Франція підтримає вступ України до НАТО — Le Monde

Франція підтримає вступ України до НАТО — Le Monde

Париж, Франція
Броньовані автомобілі AMX-10 RC 1-го біля Тріумфальної арки перед щорічним військовим парадом до Дня взяття Бастилії на Єлисейських полях у Парижі 14 липня 2021 року. Фото: Getty Images

Франція планує відстоювати перспективу вступу України до Північноатлантичного альянсу.

Про це пише Le Monde.

"Відстоювати перспективу вступу України до НАТО, щоб вплинути на конфлікт і спробувати посадити Москву та Київ за стіл переговорів. Саме такому підходу зараз віддає перевагу Франція в дискусіях між союзниками України напередодні саміту НАТО, який відбудеться у Вільнюсі 11 та 12 липня", — йдеться у повідомленні.

Видання зазначає, що під час засідання Ради оборони в Єлисейському палаці 12 червня було обговорено можливість вступу України до НАТО. Такий варіант Париж розглядає як самостійну гарантію безпеки, оскільки, вважають у Франції, це дозволить "утримувати Росію від продовження війни або, у разі закінчення конфлікту, запобігти подальшій агресії".

"Поява такої перспективи могла б одночасно переконати президента України Володимира Зеленського розпочати переговори, коли він визнає за потрібне, залежно від результатів контрнаступу", — йдеться у публікації.

Така зміна позиції робить Францію ближчою до країн Балтії та Польщі, які вже давно відстоюють кандидатуру Києва. "Позиція Франції зараз ближча до позиції Польщі, ніж Німеччини", — скасував неназваний іноземний дипломат у коментарі газеті.

Для Франції, зрозуміло, не може бути й мови про те, щоб дозволити Україні вступити до НАТО у розпал війни. Подібна перспектива найбільше лякає США та Німеччину, оскільки це може призвести до активації стаття 5 Статуту НАТО та втягнути Захід у війну, пише Le Monde.

"Для вступу до НАТО країни, яка перебуває у стані війни, рівнозначно вступу у війну", — сказало виданню французьке військове джерело.

Йдеться про те, щоб відкрити Україні шлях до вступу до альянсу та надати їй гарантії безпеки, які дозволять зберегти постачання озброєнь Києву у довгостроковій перспективі.

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Президенти 9 країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО"не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.

На початок