному інтерв'ю Суспільному. Він наголосив, що напередодні саміту НАТО у Вільнюсі Україна перебуває "на стадії коли частково наші очікування вже задоволені".

"Але скажу метафорично: коли ми починали розмову з партнерами про Вільнюський саміт, ми наполягали на тому, щоб у Вільнюсі вони зробили крок до членства України в НАТО. Сьогодні ця проблема вирішена. Крок буде зроблений. Питання, наскільки довгим буде цей крок, наскільки широко занесуть ногу і поставлять? І це вже саме по собі є досягненням. Так, ми говоримо жорсткі речі. Так, нам надсилають сигнали: "Не перегинайте, ви маєте покладатись на нас і слухати те, що вам радимо". Але у президента непохитна у цьому питанні позиція: членство України в НАТО — єдиний спосіб запобігти новим війнам в Європі. І це реально правда", — розповів Дмитро Кулеба.

Читайте також: "Україна — не тягар для НАТО, а актив" — Кулеба про відбудову, формулу миру та очікування від саміту Альянсу

У Лубнах на Полтавщині приберуть пам’ятник Пушкіну

Таке рішення ухвалили депутати міськради під час сесії 22 червня. Про це Суспільному стало відомо із офіційного сайту міської ради.

Згідно з рішенням сесії, пам'ятник Олександрові Пушкіну визнали імперським та російським маркером та пропагандистським наративом. Його вирішили демонтувати та перевезти на тимчасове зберігання до Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління.

Просування Сил оборони на півдні, партнери виділили мільярди на відновлення України. 484 день війни. Онлайн
Пам'ятник Пушкіну у Лубнах. Фото: Facebook О. Пустовгар

З ініціативою про демонтаж пам'ятного знака до міськради восени минулого року звернувся представник Полтавського офісу Українського інституту національної пам’яті Олег Пустовгар.

"На жаль, Лубни часто брендували, навіть у деяких документальних фільмах це звучить, що Лубни – місто пушкінське. Тому що коханка Пушкіна Анна Керн, нібито з Лубен. Але краєзнавцями достеменно не встановлено, що він бував у Лубнах. Насправді Лубни місто тисячолітнє. Це місто, де Василь Стус служив, місто, пов'язане щонайменше із сотнею видатних всеукраїнського масштабу діячів Української Народної Республіки. Це місто видатних діячів культури: братів Шеметів, Матвія Номиса", – розповів Олег Пустовгар.

Понад 20 ПВК підписали контракти з Міноборони РФ

Понад 20 російських "добровольчих корпусів", які воюють в Україні, уклали контракти з Міноборони РФ, йдеться у повідомленні відомства.

"У рамках виконання наказу міністра оборони Російської Федерації про визначення порядку організації службової діяльності добровольчих організацій понад 20 формувань добровольчого корпусу уклали контракти з військовим відомством Росії", — заявили у Міноборони РФ.

У міністерстві зазначили, що такий крок "визначить правове регулювання та діяльність формувань добровольчих корпусів у зоні проведення "СВО", а також поширення на всіх добровольців та членів їх сімей встановлених державою заходів соціального захисту та підтримки".

Армія РФ може застосувати резерви для утримання зайнятих рубежів

Про це повідомляє медійний майданчик Сил безпеки та оборони України Military Media Center.Military Media Center розгорнув діяльність у серпні 2022 року. Це медійний майданчик, де акумулюються усі комунікаційні спроможності сил оборони та безпеки України.У своїй діяльності Military Media Center забезпечує просування єдиної інформаційної політики щодо відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України. Military Media Center взаємодіє з представниками комунікаційних підрозділів Міноборони, ЗСУ, ГУР, Державної спеціальної служби транспорту, СБУ, МВС, Нацгвардії, Нацполіції, Державної прикордонної служби, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та Укроборонпрому.

Водночас за наявною інформацією, окупаційні війська можуть використати свої резерви також для проведення контрударів на певних ділянках фронту.

"Зберігається загроза завдання російськими військами ракетних ударів по об’єктах цивільної та військової інфраструктури на території України", — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що після повідомлень іранських ЗМІ про продаж цій країні російських літаків Су-35, Тегеран наростив поставки РФ ударних дронів типу "Shahed" і розпочав передачу артилерійських снарядів калібру 122 і 152-мм та мінометних мін калібру 120-мм.

Єврокомісар розповів у яких реформах для євроінтеграції Україна досягла успіху

Про це заявив європейський комісар з питань розширення Олівер Вархелі.

"Рада ЄС за пропозицією Європейської Комісії визначила сім кроків, які Україна має здійснити як пріоритетні у своїй заявці на членство в ЄС. На сьогоднішній день з цих семи кроків виконано два: реформа судової системи зі створенням Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів, які вже працюють, з процесом відбору на основі заслуг, а також приведення законодавства про ЗМІ у повну відповідність до європейської директиви. Це кроки два і шість", — розповів Вархелі.

Він уточнив, що виконано більше половини необхідної роботи у питанні реформування судової системи, зокрема, Конституційного суду, який був першим пріоритетом.

"У першому читанні був прийнятий необхідний закон, який встановлює надійний процес, але ще рано робити висновки, оскільки друге читання має відбутися 24 червня, і до нього ще можуть бути внесені поправки, — наголосив єврокомісар. — З іншого боку, певний прогрес був досягнутий (виконано менше половини необхідної роботи - ред.) в інших чотирьох кроках: боротьба з корупцією, боротьба з відмиванням грошей, деолігархізація та дотримання прав національних меншин".

Президент Литви закликав ЄС у новому пакеті ввести санкції проти "Росатому"

Президент Литви Гітанас Науседа закликав Європейський союз подумати про ще один пакет санкцій проти Росії у якому будуть обмеження проти корпорації "Росатом".

Про це він сказав під час зустрічі з послами країн-членів ЄС у Литві, передає пресслужба президента.

Науседа привітав виділення додаткових 3,5 млрд євро Європейському фонду миру.

"Для литовців, допомога Україні виграти є першочерговим. Лише перемога України може повернути мир і стабільність у Європу та наш регіон. Ми маємо допомогти Україні, поставивши їй необхідну зброю", – сказав він.

Президент Литви наголосив на важливості санкцій ЄС проти Росії та привітав домовленості, досягнуті напередодні послами ЄС у Брюсселі щодо 11-го пакета санкцій.

"Для того, щоб санкції працювали ефективно, ми закликаємо усунути всі винятки, які лише створюють лазівки", — сказав Науседа і закликав уже почати думати про 12-й пакет санкцій, який охопить російську державну атомну енергетичну компанію "Росатом".

Сморід та антисанітарія: що відбувається в тимчасово окупованих Олешках

Гуманітарна криза, зруйновані будинки, антисанітарія. Точна кількість загиблих у тимчасово окупованих Олешках, через підтоплення, яке сталось внаслідок підриву Каховської ГЕС російськими військовими, поки не відома. Що відбувається у цьому місті на лівому березі Херсонщини, дізнавались кореспонденти Суспільного

Останні кілька днів херсонці скаржаться на сморід, який доносить вітром з тимчасово окупованих Олешок. Це запах гнилості, каналізації та мертвої риби. Його відчувають жителі не лише прилеглих до Дніпра територій, а і різних частин міста.

Тетяна Кучерова мешкає у центрі міста, говорить – важко дихати, через сильний запах гниття, який йде з боку річки та окупованих Олешок.

"Сморід на цьому тижні чутно було там, де я буваю зараз. Це на Карла Маркса в районі площі Ганнібала. Там мене прихистили люди. Там ми чули сморід, таке враження, що оселедець ржавий згнилий", — каже Тетяна.

За добу російські військові понад 80 разів атакували Запорізьку область: є поранені

Протягом минулої доби, 21 червня, війська РФ 84 рази обстріляли територію Запорізької області. Завдали ударів КАБами, застосували артилерію, РСЗВ та БПЛА по населених пунктах Пологівського та Василівського районів. Внаслідок обстрілів поранені троє людей, повідомили у пресслужбі ГУ Нацполіції Запорізької області.

МКЧХ не надав відповіді про кількість українських полонених, яких відвідала організація — Лубінець

Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець зустрівся з керівництвом делегації Міжнародного комітету Червоного Хреста в Україні, намагаючись дізнатись про долю українських полонених та умови їхнього тримання в Росії.

Про це він повідомив на своїй сторінці у Facebook.

"Провів зустріч з головою делегації МКЧХ в Україні Еглінгом Юргом та координатором багатосторонніх та гуманітарних питань МКЧХ Венді Джулією Флері. Під час неї поставив кілька чітких питань. Найперше — про українських військовополонених. Адже МКЧХ — організація, яка відповідно до свого мандату має гарантувати збереження їхнього життя та здоров’я", — написав омбудсман.

За його словами, представники МКЧХ не надали чіткої відповіді на питання, яку кількість українських полонених відвідала організація.

"Делегація зазначила, що це — конфіденційна інформація. Припускаю, що ця цифра в десятки разів менша, аніж кількість відвіданих російських полонених на території України", — зазначив Лубінець.

Зокрема, представники делегації МКЧХ заявили, що не можуть ефективно працювати з військовополоненими, оскільки РФ не дотримується законів і звичаїв ведення війни.

Також Лубінець обговорив із представниками організації листування між українськими військовополоненими та їхніми рідними.

"Як ми знаємо, російські полонені в Україні мають змогу писати та отримувати листи від рідних, телефонувати їм. Чи мають таку змогу українські військовополонені в Росії? Більшість українських полонених не писали жодного листа своїм близьким і не мали змоги зателефонувати їм", — розповів обмудсман.

Однак представники МКЧХ не відповіли, яку кількість листів останнім часом передали українські військові.

"Проте делегація розповіла про свій новий механізм — записування повідомлень від українських військових та їхніх рідних на планшет. Вони зазначили, що нібито таким способом вже передали кілька сотень коротких повідомлень. На жаль, ми не маємо змоги перевірити ці слова. І навіть якщо така інформація була передана, то чи не була вона спотворена?", — зауважив посадовець.

Також під час зустрічі обговорили теракт, скоєний російськими військовими в Оленівці, внаслідок якого загинули десятки українських військовослужбовців. МКЧХ заявив, що не має нової інформації з цього питання.

Окрім того, Лубінець поцікавився, чи повідомляла Росія МКЧХ про передачу 11 українських військовополонених Угорщині та чи були присутні представники МКЧХ на судовому процесі над українськими захисниками у Ростові.

"Так, на мою думку, враховуючи попередні відповіді МКЧХ, сьогодні найбільша проблема – це відсутність ініціативи та не повне виконання свого мандата МКЧХ. Гуманітарні проєкти, які організовує МКЧХ — це добре, проте щодо військовополонених, цивільних українських заручників у Росії — ми не бачимо результатів", — підкреслив він.

Попри це омбудсман пообіцяв й надалі проводити такі зустрічі, аби достукатися до організації.

"Адже завдання Червоного Хреста — надання допомоги пораненим, хворим і військовополоненим під час збройних конфліктів. А для нас питання здоров’я й життя наших людей — найважливіше", — підсумував Дмитро Лубінець.

Шойгу заявив, що до кінця червня у РФ буде сформовано резервну армію та армійський корпус

Міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що до кінця червня буде сформовано резервну армію та армійський корпус, які отримають понад 3 тисячі одиниць бойової техніки.

Про це повідомляє Інтерфакс, посилаючись на заяву Шойгу, яку він зробив 22 червня під час засідання Ради безпеки РФ під головуванням президента Володимира Путіна.

"До кінця червня ми завершимо формування армійського резерву і найближчим часом завершимо формування армійського корпусу", — сказав міністр оборони Росії.

При цьому Сергій Шойгу зазначив: "П'ять полків також сформовано більш як на 60%".

За його словами, резервні формування отримають понад 3 тисячі одиниць техніки.

400 міжнародних компаній долучилися до коаліції для інвестицій в Україну — Шмигаль

Вже 400 міжнародних компаній долучилися до коаліції для інвестицій в Україну. Про це прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив у Лондоні на Конференції з відбудови України.

"Разом з нашими міжнародними партнерами ми формуємо коаліцію відновлення We build Ukraine. Разом з бізнесом з України та з усього світу ми також формуємо коаліцію для інвестицій в Україну Ukraine Business Compact, і вже 400 міжнародних компаній долучилися до відповідної ініціативи", — сказав Шмигаль.

Він додав, що для відновлення приватних інвестицій необхідно створити діючий та ефективний інструмент страхування воєнних ризиків. Разом з ЄС, Норвегією, Швейцарією, ЄБРР підписали угоду про спільну роботу в цьому напрямку. Також буде перезапущено ринок страхування.

“Власне, у нас вже є перемога на цьому шляху. Багатостороннє агентство з гарантій та інвестицій MIGA групи Світового банку почало надавати гарантії страхування воєнних ризиків в Україні. І відповідна угода була підписана з німецьким банківським холдингом ProCredit”, — сказав Шмигаль.

За його словами, під час конференції підписали низку угод у різних сферах.

"Це дуже перспективні напрямки, коли міжнародні компанії будуть заходити на ринок України. І дуже важливо, що матимуть зразу українських партнерів на вході", — пояснив прем’єр.

Естонія оголосила про новий пакет військової допомоги Україні

Про це йдеться у повідомленні Міноборони Естонії.

У пакет військової допомоги увійде медичне обладнання, обладнання для розмінування та боротьби з дронами. Також спільно з Ісландією передадуть польовий шпиталь.

Є п'ять напрямків для швидкого відновлення і на це потрібно $14,1 млрд на рік — Шмигаль

За оцінкою Світового банку в Україні є п'ять напрямків, які потребують швидкого відновлення і для цих п’яти напрямків потрібно 14,1 млрд доларів на наступні 12 місяців.

Про це на полях Конференції з відновлення України у Лондоні розповів прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Напрямки, які потребують швидкого відновлення:

  1. Енергетика. Отже, відновлення енергетики, негайне відновлення, тому що ми йдемо в наступний опалювальний сезон до наступної зими. І нам потрібно відновити енергогенерацію, енергомережу, газопостачання. Отже, це пріоритет номер один.
  2. Гуманітарне розмінування. "Бо без цього ми нічого не можемо зробити. Понад 174 тисячі квадратних кілометрів в Україні — заміновані. Тому ми повинні розмінувати через це, це другий пріоритет", — сказав Шмигаль.
  3. Житло. Треба відремонтувати будинки і квартири, щоб люди могли нормально жити.
  4. Ремонт критичної інфраструктури.
  5. Економічна підтримка для малого та середнього бізнесу.

"Для цих п’яти напрямків нам потрібно 14,1 млрд доларів на наступні 12 місяців. В українському бюджеті ми маємо 3,3 млрд. Ми маємо близько 4 мільярдів від наших партнерів, у них є додаткові гроші на інші, на різні напрямки, які партнери підтримують", — сказав Шмигаль.

Але, за словами прем'єра, згідно з оцінкою Світового банку Україна має зосереджуватися на потребах швидкого відновлення.

"Під час нашої міжвідомчої координаційної платформи донорів вчора ми обговорювали ці потреби, додаткові потреби у розмірі 6,5 мільярдів. Ми розуміємо, як співпрацювати з країнами G7 і з міжнародними фінансовими організаціями. І я впевнений, що найближчим часом після цієї конференції, за результатами цієї конференції, ми зберемо всі необхідні кошти і вкладемо їх на потреби швидкого відновлення в Україні", — сказав він.

Шмигаль: "Де-факто українська армія зараз абсолютно підготовлена за стандартами НАТО"

Де-факто українська армія зараз абсолютно підготовлена за стандартами НАТО. Про це журналістам на полях Конференції з відновлення України у Лондоні розповів прем’єр-міністр Денис Шмигаль. За його словами, членство України в НАТО має вирішальне значення для майбутньої європейської безпеки.

“Ми чекаємо, що під час цього  саміту у Вільнюсі союзники будуть дуже конкретні в умовах, датах, у своїх повідомленнях. І ми цього чекаємо, ми для цього працюємо”, — сказав Шмигаль.

Він зазначив, що українська армія зараз фактично є армією НАТО.

“Ми воюємо зброєю НАТО. Ми ведемо бої за стандартами НАТО. Наша армія готується в країнах НАТО. Тож де-факто українська армія зараз абсолютно підготовлена за стандартами НАТО, і  має дуже практичний досвід, яким ми можемо поділитися з союзниками та привести цей новий практичний досвід до стандартів НАТО”, — сказав Шмигаль.

Воював на боці "ДНР" у Донецькому аеропорті: СБУ оголосила підозру уродженцю Чернігівщини

Слідчі Служби безпеки України заочно повідомили про підозру бойовику "ДНР" за ч. 1 ст. 258-3 (створення терористичної групи чи терористичної організації) та ч. 1 ст. 111 (державна зрада) Кримінального кодексу України. Ним виявився 29-річний уродженець Чернігівщини, який брав участь у бойових діях на території аеропорту "Донецьк" на боці росіян.

Про це йдеться у повідомленні управління СБУ в Чернігівській області на їхній Facebook-сторінці.

Чоловік входив до лав воєнізованого підрозділу "Батальйон Спарта", де під час боїв за Донецький аеропорт облаштовував вогневі позиції для великокаліберного кулемета та ніс бойові чергування.

У подальшому він перейшов до іншого підрозділу терористичної організації "ДНР" – "Розвідувальне управління республіканської гвардії «ДНР»" на посаду "розвідника-коректувальника". У складі цього цього підрозділу чоловік продовжив воювати проти Збройних Сил України.

Санкції статей передбачають покарання — до 15 років позбавлення волі.

Наразі матеріали кримінального провадження скеровано до суду.

Російська армія обстріляла Херсон: поранені четверо людей

Російські військові в обід обстріляли Херсон. Поранені двоє мирних жителів та двоє волонтерів.

Про це у Telegram повідомив голова ОВА Олександр Прокудін.

Армія РФ поцілила у житловий будинок. На власному подвір'ї поранені 86-річна жінка та 25-річний чоловік. Їх доставили до лікарні у важкому стані.

Також під вогонь потрапили студенти-волонтери з Рівного, які допомагали херсонцям. У них поранення середнього ступеня тяжкості.

За даними прокуратури, Херсон обстріляли о 12:30 ймовірно з артилерії. За даним фактом правоохоронці відкрили кримінальне провадження. Також у прокуратурі повідомили про двох поранених внаслідок обстрілу Білозерської громади.

"Здебільшого вони затоплені". Що виявили ДСНС під час обстежень укриттів Харківщини

У Харківській області обстежили 4210 укриттів, з них 762 визнали непридатними для використання. Майже половина з них — у Харкові.

Про це в ефірі Українського Радіо Харкова розказав заступник начальника відділу планування заходів цивільного захисту ДСНС у Харківській області Кирило Затинайченко.

"Здебільшого вони затоплені. Підтоплено захисні споруди річками, підземними водами, там відкачується вода, ідуть ремонтні роботи, налагоджується освітлення, або в них поганий технічний стан, відсутні балансоутримувачі чи обмежений доступ. Більшість непридатних укритті розташовані в Харкові: 3029 обстежень було проведено в обласному центрі з 4210, із них 354 виявилися непридатними. Це близько 44% від непридатних укриттів по області", — сказав Кирило Затинайченко.

За його словами, комісії почали вже повторні перевірки: "Загалом рівень готовності непоганий. Цих 4210 захисних споруд вистачає для всього населення області".

"На 20 червня до документального обліку найпростіших укриттів внесено 132 таких укриття, які розташовуються у школах Харкова комунальної власності, три — у приватних школах, два — у дошкільних навчальних закладах", — розказав Затинайченко.

Росія вчинила в Україні 190 кримінальних злочинів проти довкілля, 14 з них кваліфіковані як екоцид — Офіс генпрокурора

Росія вчинила в Україні 190 кримінальних злочинів проти довкілля, 14 з них кваліфіковані як екоцид.

Про це заявив радник генпрокурора України Максим Попов під час дискусії "Екоцид в Україні: що маємо робити зараз?", повідомляє пресслужба Офісу генпрокурора.

За словами Попова, Україна прагне притягнути Росію до відповідальності за злочини проти навколишнього середовища.

"Існує два паралельних треки, по яких працює Україна. Перший – притягнення до відповідальності РФ як держави та стягнення репарацій. Для цього Оперативний штаб при Держекоінспекції документує шкоду, завдану довкіллю, і вираховує грошовий еквівалент. Другий – притягнення до індивідуальної кримінальної відповідальності військових, які виконують та віддають накази, та їхнє політичне керівництво", – сказав Максим Попов.

Україна кваліфікує екологічні злочини Росії за двома статтями Кримінального кодексу: ст. 438 — воєнні злочини та ст. 441 — екоцид. У міжнародних договорах поняття "екоцид" поки немає, та рух за його визнання міжнародним злочином триває.

"У нас є партнери, коаліція Stop Ecocide International, ми на постійному зв’язку. На рівні Ради Європи рушійною силою криміналізації екоциду є парламентська делегація. Європарламент прийняв резолюцію, якою радив внести зміни до відповідної Директиви ЄС, криміналізувати цей злочин на рівні держав-членів ЄС та доповнити Римський статут п’ятим злочином – екоцидом", — сказав радник генпрокурора.

"Ми просимо Україну вести цю війну так, як ми самі не хотіли б її вести" — Говард Баффет

Син американського інвестора-мільярдера Воррена Баффета Говард Грем Баффет сьогодні 22 червня виступив на Конференції з відновлення України у Лондоні. Бізнесмен зокрема закликав західних партнерів активізуватися у питанні інвестицій в Україну.

"Мене попросили розповісти про мій досвід в Україні, не стільки про інвестиції. Але я скажу вам, що війна не завадить нам інвестувати десятки мільйонів доларів (в Україну — ред.). Ми почали минулого року, і ми збираємося продовжувати", — зазначив він.

Водночас інвестор заявив, що наразі партнери не надають Україні всього, що їй потрібно для перемоги у війні.

"І що ще гірше. Ми просимо Україну вести цю війну так, як ми самі не хотіли б її вести. Я вам скажу, що ніхто ніколи не вигравав війну, боячись наслідків. У нас немає місця для помилок", — наголосив Баффет.

Під час свого виступу він також розповів про свої поїздки до України та про людей, яких він зустрів під час цих візитів:

"19-річну дівчину, яка втратила ноги, і вона сказала мені: "Все, що я хочу — це повернутися і воювати на фронті", "молодого хлопця Дениса, який втратив ліву руку та обидві ноги в Бахмуті. Він хоче піти в школу, щоб консультувати інших ампутованих", — розповів Баффет.

Він наголосив, що не можна дозволити Росії, яка вже створила найбільшу гуманітарну кризу у світі за мого життя, змінити історію.

"Я розумію, що головна мета цієї конференції — зосередитися на інвестиціях. Однак, що б не стало результатом цієї конференції, вона повинна також виступати за справедливість і вимагати, щоб наші дії принесли перемогу Україні. За все своє життя я ніколи не стикався з таким чітким розмежуванням між правильним і неправильним. Ніколи. Коли перемога приходить в Україну, вона приходить до всіх нас", — підсумував бізнесмен.

Шмигаль: "Звільнена територія становить понад 113 квадратних кілометрів"

За останні два тижні українська армія звільнила вісім сіл в Україні. Звільнена територія становить понад 113 квадратних кілометрів. Про це журналістам на полях Конференції з відновлення України у Лондоні розповів прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Відповідаючи на запитання про контрнаступ Шмигаль нагадав про заяву президента України, що контрнаступ — це не голлівудське кіно і не легка прогулянка. Він пояснив, що контрнаступ — це ряд військових дій. Іноді це наступ. Іноді це оборона. Іноді це можуть бути тактичні моменти.

“На жаль, під час нашої підготовки до цього контрнаступу, готувалися і росіяни. Багато мінних полів уповільнюють наш рух. Але за останні два тижні українська армія звільнила вісім сіл в Україні. Звільнена територія становить понад 113 квадратних кілометрів. Це величезна територія”, — сказав глава уряду.

Він розповів, що українські сили просуваються вперед на сім кілометрів, тобто в глибину фронту на окупованій ділянці.

“Отже, ми маємо хороші результати, але всі ми повинні розуміти, що кожне життя для нас дуже важливе. Тому ми не будемо тягнути свій народ у вогонь цієї війни, як це роблять росіяни”, — сказав Шмигаль.

Глава уряду додав, що російська армія не цінує людське життя. Натомість Україна воює за стандартами НАТО. За його словами, Україна рятує кожного солдата, і буде проводити дуже розумні наступальні операції, тому це може зайняти час.

“Але ми маємо намір рухатися вперед. Рухаємося вперед з контрнаступом. Ми всі повинні мати терпіння, і ми побачимо результати, я впевнений. І ми всі абсолютно оптимістично налаштовані на звільнення всіх наших земель, окупованих росіянами”, — сказав Шмигаль.

Єрмак зустрівся з послами ЄС, G7, Китаю та ще низки країн, щоб обговорити "формулу миру"

За дорученням президента Володимира Зеленського голова ОПУ Андрій Єрмак провів зустріч із послами країн "Групи семи" (G7), Європейського Союзу, а також Бразилії, Данії, Індії, Китаю, Південно-Африканської Республіки й Туреччини.

Про це Єрмак повідомив у Телеграм.

"Ми обговорили подальші кроки у контексті реалізації ініціатив України щодо відновлення сталого та справедливого миру на основі поваги до Статуту ООН і міжнародного права", — зазначив він.

Голова ОПУ поінформував дипломатів про підсумки взаємодії України з широким колом іноземних партнерів щодо імплементації "формули миру" президента.

"На сьогодні українська "формула миру" є єдиним мирним планом, який має підтримку ООН. Саме український план досягнення миру має бути взятий за основу, оскільки війна триває на нашій території. Українська "формула миру" має універсальний характер і може бути застосована не лише для припинення війни, а й для подолання наявних чи запобігання новим кризам у світі", — зазначив Єрмак.

"Щонайменше 42 місця утримання, деякі вглибині РФ". Де і в яких умовах перебувають українські військовополонені

На початку повномасштабного вторгнення влада РФ зарезервувала кілька колоній та в'язниць для утримання військовополонених у сусідніх з Україною регіонах. Йдеться про Курську, Бєлгородську, Брянську і Ростовську області.

Про це на брифінгу, який провели у Києві українські громадські діячі, а також родичі військовополонених "Від Брянська до Іркутська: що відбувається з українськими полоненими за стінами російських в'язниць" розповіла координаторка Медійної ініціативи за права людини Тетяна Катриченко, передає кореспондентка Суспільного.

"Очевидно, що РФ не вистачає місць для утримання полонених. На початку вторгнення Росія собі придумала, що має швидко закінчити "спецоперацію". Тоді вони зарезервували кілька колоній та в'язниць із сусідньою з Україною областях. Курській, Бєлгородській, Брянській, Ростовській. Вони звільнили колонії для утримання наших військових майже повністю. Але згодом, коли зрозуміли, що плани не виходять, почали переміщувати військових у глиб РФ, відомо навіть про Іркутськ", — сказала Тетяна Катриченко.

За її словами, переміщення Росія робить ще й для того, аби заплутувати сліди, щоб Україна не могла знайти своїх громадян. Катриченко припускає, що навіть після війни, деяких полонених так ніколи й не знайдуть.

Ініціатива запустила карту, на якій можна побачити місця утримання українських полонених. Наразі на мапі нараховується 42 таких місця.

На брифінгу спікери також розповіли, чому утримання українських військових в полоні є воєнним злочином. Зокрема, як пояснив юрист Андрій Яковлєв, через те, що РФ застосовує до полонених тортури. Інколи вони завершуються смертю утриманого.

Рівень води у нижньому б'єфі ГЕС нижчий за норму на 191 см — ЗОВА

На Запоріжжі рівень води у нижньому б’єфі Дніпровської ГЕС становить 12,59 м та є нижчим за норму на 1,91 м. Загалом з моменту підриву росіянами Каховської ГЕС рівень води у нижньому б'єфі знизився на 4,57 м.

Про це сьогодні, 20 червня, повідомили у Запорізькій ОВА.

Рівень води в станційному ставку-охолоджувачу АЕС залишається в нормі.

Перебоїв із водопостачанням на підконтрольній Україні території немає, зазначили в адміністрації.

"За результатами моніторингових досліджень якості питної води відхилення від нормативних показників відсутні. В акваторії Каховського водосховища за останню добу заморних явищ не виявлено", — йдеться у повідомленні.

З Луганщини виїхали понад 200 тисяч жителів регіону: де перебувають люди

У різних регіонах України перебувають близько 185 тисяч жителів Луганської області, ще близько 50 тисяч — за кордоном. Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" повідомив начальник Луганської ОВА Артем Лисогор.

За його словами, більшість людей, здебільшого які проживають на лінії фронту, або виїхали на окуповану територію, якщо не встигли виїхати в Україну, або окружними шляхами виїхали в Україну.

"Ця цифра постійно змінюється. Є люди, які повертаються з-за кордону в Україну. Люди на окупованій частині регіону не витримують тиску і постійно намагаються виїхати на підконтрольну Уряду України територію", — зазначив керівник ОВА.

Всього українські військові деокупували 14 населених пунктів Луганської області, що складає близько 5-7 відсотків від усієї території регіону.

Хорватія прийняла майже 30 тисяч українських біженців — голова МЗС

Станом на 22 червня 2023 року Хорватія прийняла майже 30 тисяч біженців з України. Зокрема країна приймає українських дітей та ветеранів.

Про це заявив міністр закордонних справ Хорватії Гордан Грлич Радман під час Конференції з відновлення України, що відбувається у Лондоні.

"Нещодавно ми прийняли 19 ветеранів для подальшої реабілітації, а також дітей, які проведуть літні канікули за хорватський кошт", — уточнив він.

Також міністр зазначив, зо Хорватія співпрацює з Україною в усіх сферах, зокрема щодо експорту зернових. Так, Хорватія запропонувала в якості смуг солідарності свої порти Рієка і Плоче, де вже відвантажили понад 100 000 тонн зернових з України.

40 українських дронів пройшли процедуру введення в експлуатацію та отримують контракти — Федоров

Міністерство цифрової трансформації працює над тим, щоб максимально збільшити кількість безпілотників на фронті.

На цьому наголосив віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров за результатами зустрічі з українськими виробниками БПЛА.

"Ми прибрали майже всі блокери. Ввели fast-track для БПЛА, створили спеціальні зони для навчання пілотів та тестування дронів. Усунули зайву бюрократію, спростили допуск для експлуатації та багато іншого. Завдяки цьому 40 українських БПЛА пройшли процедуру введення в експлуатацію та вже отримують державні контракти. Ще рік тому таких безпілотників було лише 7", — зазначив український міністр.

За його словами, просто зараз військовим потрібні тисячі FPV-дронів, адже вони швидкі, влучні, маневрові та знищують багато російської техніки. Вже є бюджет на закупівлю таких БПЛА, але не кожна українська компанія готова виробляти настільки багато дронів.

"Команда Армії дронів постійно на зв’язку з виробниками – консультує щодо оформлення документів, допомагає організовувати випробування на полігоні. Тому українським розробникам FPV-дронів не треба хвилюватися стосовно проходження всіх процедур. Ми завжди готові допомогти, щоб ви швидше отримали контракти та масштабували виробництво", — додав віцепрем'єр.

Шмигаль і Блінкен обговорили співпрацю у відбудові України

Прем'єр Денис Шмигаль повідомив про важливу зустріч на полях Конференції відновлення з Держсекретарем США Ентоні Блінкеном.

Він подякував США підтримку, зокрема, за зброю та за виділення додаткової фінансової допомоги в 1,3 млрд доларів.

"Обговорили напрямки співпраці в п’яти ключових пріоритетах швидкої відбудови. Акцентували увагу на гуманітарному розмінуванні, де США можуть допомогти технікою і підготовкою фахівців", — написав прем'єр у Телеграм.

Шмигаль наголосив на важливості страхування воєнно-політичних ризиків.

"Це відкриє шлях інвестиціям та посилить економічну стійкість України. Підкреслив потребу в допомозі українському малому та середньому бізнесу. Зокрема, через надання грантової підтримки, що створює робочі місця й економічні можливості. Вдячний Ентоні Блінкену за увагу до проблем відбудови. Знаємо, що США будуть підтримували Україну стільки, скільки потрібно.", — зазначив він.

Єврокомісія повідомила про виплату Україні ще 1,5 млрд євро макрофіну

Єврокомісія повідомила про виплату Україні ще 1,5 млрд євро у межах пакету макрофінансової допомоги. Про це повідомили у Комісії у четвер, 22 червня.

"Сьогодні Єврокомісія виплачує Україні ще 1,5 млрд євро макрофіну. Ми допомагаємо підтримувати держпослуги та інфраструктуру України в її відважній боротьбі за свободу. Буде більше – ми щойно запропонували стабільну фінансову підтримку України до 2027 року", — йдеться у повідомленні.

У Комісії додали, що працюють на довгострокову перспективу.

В Україні заборонили ввезення книжок із Росії та Білорусі: Зеленський підписав закон

Володимир Зеленський підписав закон № 2309-ІХ, який забороняє ввезення на територію України книг з Росії та Білорусі. Про це повідомила пресслужба президента.

"Вважаю закон правильним", — йдеться у повідомленні.

Згідно із ним, забороняється ввезення видавничої продукції, що виготовлена в Росії, Білорусі або на тимчасово окупованій частині України, а також книжок, що містять твори, автори яких є або були у будь-який період після 1991 року громадянами Росії, за винятком колишніх громадян, які є (або на момент смерті були) громадянами України і не мають (на момент смерті не мали) громадянства держави-агресора.

Закон передбачає видання книг в Україні мовою оригіналу або в перекладі українською мовою, мовами ЄС чи корінних народів України.

У пресслужбі Зеленського також зазначили, що текст закону надіслали до ЄС для додаткової оцінки того, чи можуть окремі норми вплинути на виконання зобов’язань у частині захисту прав меншин, зокрема мовних, у контексті рекомендації Висновку Європейської комісії щодо заявки України на членство в ЄС.

Росія розглядає сценарій теракту з викидом радіації на ЗАЕС — Зеленський

Розвідка отримала інформацію про те, що Росія розглядає сценарій терористичного акту на Запорізькій атомній станції (ЗАЕС) з викидом радіації.

Про це заявив президент Володимир Зеленський.

"Щойно була доповідь нашої розвідки та Служби безпеки України. Розвідка отримала інформацію про те, що Росія розглядає сценарій терористичного акту на Запорізькій атомній станції – терористичного акту з викидом радіації. Вони все підготували для цього", — сказав він.

Зеленський зазначив, що радіація не знає державних кордонів і те, по кому вона вдарить, визначається лише напрямком вітру.

"Ми передаємо всю наявну інформацію нашим партнерам – кожному у світі. Усі докази. Європа, Америка, Китай, Бразилія, Індія, арабський світ, Африка – усі країни, абсолютно всі мають це знати. Міжнародні організації. Усі. Жодних терактів на атомних станцій ніколи, ніде не повинно бути", — сказав президент.

Він наголосив, що цього разу не має бути як із Каховкою: "світ попереджено, отже, світ може і повинен діяти".

Продовження контракту на транзит російського газу до Європи є малоймовірним — Галущенко

Одну з останніх магістралей, що транспортують російський газ до Європи, можуть перекрити до кінця 2024 року, коли закінчиться термін дії контракту України на постачання з "Газпромом".

Про це в інтерв'ю Financial Times сказав міністр енергетики Герман Галущенко.

За його словами, що шанси Києва і Москви домовитися про продовження п’ятирічного транзитного контракту, вперше підписаного у 2019 році, мізерні, хоча маршрут через Україну становить майже 5% від загальноєвропейського імпорту газу.

"Я справді не можу уявити, як це може бути двостороннім. Я можу вам сказати, що ми готуємо нашу систему до скорочення поставок", — відповів Галущенко на запитання, чи готова Україна переглянути угоду з Москвою після торішнього вторгнення.

Зазначається, що рішення РФ скоротити постачання газу до Європи торік спровокувало енергетичну кризу, розпалюючи інфляцію та підвищуючи вартість життя на всьому континенті.

Але хоча кілька маршрутів було закрито, український трубопровід є одним із двох, які продовжували постачати газ, хоча й у зменшених обсягах.

Згідно з даними енергетичної консультаційної компанії ICIS, Австрія покладалася на російський газ, що проходив через Україну, для приблизно половини свого імпорту газу в травні, тоді як у Словаччині на трубопровід припадало 95%.

Галущенко зазначив, що Європа буде відносно готова до подальшого уповільнення постачання, тому що їй довелося адаптуватися до подібних скорочень у минулому, зменшивши попит і шукаючи альтернативний імпорт, наприклад скраплений природний газ.

FT зазначає, що це перше підтвердження з боку Києва того, що контракт, який підтримує решту потоків з Росії через Україну, ймовірно, закінчиться наприкінці наступного року.

Без українського транзитного маршруту єдиним газопроводом із Росії, який усе ще постачає газ до Європи, був би "Турецький потік", який постачає газ у країни південного сходу континенту та становив трохи менше ніж 3% європейського імпорту газу в травні.

У той час як Галущенко припустив, що європейські політики, можливо, захочуть переглянути контракт — як це сталося в 2019 році, коли делегація ЄС виступила за посередництва в тристоронніх переговорах з Росією та Україною — аналітики кажуть, що це малоймовірно, враховуючи складну перспективу проведення переговорів з Москвою, пише газета.

Єврокомісія відмовилася коментувати, чи намагатиметься вона розпочати переговори з Росією щодо продовження контракту.

ГУР отримало два розвідкомплекси українського виробництва "ШАРК"

Головне управління розвідки Міноборони отримало два розвідкомплекси українського виробництва “ШАРК”. Про це інформує пресслужба ГУР.

“Днями бійці Головного управління розвідки МОУ отримали від фонду “Повернись живим” і OKKO одразу два розвідкомплекси “ШАРК”, загальною вартістю 26 мільйонів гривень”, — йдеться у повідомленні.

Усього ГУР передали чотири БпЛА, два командних пункти на базі спеціально обладнаних прохідних автівок та дві пускові установки. Це відбулося у рамках проєкту “ОКО ЗА ОКО”, в якому “Повернись живим” разом із партнером акумулювали 325 млн грн на 25 розвідкомплексів.

Передбачається, що “ШАРК” коригуватиме та шукатиме цілі, зокрема, для HIMARS. У ГУР відзначили, що цей БпЛА від українського виробника гарно показав себе у бойових умовах. За даними розвідки, лише за останні кілька тижнів перший переданий благодійниками комплекс підтверджено знищив російської техніки приблизно на 25 мільйонів доларів.

“Full HD камера БпЛА оснащена електрооптичним сенсором з 30-кратним оптичним збільшенням та додатковим цифровим зумом і може здійснювати адаптивний трекінг цілі навіть при швидкості об‘єкта 100 км/год. “ШАРК” здатен знаходитися у повітрі до чотирьох годин, має температуру експлуатації від -15 °C до +50 °C і максимальну швидкість польоту до 150 км/год”, — додали у ГУР.

У жовтні 2022 року Українська аерокосмічна компанія Ukrspecsystems представила новий безпілотник "ШАРК". Він може коригувати американські реактивні артилерійські системи HIMARS і стійкий до роботи в умовах РЕБ.

На Сумщині безробітні чергуватимуть в укриттях — ОВА

У Сумській області планують залучати безробітних людей до чергування в укриттях через програму суспільно корисних робіт. 16 громад готові взяти участь у цьому проєкті, повідомили в Сумській ОВА 22 червня.

Працівник відповідатиме, щоб укриття залишалися цілодобово відчиненими, а також за порядок та майно. За це він має отримати відповідне відшкодування з держбюджету, зазначили в ОВА.

Наразі відомо, що 16 громад Сумщини, які готові брати участь у проєкті, планують залучити до роботи в укриттях 220 осіб.

У ОВА уточнили, що у проєкті "Армія відновлення" беруть участь 30 громад області. 28 уклали відповідні договори із центрами зайнятості на поточний рік стосовно 1200 осіб на суму 14,9 млн грн. Додатково планується виділити ще 6,5 млн грн.

У Голопристанській громаді на Херсонщині через затоплення загинули 18 людей — МВА

Станом на ранок 22 червня відомо про 18 загиблих внаслідок підриву російськими військами Каховської ГЕС у Голопристанській громаді на Херсонщині. Про це в Telegram повідомила МВА.

Таку інформацію від місцевих жителів отримала військова адміністрація, проте підтвердити факти смерті через окупацію наразі неможливо.

У повідомленні йдеться, що ситуація у громаді майже не змінилась. У Голій Пристані велика антисанітарія. Через жару сморід від застояної води зі сміттям в низинах розповсюджується інтенсивніше.

В громаді багато зруйнованих будинків, в затоплених районах міста та селах немає електропостачання, відсутня вода та не працює каналізація, повідомила МВА.

Раніше ОВА повідомила, що станом на 09:00 22 червня на Херсонщині на рівень води знизився до 45 см. Підтопленими залишаються 20 населених пунктів: три — на лівому березі, 17 — на правому.

За минулу добу військові РФ обстріляли 13 населених пунктів Донеччини: пошкоджені 60 цивільних об’єктів

Під ранок 22 червня військові РФ обстріляв Рай-Олександрівку Миколаївської громади — пошкоджені будинки, господарчі споруди, лінії електропередач, повідомив начальник Донецької ОВА Павло Кириленко.

За даними поліції, армія РФ минулої доби, 21 червня, обстріляла 13 населених пунктів Донецької області. Всього стріляли по містах та селищах 19 разів.

Міста, котрі опинилися під обстрілами:

  • Авдіївка,
  • Костянтинівка,
  • Покровськ,
  • Часів Яр.

Селища, які опинилися під обстрілами:

  • Нью-Йорк,
  • Північне,
  • Щербинівка,
  • Ясногірка.

Селища, які опинилися під обстрілами:

  • Антонівка,
  • Галицинівка,
  • Ласточкине,
  • Новоочеретувате,
  • Рай-Олександрівка.

Чим стріляла армія РФ:

  • "Іскандер",
  • С-300,
  • авіацією,
  • РСЗВ "Град",
  • артилерією,
  • танками.

Руйнування та через обстріли російських військ:

  • пошкоджені 46 приватних будинків,
  • адмінбудівля "швидкої медичної допомоги",
  • автомийка,
  • господарська споруда,
  • гараж,
  • лінії електропередач,
  • газопроводи,
  • автомобілі.

За даними поліції, селище Щербинівка окупанти обстріляли "Градом" та артилерією, де руйнувань зазнали 13 будинків.

Сили ППО збили три "шахеди"

Уночі 22 червня 2023 року російські війська атакували Україну з повітря ракетами Х-22, Х-47 "Кинджал" та ударними дронами Shahed-136/131.

Про це йдеться у повідомленні Повітряних сил ЗСУ.

Зазначається, що з бомбардувальників Ту-22м3 з акваторії Азовського моря росіяни здійснили пуски трьох крилатих ракет Х-22, із МіГ-31К – трьох аеробалістичних ракет Х-47 "Кинджал". Також зафіксовано пуски чотирьох іранських "шахедів" – три дрони знищили сили ППО.

"На щастя, ракети ворога не досягли своїх цілей на Дніпропетровщині. Втім, окупанти продовжують терор проти українського народу, атакуючи об’єкти критичної інфраструктури України", — йдеться у повідомленні.

Окупанти облаштували підвал у селі Сватівського району, де тримають військових РФ, які відмовилися воювати

Російські окупанти у Розсипному, що у Троїцькій громаді Луганської області поряд з кордоном з РФ, облаштували підвал, де утримують військових РФ, які відмовляються воювати.

Про це повідомив начальник Луганської ОВА Артем Лисогор.

"Наразі вже відомо щонайменше про 15 підвалів чи таборів на тимчасово окупованих територіях України, куди відправляють осіб, які відмовляються брати участь в бойових діях з боку противника", — зазначив Артем Лисогор.

За його словами, у селі Розсипне утримують саме росіян.

У Повітряних силах пояснили, коли стане відомо про роботу SAMP-T в Україні

Зенітно-ракетний комплекс SAMP-T, який передала Франція та Італія, ще не заступив на бойове чергування в Україні, про початок його роботи оголосить командувач Повітряних сил Микола Олещук.

Про це в етері телемарафону заявив речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

"Бачите, Еммануель Макрон уже повідомив про те, що SAMP/T вже в Україні. Очікуємо від командувача Повітряних сил, що він зустріне людей, привітає на нашій землі та оголосить про те, що комплекс дійсно заступив на бойове чергування", — заявив він.

Речник ПС зазначив, що українські захисники неба, окрім SAMP-T, очікують на системи IRIS-T, які Німеччина буде постачати Україні поступово.

Ігнат також сказав, що було б добре побачити в Україні і ЗРК середньої дальності NASAMS "для підсилення того чи іншого напрямку".

"Перекривати напрями різні потрібно, бо летять "Шахеди" доволі далеко, до західних кордонів", — сказав він.

19 червня президент Франції Емануель Макрон оголосив, що в Україні вже розгорнута система протиракетної оборони SAMP/T.

Сили оборони України просуваються на Лиманському напрямку — речник Генштабу ЗСУ

На Донбасі українські військові продовжують наступати на Лиманському напрямку. Зокрема, минулої доби, 21 червня, Сили оборони наступали поблизу Білогорівки та Діброви, де мали частковий успіх та закріплюються на досягнутих рубежах.

Про це повідомив речник Генерального штабу Збройних сир України Андрій Ковальов в ефірі телемарафону "Єдині новини".

"На Лиманському напрямку Сили оборони вели наступальні дії у напрямку населених пунктів Білогорівка та Діброва, мали частковий успіх, закріплюються на досягнутих рубежах", — розповів Ковальов.

Як повідомив речник Генштабу, поблизу населених пунктів Рівнопіль — Старомайорське бійці української армії мали частковий успіх та закріплюються на досягнутих рубежах.

За його словами, підрозділи українських військ стримують наступ армії РФ на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар'їнському напрямках.

"Особливо важкі бої тривають на Лиманському напрямку в районах на північний захід від Діброви, біля Серебрянського лісництва та північніше Григорівки Донецької області", — зазначив речник.

Вибух у Києві: з будинку евакуювали жінку

З пошкодженого вибухом будинку в Києві евакуювали жінку, передає кореспондентка Суспільного.

Держдума РФ вирішила розслідувати імовірні злочини, нібито скоєні українським урядом проти неповнолітніх на Донбасі — британська розвідка

20 червня 2023 року Держдума Росії проголосувала за створення парламентської комісії для розслідування ймовірних злочинів, нібито скоєних українським урядом проти неповнолітніх на Донбасі з 2014 року. Про це повідомляє Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані британської розвідки.

“Дума майже напевно реагує на міжнародне засудження депортації Росією дітей з окупованої України після її повномасштабного вторгнення”, — відзначили британські розвідники.

За даними розвідки, йдеться про сприяння російським інформаційним операціям та використання законодавства як зброї у спробі “замилити очі на власні кричущі дії”.

“Меседжі про права дітей, ймовірно, є важливою темою комунікації для Кремля, оскільки ймовірні депортації дітей лягли в основу ордера на арешт президента Путіна, виданого Міжнародним кримінальним судом у березні 2023 року”, — наголошують британські розвідники.

Зросло число поранених внаслідок агресії РФ дітей — ОГПУ

Станом на ранок 22 червня більше ніж 1518 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії РФ. За офіційною інформацією ювенальних прокурорів, 490 дітей загинули та щонайменше 1028 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Про це повідомили в Офісі Генпрокурора.

Ці цифри не остаточні. Триває робота з їх встановлення в місцях ведення бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях, додали в ОГПУ.

Зеленський запросив Організацію американських держав працювати разом над реалізацією Формули миру

Президент України Володимир Зеленський запросив Організацію американських держав працювати разом із Україною та всіма вільними націями світу над реалізацією Формули миру.

"Запросив долучитися до підготовки Глобального саміту миру. Ми маємо стати глобальною громадою в повному сенсі цього слова, щоб мир для кожної нації був гарантований на повну силу. Одинакам не захистити мир, а війні не подолати колективного прагнення до миру", — наголосив Зеленський.

Сили оборони наступають на трьох напрямках — Генштаб ЗСУ

Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на трьох напрямках: Мелітопольському, Бердянському та Лиманському. Про це повідомили у Генштабі ЗСУ зранку 22 червня.

"На напрямку Рівнопіль – Старомайорське, мали частковий успіх, закріплюються на досягнутих рубежах, завдають вогневого ураження артилерією по виявлених цілях противника, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби. Ворог застосовує резерви, намагається відновити втрачене положення. При цьому зазнає великих втрат", — йдеться у повідомленні.

На Лиманському напрямку Сили оборони України вели наступальні дії у напрямку Білогорівка – Діброва, мали частковий успіх, закріплюються на досягнутих рубежах.

За минулу добу військові РФ обстріляли 24 населених пункти Запорізької області: три людини дістали поранення

Протягом минулої доби, 21 червня, російські військові обстріляли 24 населених пункти Запорізької області. Три людини дістали поранення.

Про це сьогодні, 22 червня, повідомили в Запорізькій ОВА з посиланням на інформацію Національної поліції.

"Поранення отримали троє мирних жителів на лінії вогню — 84-річний чоловік та 54-річна жінка в Преображенці, а також літня жінка в Оріхові", — йдеться у повідомленні.

Загалом військові РФ завдали 84 удари:

  • застосували авіацію по Левадному та Преображенці;
  • 7 разів атакували з БПЛА Гуляйпільське, Білогір'я, Малинівку, Степногірськ;
  • застосували РСЗВ по Червоному, Новоіванівці, Новодарівці, Левадному;
  • завдали 71 артудар по Гуляйполю, Новодарівці, Левадному, Темирівці, Полтавці, Павлівці, Степовому та іншим прифронтовим селам.

"Наразі зафіксовано 27 повідомлень про руйнування цивільних об'єктів: житло та майно людей",— повідомили в ЗОВА.

Російська армія випустила 400 снарядів по Херсонщині: поранені троє людей

Впродовж 21 червня російська армія 79 разів обстріляла Херсонщину, випустила по її території 400 снарядів з мінометів, артилерії, "Градів" та БпЛА. По Херсону — 20 снарядів, повідомив в Telegram голова ОВА Олександр Прокудін.

Снаряди влучили в житлові квартали, адміністративні будівлі у Херсоні та населеного пункту Новорайської сільської громади Бериславського району. Троє людей поранені, йдеться в повідомленні.

Вибух у будинку у Києві: рятувальники розбирають завали

О 08:10 пожежу на площі 250 квадратних метрів було ліквідовано, повідомив журналістам пресофіцер ДСНС. Роботи тривають. На місці працюють 15 одиниць техніки і 85 рятувальників. Надзвичайники працюють над розбором завалів. Людям допомагають волонтери, представники Червоного Хреста і психологи ДСНС. Роботи триватимуть, поки не розберуть завали, сказав пресофіцер. За його словами, фахівці працюють над встановленням причини вибуху.

Відповідаючи на запитання журналістів, чи є дані про людей, які могли внаслідок вибуху зникнути безвісти, представник ДСНС сказав, що вся інформація про постраждалих зараз збирається і уточнюється. На місці працює слідчо-оперативна група.

Вибух у Києві: пожежу ліквідовано, попередньо, вибух спричинив витік газу — КМВА

Попередня причина вибуху у багатоповерхівці у Києві — витік гаху, повідомили в КМВА.

"Вибух стався о 03:45 у 16-триповерховому будинку по вул. Малишка. Попередньо, вибух спричинив витік газу, внаслідок чого сталось руйнування на 7,8 поверхах, загорання на площі 250 м.кв. Зруйновано 4 квартири", — йдеться у повідомленні.

Станом на 08:30 внаслідок вибуху у багатоповерхівці загинуло 2 людей, постраждало 4 людей (з них 3 госпіталізовано) та врятовані 18 людей. 5-м надано психологічну допомогу.

О 08:10 пожежу ліквідовано. Роботи тривають.

За добу російське військо втратило 650 військових — Генштаб ЗСУ

Станом на ранок 22 червня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 222 650 військовослужбовців. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.

За добу російське військо втратило 650 військових.

Російські окупанти заявили про пошкодження мосту на Чонгарі на Херсонщині

Так званий "тимчасовий виконувач обов'язків губернатора Херсонської області" Сальдо заявив, що пошкоджений міст на Чонгарі, розташованому на адмінмежі з тимчасово окупованим Кримом.

Поки рух мостом призупинили, проводитимуть ремонтні роботи, заявив Сальдо. В пошкодженні мосту, який сполучає Херсонщину з Кримом, він звинувачує Сили оборони.

Також він сказав, що тимчасово організували рух автотранспорту до Криму резервним маршрутом.

Про пошкодження Чонгарського мосту говорить і окупаційний глава Криму Сергій Аксьонов.

За його словами, вибухотехніки з’ясовують тип боєприпасу, яким атакували міст, а профільні служби обстежують дорогу.

За минулу добу на Донеччині від обстрілів загинула одна людина та шестеро отримали поранення

Минулої доби, 21червня, у Донецькій області від обстрілів армії РФ загинула одна людина у місті Часів Яр. Також отримали поранень шестеро жителів області.

Про це повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

За його даними, поранені п'ятеро людей у Покровську та одна людина в Антонівці.

Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1569 людей, поранення отримали 3717 людей. Точну кількість загиблих та поранених у Волновасі та Маріуполі встановити неможливо.

Російська армія з артилерії вдарила по акваторії та прибережній громаді Миколаївщини

Армія Російської Федерації 21 червня вчергове атакувала Миколаївську область. Ударили по акваторії Очаківської громади та населеному пункту Куцурубської громади.

Про це повідомляє Миколаївська обласна військова адміністрація.

За даними ОВА, о 10:23 зафіксували артилерійських обстрілів по акваторії Очаківської громади. Люди не травмувалися.

Також 21 червня о 18:15 російські війська з артилерії вдарили по населеному пункті Куцурубської громади. Влучили по території приватного будинку. Загиблих та поранених немає.

За інформацією Миколаївської обласної військової адміністрації, у місті Миколаїв, Первомайському, Вознесенському та Баштанському районах доба 21 червня та ніч проти 22 червня минули без обстрілів.

Ракетні удари по Криворіжжю та артобстріл Нікопольщини. Як минула ніч на Дніпропетровщині

У ніч на 22 червня військові РФ атакували Криворізький та Нікопольський райони Дніпропетровщини. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив начальник обласної військової адміністрації Сергій Лисак.

По Криворіжжю вдарили ракетами. Пошкоджені 10 приватних будинків, господарська споруда, два гаражі та два авто. Також побиті газопровід, водогін і лінії електропередач. Загиблих та поранених немає.

За уточненням голови обласної ради Миколи Лукашука, російські війська випустили ракети по Лозуватській громаді Криворіжжя.

"Ворог знову запустив ракети з акваторії Азовського моря, звідки час підльоту значно менший, ніж з акваторії Каспію. Тип ракет наразі встановлюється. За даними Повітряних Сил ймовірно це були Х-22", – повідомив він.

По Нікопольщині російська армія била тричі. З важкої артилерії цілила по Нікополю. Поранених немає. Рятувальники досі обстежують місця обстрілів.

Авіація Сил оборони за минулу добу завдала 18 ударів по окупантах — Генштаб

Авіація Сил оборони за минулу добу завдала 12 ударів по районах зосередження особового складу окупантів та 6 — по зенітно-ракетних комплексах окупаційного війська. Про це повідомляє Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 22 червня.

Також українські захисники знищили російський ударний вертоліт Мі-24 та 7 розвідувальних БпЛА.

Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили 3 пункти управління,  1 зенітно-ракетний комплекс, 2 райони зосередження особового складу та військової техніки, 13 артилерійських засобів на вогневих позиціях, 2 станції РЕБ та склад боєприпасів окупантів.

Попередньо, дві людини загинули внаслідок вибуху в будинку в Дніпровському районі столиці — Кличко

Попередньо, дві людини загинули внаслідок вибуху в 16-ти поверховому будинку в Дніпровському районі столиці. Про це повідомив мер Києва Віталій Кличко.

Двох постраждалих госпіталізували, а двом медики надали допомогу на місці. З пошкоджених квартир врятували 18 мешканців. Загалом евакуювали людей з усіх помешкань будинку. Пошуково-рятувальні роботи тривають. Причини вибуху зʼясовують фахівці.

Військо РФ намагалося безуспішно наступати на кількох напрямках — Генштаб ЗСУ

На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань окупантів не виявлено. Про це повідомляє Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 22 червня.

На Сіверському та Слобожанському напрямках окупанти завдали авіаційних ударів по населених пунктах Леонівка і Миколаївка Чернігівської області та Волфине Сумської області. Здійснили мінометні та артилерійські обстріли населених пунктів Хрінівка, Єліне, Карповичі, Леонівка Чернігівської області; Середина-Буда, Порохонь, Ситне, Фотофиж, Нові Вирки, Волфине, Шпиль, Ободи, Дмитрівка, Кіндратівка, Локня, Степне, Велика Писарівка Сумської області, а також Одноробівка, Уди, Ветеринарне, Козача Лопань, Висока Яруга, Липці, Алісівка, Бугруватка, Стариця, Вовчанськ, Вовчанські Хутори, Бочкове, Плетенівка, Мала Вовча, Варварівка, Бударки, Рублене, Анискине, Мілове на Харківщині.

На Куп’янському напрямку військо РФ завдало авіаційного удару в районі Синьківки Харківської області. Артилерійських і мінометних обстрілів окупантів зазнали Красне Перше, Фиголівка, Новомлинськ, Дворічна, Западне, Масютівка, Кислівка та Берестове  Харківської області.

На Лиманському напрямку російські військові безуспішно наступали в районах Діброви і Білогорівки Луганської області та Серебрянки на Донеччині. Завдали авіаційних ударів біля Новоєгорівки і Білогорівки Луганської області та Сіверська — Донецької. Артилерійських обстрілів зазнали Стельмахівка, Невське, Діброва, Кузьмине, Білогорівка Луганської області та Торське, Верхньокам’янське, Спірне і Роздолівка Донецької області.

На Бахмутському напрямку окупанти безуспішно наступали в районах Оріхово-Василівки, Іванівського та Білої Гори.

Завдали авіаційних ударів біля Дружківського, Курдюмівки та Нью-Йорка Донецької області. Від ворожих артилерійських обстрілів постраждали Васюківка, Оріхово-Василівка, Богданівка, Калинівка, Часів Яр, Іванівське, Озарянівка, Біла Гора, Костянтинівка, Дружба і Північне Донецької області.

На Авдіївському напрямку військо РФ безуспішно наступало в районі Авдіївки, Сєверного і Первомайського Донецької області. Завдало авіаударів неподалік Авдіївки, Сєверного та Первомайського.

Здійснило артилерійські обстріли районів населених пунктів Олександропіль, Керамік, Новокалинове, Бердичі, Степове, Авдіївка, Тоненьке, Сєверне, Первомайське, Нетайлове та Невельське Донецької області.

На Мар’їнському напрямку росіяни наступали в районі Мар’їнки, Побєди і Новомихайлівки Донецької області, успіху не мали. Завдали авіаційного удару біля Красногорівки. Здійснили артилерійські обстріли населених пунктів Красногорівка, Зоряне, Гостре, Мар’їнка, Георгіївка, Курахове та Побєда Донецької області.

На Шахтарському напрямку окупанти наступали в районах Новомихайлівки та Вугледара, успіху не мали. Завдали авіаударів біля Новомихайлівки та Золотої Ниви. Здійснили обстріли населених пунктів Парасковіївка, Новомихайлівка, Костянтинівка, Єлизаветівка, Катеринівка, Богоявленка, Благодатне, Пречистівка, Золота Нива та Велика Новосілка Донецької області.

На Запорізькому та Херсонському напрямках окупанти продовжують оборонятися. Безуспішно наступали у напрямку П’ятихаток Запорізької області. Військо РФ завдало авіаційних ударів в районах Левадного, Преображенки, Малої Токмачки, Новоданилівки та Степногірська Запорізької області. Здійснило артилерійські обстріли населених пунктів Новоочеретувате, Нескучне, Благодатне, Макарівка, Сторожеве, Зелене Поле, Темирівка, Новопіль, Бурлацьке Донецької області; Левадне, Червоне, Гуляйполе, Новоандріївка, Степове, П’ятихатки, Лобкове, Кам’янське Запорізької області; Золота Балка, Михайлівка, Новоолександрівка, Дудчани, Качкарівка, Шляхове, Козацьке, Миколаївка, Бургунка, Іванівка, Садове, Придніпровське, Наддніпрянське, Молодіжне, Зимівник, Білозерка, Ромашкове, Антонівка, Херсон, Дніпровське, Кізомис Херсонської області та Очаків Миколаївської області.

Над Одещиною вночі збили три безпілотники, є влучання

Вночі 22 червня над Одещиною збили три безпілотники типу Shahed. Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" повідомила начальниця пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк.

Також, за її словами, зафіксоване влучання, але не критичне та без загиблих.

"Ворог дійсно намагається застосовувати нові тактики, вишукує способи, як обійти нашу протиповітряну оборону", — зазначила очільниця пресцентру.

Вночі в Одеській області двічі оголошували повітряну тривогу, також Повітряні сили попереджали про ймовірність застосування безпілотників в регіоні.

Вибух газу у Києві: під завалами ще одна людина — Кличко

У будинку у Києві, де вночі стався вибух, під завалами перебуває ще одна людина, невідомо у якому стані. Про це сказав мер Києва Віталій Кличко у коментарі журналістам на місці події, передає кореспондентка Суспільного.

"Сказати чітко причину вибуху не можуть, чи це вибухівка, чи газовий балон, можливо щось інше. Чекаємо на відповідь експертів", — розповів Кличко.

Вибух у Дніпровському районі Києва на вулиці Малишка, 33. 22 червня 2023 року
Вибух у Дніпровському районі Києва на вулиці Малишка, 33. 22 червня 2023 року. Фото: Каріна Бугайченко, Суспільне

Протягом доби відбулось понад 40 бойових зіткнень — Генштаб

Протягом минулої доби окупанти завдали ракетного та 44 авіаційних ударів, зокрема, було застосовано 6 іранських ударних БпЛА “Shahed”. Усі “Шахеди” знищили українські захисники. Також військо РФ здійснило 47 обстрілів із реактивних систем залпового вогню. Про це повідомляє Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 22 червня.

Є загиблі та поранені серед цивільного населення.

“Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою”, — наголошують у Генштабі.

На фронті військо РФ і надалі зосереджує основні зусилля на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, тривають важкі бої. Протягом доби відбулось понад 40 бойових зіткнень.

Над Одещиною збили три безпілотники, також є влучання — ОК "Південь"

"На Одещині є влучання ворога цієї ночі. На щастя, обійшлося без жертв", — повідомила речниця ОК "Південь" Наталія Гуменюк в ефірі національного марафону.

Вона зазначила, що критичних наслідків через влучання немає. Також в ОК підтвердили збиття трьох "шахедів" на Одещині.

Росія вночі атакувала Україну ударними безпілотниками — Генштаб

"Сьогодні вночі РФ завдала чергового ракетного та авіаційного удару іранськими ударними БпЛА “Shahed” по Україні. Інформація щодо наслідків цієї терористичної атаки наразі уточнюється", — йдеться у ранковому зведенні Генштабу.

Вибух в Києві: з-під завалів рятувальники дістали тіло одного загиблого — Кличко

Мер Києва Віталій Кличко повідомив, що з-під завалів рятувальники дістали тіло одного загиблого. Пошуково-рятувальні роботи тривають. Причини вибуху зʼясовуються.

Пожежники локалізували вогонь у 16-типоверхівці в Києві, повідомили в ДСНС.

Для розмінування України потрібно 5 років і 300 млн доларів щорічно — ООН

У Організації Об'єднаних Націй заявили, що для розмінування України внаслідок вторгнення РФ знадобиться операція, подібна до очищення Європи від вибухонебезпечних речовин після Другої світової війни. Про це повідомляє The Straits Times.

У Бердянську вночі прогриміли вибухи — Андрющенко

О 1:40 в районі Бердянська пролунав гучний вибух, який було чутно навіть за 50 км.

Повідомляється про влучання в місце концентрації військ РФ на базі відпочинку "Троянда" у село Азовське Бердянського району. Після вибуху зайнялася пожежа, повідомляє радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

ISW: головний удар у ході українського наступу може бути ще попереду

Американський інститут вивчення війни (ISW) у черговому зведенні повідомляє, що низький темп просування української армії в процесі наступу може пояснюватися тим, що нинішні атаки — це лише підготовка до головного удару. "У цілому нижчий, ніж очікувалося, темп українських контрнаступальних операцій не показовий у відношенні загального наступального потенціалу України, і українська армія, попри невдачі спочатку, ймовірно, успішно створює умови для майбутнього основного удару", — йдеться у повідомленні.

Вибух в Києві: рятувальники врятували 18 жителів будинку

У багатоповерхівці Києва, де стався вибух газового балона, вже врятували 18 мешканців, повідомив міський голова Віталій Кличко.

Вибух в Києві: пожежники врятували 2 людини — ДСНС

За інформацією ДСНС, вибух стався на 7 поверсі багатоповерхівки з подальшим руйнуванням будинку. Зруйновані 5 квартир на 6, 7 та 8 поверхах.

"Врятовані 2 людини. Триває гасіння пожежі на 7 та 8 поверхах за допомогою пожежної та спеціальної висотної техніки, а також пошук потерпілих", — повідомили в ДСНС.

У Києві стався вибух газу у багатоповерхівці — КМВА

Як повідомили в КМВА, стався вибух в багатоповерховому житловому будинку на двох поверхах. Горить площа 150 м кв. На місці працюють пожежники та проводиться пошук людей.

У Києві пролунали вибухи, горить багатоповерхівка

У Києві пролунав вибух у Дніпровському районі Києва на вулиці Малишка. Як повідомили Суспільному в пресслужбі ДСНС, стався вибух газу.

Інформація щодо постраждалих уточнюється.

Світовий банк виділив Україні 500 млн доларів на зарплати вчителям, рятувальникам та пенсії

Світовий банк виділить Україні 500 млн доларів допомоги. Як повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, кошти підуть на зарплати рятувальникам, вчителям та пенсії.

Також ці кошти направлять на підтримку малозабезпечених сімей, дітей з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб, одиноких матерів, а також на оплату медичних послуг за програмою медичних гарантій.

Збитки екології через вибух на Каховській ГЕС становлять приблизно 1,5 млрд доларів — Шмигаль

Через підрив росіянами дамби Каховської ГЕС збитки навколишньому середовищу становлять приблизно 1,5 млрд доларів. Про це сказав прем'єр-міністр України Денис Шмигаль під час конференції у Лондоні, передає кореспондент Суспільного. За його словами, ця сума не включає збитки для сільського господарства, інфраструктури, житла та витрати на відновлення самої гідроелектростанції.

Індія закуповує в Росії нафту за рекордними показниками

Імпорт російської нафти в Індію травні 2023 року досяг рекордного рівня — 1,95 мільйона барелів на день. Це призвело до скорочення закупівель з Іраку та Саудівської Аравії. Про це повідомляє агентство Reuters.

Аналіз даних показав, що на російську нафту припадало близько 40% імпорту сирої нафти в Індію в травні, скоротивши імпорт з Іраку до трирічного мінімуму та з Саудівської Аравії до найнижчого рівня з вересня 2021 року.

Згідно з даними, Індія імпортує нафту з Іраку та Саудівської Аравії все менше з кожним місяцем на 13%. Загальний травневий імпорт нафти в Індію незначно зріс порівняно з квітнем до 4,8 млн барелів на добу.

Загроза застосування дронів Shahed в Одеській області, повідомили у Повітряних силах ЗСУ.

У Кривом Розі повідомляють про вибухи

"Кривий Ріг. Вибухи. Нічого не знімаємо та не викладаємо в інтернеті", — написав начальник Криворізької міської військової адміністрації Олександр Вілкул.

У командуванні Повітряних Сил ЗСУ повідомляють про пуски ракет з Азовського моря.

Повітряні сили ЗСУ повідомляють, що на Чернігівщині та Сумщині є загроза ударних БпЛА. До того ж російська стратегічна авіація наближається до акваторії Азовського моря.

У командуванні Повітряних Сил ЗСУ повідомили, що чотири стратегічні бомбардувальники Ту-22м3 рухаються у бік держкордону України зі Сходу.

Британія не скасовуватиме санкції проти РФ, поки та не виплатить репарації Україні

Сполучене Королівство не скасує свої санкції проти Російської Федерації, поки не заплатить за завдану нею шкоду Україні. В уряді країни зареєстрували спеціальний законопроєкт. Про це сказав міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі під час конференції у Лондоні, передає кореспондент Суспільного.

В командуванні Повітряних Сил ЗСУ повідомили, що у північних, південних та східних областях – загроза застосування балістичного озброєння.

У низці областай повідомляється про ракетну небезпеку

Чернігівська, Сумська, Київська, Полтавська, Кіровоградська, Харківська, Одеська, Миколаївська, Херсонська, Дніпропетровська області – ракетна небезпека, повідомили в командуванні Повітряних Сил ЗСУ.

У Харкові чутно вибух, ймовірно — за межами міста

Українських пілотів можуть відправити до Румунії для навчання на F-16 — Politico

Коаліція західних країн розглядає Румунію як можливу навчальну базу для підготовки українських пілотів на винищувачах F-16. Про це пише видання Politico з посиланням на трьох високопосадовців, які беруть участь в обговоренні цього питання.

За їх словами, самі навчання будуть швидше за все проводити співробітники компанії Lockheed Martin, яка виробляє винищувачі і підтримує передачу Україні винищувачів F-16.

ЄБРР надасть допомогу низці українських енергетичних компаній — Шмигаль

Європейський банк реконструкції та розвитку підтримає українську енергетику на 600 млн євро вже цього року. Як повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, 21 червня між ЄБРР, "Укргідроенерго", "Укренерго" і "Нафтогазом" підписані відповідні меморандуми.

На початок