Австрія зобов’яже музеї повернути власникам артефакти, які колись незаконно здобули колонізатори

Австрія зобов’яже музеї повернути власникам артефакти, які колись незаконно здобули колонізатори

Австрія зобов’яже музеї повернути власникам артефакти, які колись незаконно здобули колонізатори
Уряд Австрії планує новий закон, що регулюватиме майнові права музеїв. Вони будуть зобов’язані повернути предмети, придбані в колоніальному контексті, до березня 2024 року. Вікіпедія

Уряд Австрії планує новий закон, що регулюватиме майнові права музеїв. Вони будуть зобов’язані повернути предмети, придбані в колоніальному контексті, до березня 2024 року. Про це заявила австрійська міністерка культури Андреа Маєр на пресконференції 20 червня.

За словами Маєр, законопроєкт має встановити "впорядкований, послідовний і всеосяжний" протокол для реституційних вимог. Міністерка зазначає, що правителі європейських країн довгий час вважали своїм природним правом брати артефакти з частин світу, на які поширювалася їхня влада.

"Висвітлити цю несправедливість і супроводжувати її серйозними дебатами та конкретними діями — це також відповідальність Австрії", — заявляє політикиня.

Джонатан Файн — науковий директор Вельтмузею у Відні та голова, призначеного урядом консультативного комітету, — закликав до створення "інтелектуально та культурно різноманітної" ради, яка б займалася реституційними претензіями. Уряд Австрії у своїх рішеннях буде спиратися на висновки комітету, а кожен випадок повернення експонатів оцінюватимуть окремо.

За останнє десятиліття Австрія посилила своє законодавство у сфері захисту культурних цінностей, щоб перешкодити незаконному обігу викрадених артефактів. Окрім цього, уряд прагне забезпечити ефективніші методи повернення законним власникам предметів, вивезених за підозрілих обставин.

Ці зусилля викликали неоднозначну реакцію. У 2016 році громадськість розкритикувала проєкт доповнення до австрійського законодавства про культурну спадщину: у ньому не переглянули параграф, який обіцяв покупцям "непорушне право володіти об'єктом і виставляти його на міжнародний артринок, не стикаючись згодом з вимогами про реституцію".

У той час кожна країна-член Європейського Союзу — з різним ступенем суспільного опору — оновлювала свій культурний захист, відповідно до нових директив Євросоюзу щодо незаконно захопленої спадщини. У 2014 році у ЄС посилили закон про охорону пам'яток 1993 року, після чого у 2015 році ратифікували конвенцію ЮНЕСКО 1970 року.

“Об'єкти, з якими власники не бажали розлучатися в момент їхнього збору” — так Австрійський консультативний комітет визначає об'єкти, що підлягають реституції. Це охоплює низку контекстів: "насильство, мародерство, крадіжки, примус". На думку Файна, чимало об’єктів з 200 000-го фонду Вельтмузею, ймовірно, підлягають цим нормам.

У 1800-х роках Австрія у складі Габсбурзької монархії намагалася заснувати колонії в Африці та Південно-Східній і Східній Азії. Країна не могла конкурувати з імперською могутністю сусідніх країн, проте її правителі колекціонували артефакти, захоплені під час колоніальних конфліктів. Це впливало на посилення колоніальної пропаганди та поступове домінування колоніального мислення в громадській думці.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

У 1800-х роках Австрія у складі Габсбурзької монархії намагалася заснувати колонії в Африці та Південно-Східній і Східній Азії. Країна не могла конкурувати з імперською могутністю сусідніх країн, проте її правителі колекціонували артефакти, захоплені під час колоніальних конфліктів. Це впливало на посилення колоніальної пропаганди та поступове домінування колоніального мислення в громадській думці

На початок