На Полтавщині створюють новий музей гончарства. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

На Полтавщині створюють новий музей гончарства. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

На Полтавщині створюють новий музей гончарства. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ Суспільне Полтава

З ремонтом, але поки без експонатів. Новий музей гончарства створюють за 3 кілометри від Опішні. У селі Малі Будища облаштовують дві садиби, у яких покажуть побут майстрів 19-20 століть та історію гончарної справи. Це буде підрозділ Національного заповідника гончарства.

Дерев’яна огорожа та майже пів гектара площі. Це майбутній музей кераміки – етносело "Гончарія". Він – в історичному центрі села Малі Будища на Зіньківщині.

Історик Віктор Міщанин каже: "Малі Будища – це відомий здавна гончарний осередок, який за кількістю гончарів, зокрема, на середину 1920 років, поступався лише столиці українського гончарства Опішні. За переписом 1926 року гончарі були у 73 господарствах. Це не означає, що було 73 гончарі, оскільки у багатьох господарствах був гончарем батько, 1-2 сини".

Територія нового музею гончарства - етносела "Гончарія"Суспільне Полтава

Територія нового музею гончарства - етносела "Гончарія"

На подвір’ї майбутнього музею облаштовують дві садиби.

"У цьому будинку буде музей-садиба гончаря 40-50 років", − показує Віктор Міщанин.

Цей будинок 20 століття – автентичний.

Один із будинків етносела "Гончарія"Суспільне Полтава

Один із будинків етносела "Гончарія"

"Ми намагалися абсолютно нічого не змінювати. Залишилася і піч, і груба, і розміри дверей, одвірки, і вікна з рамами, самі двері. Все залишилося у незмінюваному вигляді. Навіть сволоки на стелі", − розповідає працівниця музею-заповідника гончарства в Опішні Світлана Пругло.

У будинку зробили ремонт, але з експонатів тут поки лише скриня. Пізніше тут з’являться інші предмети побуту.

"Скрині, меблі і на кухні, й у вітальні, і посуд, і рушники", − каже Світлана Пругло.

Приміщення одного з будинків етносела "Гончарія" та поки єдиний експонат у ньому - автентична скриняСуспільне Полтава

Приміщення одного з будинків етносела "Гончарія" та поки єдиний експонат у ньому - автентична скриня

Майбутній музей – підрозділ Національного заповідника гончарства, що в Опішні. Із цього закладу і привезуть експонати.

"Музей створив дизайнерську команду, яка працює над створенням експозиції у цьому приміщенні. Уже відібрані деякі меблі, деякі роботи з колекції нашого музею, які будуть перевезені сюди для експозиції", − розповідає Світлана Пругло.

"У нас в музеї міститься велика колекція авторських робіт малобудищанських гончарів і навколишніх малих гончарних осередків. І я думаю, що ми їх представимо у цьому будинку", − розповідає історик Віктор Міщанин.

Приміщення одного з будинків етносела "Гончарія" та автентична пічСуспільне Полтава

Приміщення одного з будинків етносела "Гончарія" та автентична піч

За кількадесят метрів від першої садиби на подвір’ї розташована і друга. Тут планують облаштувати майстерню гончаря кінця 19 – першої чверті 20 століття. Нині тривають ремонти. Облаштують і територію біля будинку.

"Буде відгороджена садиба традиційною огорожею для того часу – тином, перелазом і так далі. Буде купа глини, яка має відлежуватись кілька років, щоб вона була кращою у використанні. Горен побудований", − каже Віктор Міщанин.

Друга садиба етносела "Гончарія", яку ремонтують та облаштовуютьСуспільне Полтава

Друга садиба етносела "Гончарія", яку ремонтують та облаштовують

У жодній із цих садиб гончарі не жили, проте поруч були їхні подвір’я, каже історик Віктор Міщанин.

"Тут, зокрема, ліворуч розташовувалися садиби кількох братів-гончарів, Свищів, там – Микола Шулик, відомий гончар художньої кераміки. Арсен Бордун далі, Іван Чуприна", − розповідає Віктор Міщанин.

Новий підрозділ створюють за гроші Національного музею гончарства. Скільки на це витратили, поки не рахували, каже Тетяна Литвиненко.

"Ідея створення цього підрозділу виникла уже давно, декілька років тому. Два роки тому ми почали там будівництво, ремонт одного приміщення, а потім й інше приміщення з’явилося на тому самому подвір’ї", − каже заступниця директора музею-заповідника гончарства в Опішні Тетяна Литвиненко.

За словами Тетяни Литвиненко, у Національного музею гончарства, що в Опішні, 6 підрозділів. Сьомий, у Малих Будищах, планують відкрити до нового року.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди