На Кіровоградщині нарахували сотню неіснуючих сховищ. Чому їх продовжують обліковувати

На Кіровоградщині нарахували сотню неіснуючих сховищ. Чому їх продовжують обліковувати

Ексклюзивно
На Кіровоградщині нарахували сотню неіснуючих сховищ. Чому їх продовжують обліковувати
Укриття на селищі Гірниче. Воно колись належало підприємству "ГРЕ-37" (геологорозвідувальній експедиції). Фото: Суспільне Кропивницький

У Кіровоградській області нарахували 102 сховища, яких не існує. Попри їхню фактичну відсутність, вони перебувають в державному електронному обліку споруд для захисту людей під час повітряних тривог. Це дані від начальника обласного управління служби з надзвичайних ситуацій Віталія Миронюка. Усього на Кіровоградщині 162 сховища визнали непридатними для використання. Це результати перевірок, які відбулись цього місяця.

У Кіровоградській області для укриття людей під час повітряної тривоги є 2378 сховищ. З них – 652 захисні споруди й 1726 – найпростіші укриття.

102 неіснуючі укриття розташовані на території підприємств, які не працюють і не мають власників, говорить Віталій Миронюк. За його словами, зруйновані й підприємства, і захисні споруди на їхній території.

"Зі 162 захисних споруд, які в області визнали непридатними, треба виділити 132, у кількість яких входять протирадіаційні укриття та бомбосховища. З них 30 – це ті, які можна відновити. А 102 споруди знаходяться на підприємствах, які фактично зруйновані. Наприклад, Світловодський завод чистих металів не існує. Бомбосховище зруйноване".

За словами Віталія Миронюка, всі укриття внесли в інтерактивну карту згідно з єдиним державним електронним обліком укриттів.

"Цей порядок чітко визначений постановою Кабміну №138 від 2019 року. Людина може зайти в інтерактивну карту й відкрити укриття. Зняття з обліку йде за ініціативою органів місцевого самоврядування за погодженням з ДСНС. Це не списання, це саме фіксування факту їхньої відсутності. 102 укриття – це ті, яких у нас взагалі немає. Як їх можна обліковувати? Річ у тім, що рішення Кабінету міністрів на період воєнного стану забороняє зняття з обліку будь-яких захисних споруд незалежно від того, чи існують вони фактично. Потім вже, після війни, за рішенням влади й за погодженням з органом ДСНС їх знімуть з електронного державного обліку. Порядок їхнього списання також встановлений постановою 138".

Зі 102 неіснуючих укриттів 23 обліковують на території Кропивницького, каже начальник відділу цивільного захисту міської ради Сергій Коваленко.

"Таку інвентаризацію ми проводили на початку двотисячних. І у 2013 році зведена відомість з усіма матеріалами була погоджена з територіальним органом ДСНС в області й передана до центрального органу влади у сфері цивільного захисту населення. Ми просили зняти укриття з електронного обліку, оскільки таких підприємств і установ немає. Відповідно, там немає і сховищ. На сьогодні відповіді ми не отримали й у більшості вони продовжують перебувати на їхньому електронному обліку. Наприклад, чи є фізично і юридично чавуноливарний завод? Його немає в реєстрі прав нерухомого майна. Те саме стосується й геологорозвідувальної експедиції. Її немає ні фізично, ні юридично, а у них воно чомусь обліковується".

За словами Сергія Коваленка, відділ цивільного захисту веде паперовий облік лише фізично наявних підприємств і укриттів на них – тих, які збереглися і реально використовуються для захисту людей.

"А в так званому електронному обліку ДСНС є 23 сховища, які фізично і юридично не ідентифіковані, бо їх насправді немає. Це стосується укриттів і на чавуноливарному заводі, домокомбінаті, колишній геологорозвідувальній експедиції".

На Кіровоградщині нарахували сотню неіснуючих сховищ. Чому їх продовжують обліковувати
Територія біля колишнього чавуноливарного заводу. Фото: Суспільне Кропивницький

На Кіровоградщині нарахували сотню неіснуючих сховищ. Чому їх продовжують обліковувати
Місце, де колись було укриття чавуноливарного заводу. Фото: Суспільне Кропивницький

Одна з захисних споруд розташована на території колишнього чавуноливарного заводу у Кропивницькому. На місці колишнього укриття ростуть дерева та бур’ян, бетонні стіни й перекриття зруйновані. Згідно з обліковими даними, на цьому місці є сховище за номером 40303, для захисту населення під час повітряних тривог. Цю інформацію розповів Суспільному заступник начальника управління цивільного захисту населення обласної військової адміністрації Костянтин Дружинін. За його словами, це місце обстежила комісія під час перевірки захисних споруд в області на початку червня.

"Підприємство в буремні 90-ті припинило своє існування й збанкрутувало. Територія його, як бачите, прийшла в занепад. Власників у нього немає. І маємо те, що захисна споруда повністю зруйнована. Говорити про укриття населення нереально".

За даними облікової картки, сховище на території чавуноливарного заводу існує з грудня 1979 року. За технічними характеристиками обладнане системами енерго- і теплопостачання, каналізацією і зв’язком. Має вміщувати 1200 людей.

Ще одне сховище розташоване на території селища Гірниче. На момент підготовки матеріалу двері були зачинені. Це сховище не має власника і не непридатне для укриття людей, каже Костянтин Дружинін.

"Це укриття колись належало геологорозвідувальній експедиції у Кропивницькому. Підприємство припинило свою діяльність, і споруда залишилась безгосподарна. На тепер ви бачите, що вона, на відміну від тієї, що на чавунно-ливарному заводі, збереглася. Є стіни й входи. Але все це потребує нового власника для подальшого ремонту й облаштування. Питання щодо повернення цієї споруди в комунальну власність міста вивчає міськрада".

На Кіровоградщині нарахували сотню неіснуючих сховищ. Чому їх продовжують обліковувати
Укриття, яке належало геологорозвідувальній експедиції (селище Гірниче). Фото: Суспільне Кропивницький

На Кіровоградщині нарахували сотню неіснуючих сховищ. Чому їх продовжують обліковувати
Двері в укритті були зачинені (селище Гірниче). Фото: Суспільне Кропивницький

За словами Костянтина Дружиніна, зверталися до ДСНС з приводу зняття неіснуючих укриттів з електронного обліку.

"Неодноразово органи місцевої влади порушували питання перед ДСНС про зняття з обліку цих захисних споруд, але, на превеликий жаль, всі попередні звернення залишились без потрібної уваги".

Чому не зняли з обліку 23 неіснуючі укриття у Кропивницькому, дані про які міськрада передала 10 років тому, Віталій Миронюк відповідає так:

"Органи місцевого самоврядування повинні були підготувати перелік матеріалів і подати на погодження. Якщо вони не пройшли погодження, відповідно, не були встановлені їхня відповідність або недодані певні документи. Просто, без будь-яких причин, їхнє зняття з обліку не могло не відбутися. Ще раз хочу зауважити, у взаємодії з міськрадою і територіальними органами самоврядування з 2015 по 2022 рік ми зняли з обліку 255 споруд. І зробили це завдяки якісно підготовленим документам".

Поряд зі сховищем на селищі Гірничому розташовані багатоповерхові будинки. В одному з них мешкає Ірина Герасимюк.

"Ніхто не йде ні в яке укриття, немає у нас такого укриття, щоб можна було сховатись. У будинках стіни обсипаються. Ми спочатку з дітьми ходили. У мене двоє дітей. Старша дитинка захворіла. Там щуряча отрута, сміття. Дитина все це руками чіпляла. Під час повітряної тривоги виходимо у ванну й коридор".

Кропивничанин Василь Алішкевич каже, що поряд розташоване лише одне укриття. "Ми ховалися з дітьми й внуками ховалися в підвалах, під під’їздами, по погребах".

На початок