Опісторхоз на Полтавщині: наскільки небезпечний та як уберегтися

Опісторхоз на Полтавщині: наскільки небезпечний та як уберегтися

Опісторхоз на Полтавщині: наскільки небезпечний та як уберегтися
Фото ілюстративне, pexels

У Полтавській області щотижня виявляють випадки хронічного опісторхозу – це глистяна інвазія, яка передається, зокрема, через рибу. Про симптоми, лікування та небезпеку захворювання Суспільному розповіла доцентка кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією Полтавського державного медичного університету Тетяна Котелевська.

Що таке опісторхоз та як передається

Опісторхоз – це паразитарне захворювання, глистяна інвазія, каже спеціалістка.

"Патологія дуже небезпечна для нашого регіону, тому що вона для нас ендемічна (властива певній території – ред.). Всі ліві притоки Дніпра інфіковані – Ворскла, Сула, Псел, Оріль, риба забруднена опісторхозом. Тому захворювання найбільш поширене на території Сумської, Полтавської, Дніпропетровської і трохи Харківської областей. Навіть купання у водоймах, хоч це і не доведено, в ендемічному регіоні – це вже ризик інфікування".
Опісторхоз передається через рибу, яка мешкає на Полтавщині
Опісторхоз може передаватися через заражену рибу. Фото ілюстративне, pexels

Найбільше випадків хвороби виявляють на Сумщині та Полтавщині, каже Тетяна Котелевська. За її словами, від людини до людини хвороба не передається. Заразитися можна під час вживання погано обробленої риби.

"Це коропи, карасі, краснопірки, линки, соми – вся наша риба, яку ми їмо. Якщо ми її солимо або недостатньо термічно оброблюємо, і в м’язевих волокнах зберігається опісторхоз, ми інфікуємося. Збудник ми виділяємо з випорожненнями, вони потрапляють у водойми якимось чином. Там перебуває молюск бітинія, у ньому з яйця дозріває доросла особина. Вона рухається по водоймі, знаходить рибу, в якої є луска, проникає через луску в рибу, прикріпляється і паразитує. І тоді, коли людина вживає термічно погано оброблену рибу, вона інфікується".

Які симптоми опісторхозу

Опісторхоз буває хронічним і гострим. Останній нині трапляється рідко, говорить фахівчиня. Гостра фаза може минати без клінічних проявів.

"Формується хронічна форма через пів року, і людина все життя буде носити цей опісторхоз. Гостра фаза може протікати тяжко – тоді з’являється жовтяниця, у пацієнта виражений больовий синдром у животі, гарячка, ознаки гепатиту, холециститу, виразки. Пацієнт потрапляє у стаціонар, і тоді одразу виявляємо гострий опісторхоз".
Опісторхоз у рибу проникає через луску
Опісторхоз переносять риби, які мають луску. Фото ілюстративне, pexels

Вражає хвороба переважно жовчний міхур і протоки. Опісторхоз знижує імунну систему, говорить Тетяна Котелевська. За її словами, слід звернутися до лікаря людям, які:

  • часто хворіють;
  • мають алергічні висипки і шкірні прояви, які не піддаються лікуванню;
  • мають постійні загострення холециститу, панкреатиту, гепатиту;
  • не мають альтернативного діагнозу.

Як лікувати опісторхоз

За словами Тетяни Котелевської, більшість людей не знає про існування такого захворювання.

"Хронічний опісторхоз виявляється майже щодня, щотижня кілька пацієнтів. Діагностика – тільки по калові (аналізові – ред.). Тому що якщо тривалий період є хвороба, антитіла у крові зникають через рік після інфікування".
У рибі опісторхоз переноситься до людини через їжу
Опісторхозом можна заразитися, якщо недостатньо обробляти рибу. Фото ілюстративне, pexels

Лікують пацієнтів з опісторхозом у стаціонарних відділеннях лікарень.

"Пити ліки про всяк випадок не можна, тому що препарати дуже токсичні. Вони приймаються лише в стаціонарі один-два дні. Їх не можна призначати профілактично. Ми контролюємо через пів року, дивимося, чи був ефективний курс лікування. Чутливість до препаратів знижується останніми роками. Пошуком нових препаратів займаються у всьому світі".

Як уникнути опісторхозу

Аби не заразитися опісторхозом, слід правильно обробляти рибу перед вживанням. Зокрема, можливі:

  • заморожування: при мінус 40 градусах 7 годин, при мінус 28 градусах 32 години;
  • соління протягом 14 днів – із розрахунком 2,7–2,9 кілограма солі на 10 кілограмів риби;
  • варіння чи прожарювання – не менше 20 хвилин з моменту закипання.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок