Миколаївський глиноземний — власність держави. Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду стягнула активи Дерипаски

Миколаївський глиноземний — власність держави. Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду стягнула активи Дерипаски

Миколаївський глиноземний — власність держави. Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду стягнула активи Дерипаски
Миколаївський глиноземний завод. Фото: delo.ua

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду 16 червня 2023 року підтвердила конфіскацію ста відсотків корпоративних прав Миколаївського глиноземного заводу та супутніх йому підприємств. Більшість українських активів російського олігарха Олега Дерипаски тепер належать державі. Повний текст рішення суду Міністерство юстиції України отримає 20 червня.

Про це кореспондентам Суспільного розповіла директорка департаменту санкційної політики Міністерства юстиції України Інна Богатих.

За словами Інни Богатих, процес стягнення став можливим після запровадження 24 травня 2022 року змін у рішенні Ради Нацбезпеки та оборони України щодо стягнення активів.

"Після 24 травня включається механізм виявлення активів такої підсанкційної особи, в тому числі на території України. Блокування активів Олега Дерипаски відбулося згідно з рішенням Ради Національної безпеки і оборони України. Документ був затверджений Указом Президента України № 694 восени 2022 року. Із вересня 2022 року Мін'юст отримав повноваження встановлювати наявність активів Дерипаски в Україні", — сказала посадовиця.

Отримавши інформацію від правоохоронних, розвідувальних органів, Антимонопольного комітету про активи російського олігарха, Мін'юст підготував позов до Вищого антикорупційного суду, де вказав низку підприємств, зокрема й ті, що розташовані у Миколаєві та Миколаївській області, і були у власності Дерипаски та компанії "Русал".

"Компанія "Русал" володіла 100 відсотками корпоративних прав Миколаївського глиноземного заводу. І в суді були доведені підстави для застосування санкцій про стягнення активів у дохід держави. Крім того, були стягнені гроші, рухоме й нерухоме майно, що у переліку на 16 сторінках", — пояснила пані Інна.

16 лютого було прийнято рішення Вищого антикорупційного суду. Втім, адвокати, які захищали інтереси Миколаївського глиноземного заводу подали шість апеляційних скарг на рішення суду першої інстанції.

Зі слів Інни Богатих, перегляд в апеляції тривав чотири місяці, і тільки 16 червня 2023 року Апеляційна палата ВАКС прийняла рішення, яким підтвердила стягнення 100 відсотків статутного капіталу Миколаївського глиноземного заводу.

"Також стягнені 100 відсотків статутного капіталу ТОВ "Сервісний центр "Металург", ТОВ "Час ІТ", ТОВ "Охорона МГЗ", ТОВ "Центр обліку Миколаїв", Миколаївського благодійного фонду "Центр соціальних програм" та інших підприємств України", — розповіла Інна Богатих.

Рішення суду Апеляційної інстанції є остаточним, в Україні воно не підлягає перегляду, набуло чинності у момент проголошення, каже директорка департаменту санкційної політики Міністерства юстиції України. Станом на 20 червня держава Україна є власником 100 відсотків компаній, що конфісковані в дохід держави за рішенням суду.

"Після проголошення рішення суду воно направлене до Кабінету Міністрів, який приймає розпорядження щодо передачі активів в управління. Як правило, на сьогодні управителем визнається Фонд Державного майна. Він далі приймає управлінські рішення та звертається до реєстраційних органів, щоб змінити у державних реєстрах колишнього власника підсанкційної особи на власника держава Україна. Найближчим часом ми побачимо зміну власників навіть в реєстрах", — пояснила Інна Богатих.

За інформацією Служби безпеки України, орієнтовна вартість стягнених активів майже десять мільярдів гривень. Точна вартість буде встановлена після оцінки та інвентаризації майна.

Що відомо

  • У липні 2022 року в Єдиному державному реєстрі судових рішень оприлюднили ухвалу про передачу арештованого майна Миколаївського глиноземного заводу (МГЗ) Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ним (АРМА).
  • Власником Миколаївського глиноземного заводу з 2000 року був російський олігарх Олег Дерипаска.
  • У 2017 році контрольний пакет підприємства викупила компанія зі Швейцарії Glencore. Проте у квітні 2018 року Glencore відмовилася виконувати контракт про купівлю через фінансові санкції, які 6 квітня 2018 року застосували США щодо російського власника компанії Олега Дерипаски.
  • Корпоративні права МГЗ були арештовані у лютому 2021 року за легалізацію та несплату податків в особливо великих розмірах.

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок