Як допомагають потерпілим від сексуального насильства військових РФ — уповноважена з питань гендерної політики

Як допомагають потерпілим від сексуального насильства військових РФ — уповноважена з питань гендерної політики

урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко
. Катерина Левченко. Фото: ГО “Центр "Жіночі перспективи"

На червень 2023-го Офіс генпрокурора України зафіксував 208 фактів сексуального насильства, вчиненого військовими РФ, говорить урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко. В Україні стартувала кампанія, що мотивує постраждалих звертатися до центрів допомоги врятованим. Детальніше про неї Левченко розповіла Українському Радіо.

"140 постраждалих — жінки, а 68 — чоловіки"

Мета кампанії — надати інформацію про ресурси, сервіси та послуги, які можуть отримати ті, хто пережив сексуальне насильство. Але також мета в тому, щоб навчити ідентифікувати ці випадки, цей злочин, бо у більшості це явище асоціюється винятково зі зґвалтуванням і вони вважають, що постраждалими є тільки жінки.

Статистика Офісу генерального прокурора України свідчить, що серед 208 випадків сексуального насильства, яке скоїли російські окупанти в Україні, 140 постраждалих — це жінки, а 68 – чоловіки. Чоловіки ще складніше переживають цей злочин, і тому все це вимагає ретельної психологічної роботи й медичної підтримки. 13 дітей також ідентифіковані як постраждалі — 12 дівчат та один хлопчик.

"Людям з окупованих територій варто не боятися звертатися за допомогою"

Щоб люди зверталися — і це розуміють в Офісі генпрокурора, важливим є встановлення довіри, тому потрібна допомога для постраждалих. Ми вже сьогодні маємо комунікувати з тими, хто досі перебуває на окупованих територіях. Наші громадяни мають розуміти, що про ці злочини потрібно говорити й що у потерпілих є можливість отримати допомогу. Для цього створюються різні центри, зокрема Центри допомоги врятованим. Для цього працює платформа психотерапевтичної допомоги "Аврора", а також гарячі телефонні лінії, громадські організації, соціальні служби, медичні заклади. Не потрібно боятися і соромитися звертатися за допомогою.

Куди можуть звернутися постраждалі від сексуального насильства

Насамперед до Центрів допомоги врятованим. Вони наразі працюють в 11 регіонах України — Запоріжжя, Дніпро, Київ, Львів, Чернівці, Одеса, Кропивницький, Мукачево та Полтава. Також є мобільні Центри допомоги в Херсоні та Харкові.

Всю інформацію можна знайти на Платформі допомоги врятованим. Там зібрані дані про сервіси, що надають допомогу постраждалим. Якщо зручніше користуватися телефоном і хочете отримати консультацію в таких центрах, але не знаєте, де працює найближчий з них, є урядова гаряча лінія: 15-47. Вона цілодобова.

Також можна звернутися до національної гарячої лінії з питань протидії насильства, яка працює в громадській організації "Ла Страда-Україна". Її номер 116-123. Вона безкоштовна, конфіденційна, анонімна. Можна отримати консультацію і юриста, і соціального працівника, і психолога.

На початок