Стефанішина: Сексуальне насильство з боку армії РФ на окупованих територіях — найбільш "тихий" злочин

Стефанішина: Сексуальне насильство з боку армії РФ на окупованих територіях — найбільш "тихий" злочин

Ольга Стефанішина
Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина. Фото: AP

Влітку минулого року в Україні відкрився перший центр допомоги постраждалим від сексуального насильства з боку військових РФ. Наразі працює 11 таких центрів.

Про це на заході Acting for survivors до Міжнародного дня боротьби із сексуальним насильством в умовах конфлікту розповіла віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина, передає кореспондентка Суспільного.

"Ще на наприкінці травня, коли в Україні перебувала представниця ООН, вона чітко заявила це і згодом відобразила в офіційних звітах, що злочини РФ є не поодинокими ексцесами війни, це є дії вчинені за наказами керівництва, це є частиною тактики війни. Також ми почули, що сексуальне насильство є найбільш "тихим" і якби це жахливо не звучало, найдешевшим злочином проти цивільного населення", — сказала Стефанішина.

За словами першої леді України Олени Зеленської, яка також була присутня на заході, наразі Офіс генпрокурора зафіксував щонайменше 195 випадків сексуального насильства, і на першому місці за кількістю сексуальних злочинів — Херсонщина, на другому Київщина і на третьому Донеччина.

"Свідчення постраждалих кажуть про те, що в багатьох випадках вони чули під час ґвалтування: "ти народиш дитину і вона буде росіянином, вас тут не буде". Тому це ще один доказ, що це політика геноциду", — наголосила Зеленська.

Генеральний прокурор України Андрій Костін, який брав участь у дискусії сказав, що прокуратура у вересні минулого року створила спеціальне управління з питань розслідування злочинів сексуального насильства під час війни, яке діє в департаменті щодо розслідування воєнних злочинів в Офісі генпрокурора.

"Коли я розпочав свою роботу як генпрокурор, це був кінець липня минулого року, у нас було зареєстровано понад таких 40 випадків, зараз їх близько 200. Деякий час це число не змінювалось, поки ми не підійшли до звільнення Харківщини та Херсонщини", — сказав Костін.

Співробітники управління з питань розслідування злочинів сексуального насильства під час війни у складі мобільних груп виїжджали на деокуповані території.

"Вони від будинку до будинку спілкуються з людьми. Бували ситуації коли їм говорили що ми знаємо: за такою адресою проживає людина, щодо якої ми чули, або ми бачили, відбувалось сексуальне насильство. Коли ми отримували таку інформацію, ми розуміли що не всі постраждалі самостійно готові про це заявити, то співробітники виїжджали й маючи певні навички, досвід комунікації з такими постраждалими, виводили їх на те, що люди поступово починали розказувати про скоєне проти них сексуальне насильство.

11 травня в Офісі генпрокурора України повідомили, що від початку повномасштабної війни Росії проти України зафіксовано 187 випадків скоєння злочинів сексуального характеру з боку військовослужбовців РФ. 13 з них — щодо дітей. Про підозру у скоєнні таких злочинів повідомлено шістнадцятьом особам, а до суду направлено обвинувальні акти стосовно п'ятьох випадків.

Що відомо про кількість воєнних злочинів РФ в Україні

Проєкт Gulagu.net 17 квітня опублікував відео з зізнаннями у воєнних злочинах в Україні екскомандирів підрозділів ПВК "Вагнер" Азамата Улдарова та Олексія Савічєва, помилуваних Путіним і завербованих у рамках реалізації програми Пригожина, відомої як "Проект "К".

Вони розповіли подробиці розстрілу понад 20 українських дітей і підлітків, підриву ями з 60 пораненими полоненими й "500-ми" (тими, хто вирішив залишити війну та відмовився виконувати накази про вбивство українців), зачистки житлових будинків із вбивством усіх, включно з дітьми.

Глава офісу президента Андрій Єрмак відреагував на зізнання "вагнерівців". Він зазначив, що їхні слова проливають світло на злочини російської армії в Україні й закликав світ "не боятися Росію, а бити жорстко".

Генпрокурор України Андрій Костін під час слухань у Конгресі США заявив, що Офіс генерального прокурора України зареєстрував близько 80 тисяч воєнних злочинів, скоєних російськими військами та їхніми "проксі", і ця кількість зростає, особливо після звільнення тимчасово окупованих територій.

Слідчі Національної поліції України від початку повномасштабної війни станом на 1 травня відкрили 74,4 тисячі кримінальних проваджень щодо злочинів російських військ та їхніх пособників.

На початок