Історики занепокоєні забудовами навколо Дубенського замку на Рівненщині

Історики занепокоєні забудовами навколо Дубенського замку на Рівненщині

Історики занепокоєні забудовами навколо Дубенського замку на Рівненщині Суспільне Рівне

Забудови навколо Дубенського замку князів Острозьких порушують закон "Про охорону культурної спадщини". Так стверджують в історико-культурному заповіднику, до якого входить майже 500-річна пам'ятка національного значення. Тож адміністрація заповідника звертається і до міської влади Дубна, і до обласної, а також до Міністерства культури.

Петро Смолін працює в Державному історико-культурному заповіднику міста 30 років, 20 з яких – на посаді директора. Каже, що усі ці роки навколо Дубенського замку з'являлися споруди, незаконність яких доводили в суді. Під час карантину вони активізувалися знову. Тож чоловік почав писати в міську раду Дубна, обласну раду та Міністерство культури.

Історики занепокоєні забудовами навколо Дубенського замку на РівненщиніСуспільне Рівне

"Західна сторона повністю забудована. Хоча в свій час там стояло буквально три будинки. Східна сторона – пам'ятка археології. Згідно закону про охорону культурної спадщини від 90-го року з доповненнями, на пам'ятці археології будівництво взагалі заборонено, – каже Петро Смолін.

Там, де нині будуються, планували зробити зручну інфраструктуру для гостей міста.

Історики занепокоєні забудовами навколо Дубенського замку на РівненщиніСуспільне Рівне

У міській раді стверджують: необхідних дозволів не має лише один забудовник із шести – Михайло Петровський. Він зводить будівлю на оборонному мурі замку.

"Є зареєстрований дозвіл на проведення будівельних робіт. Тобто ДАБІ його зареєструвало, але до нас вони за містобудівними умовами чи за будь-якими дозволами не звертались. Які ми маємо важелі впливу? Ви самі розумієте, ми пишемо в ДАБі. ДАБІ дає відповідь, як правило, що ви місцеве самоврядування – беріть і займайтеся", – каже начальник управління архітектури, містобудування та земельних питань Дубна Вадим Двига.

Забудовник Михайло Петровський каже: вони проводять реконструкцію по існуючому фундаменту.

Історики занепокоєні забудовами навколо Дубенського замку на РівненщиніСуспільне Рівне

"Ми отримали повідомлення про початок виконання будівельних робіт, реконструкція торгово-офісного приміщення, надбудова поверху. Звертались в управління державно-архітектруної інспекції в Рівненській області. Це тільки реконструкція надбудови поверху і все. Воно йде в одній лінії з іншими будинками, так що воно раніше і не вписувалося до цих об'єктів", – коментує забудовник.

В заповіднику готові подавати в суд, якщо на це дасть добро власник, а це – обласна рада.

"Міністерство чітко відповіло, що ми дозволів не давали. Дозвіл на будівництво, на реконструкцію повинне давати Міністерство культури, тобто центральний орган охорони культурної спадщини. Відповідь дали, що звертайтеся в суд", – додає Петро Смолін.

Історики занепокоєні забудовами навколо Дубенського замку на Рівненщині

В обласному управлінні культури і туризму чекають на усі копії документів, що підтверджують легальність та законність забудов навколо Дубенського замку. Їх повинне надіслати управління архітектури Дубна. Якщо ж таких документів не буде, та якщо у Міністерстві культури будівництва навколо пам'ятки національного значення не погоджували, то, ймовірно, історико-культурний заповідник Дубна таки судитиметься. Таку позицію озвучила очільниця обласного управління культури і туризму Любов Романюк.

Історики занепокоєні забудовами навколо Дубенського замку на РівненщиніСуспільне Рівне

"Дуже шкода, що вони відразу, на початку всіх будівництв не реагували. Наприклад, якщо в них були певні застереження, можна було викликати поліцію, перевірити документацію. Дубно має затверджений історико-архітектурний план, він затверджений в Мінкульті і всі документи будівельні, особливо в охоронній зоні, вони погоджуються", – каж Любов Романюк.

Контроль будівництва наразі ж ніхто не здійснює, адже із 18 березня таку функцію забрали в місцевих підрозділів державного архітектурно-будівельного контролю. Перевірятиме забудови новостворений орган – ДІМ. Втім, уряд поки не ухвалив рішення про його повноваження.

Авторка: Анастасія Бачук

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди