29 вихованців Знам'янського інтернату Кіровоградської області повернулись додому з Польщі. Їх евакуювали на початку повномасштабного російського вторгнення в Україну – у березні 2022 року. Вони сумували за працівниками інтернату, яких вважають рідними і мріяли про український борщ, розповіла Суспільному керівниця інтернату Тетяна Валько. Нині, каже, і вихованці, і працівники щасливі, бо дочекались своїх додому.
Вихованці інтернату називають директорку мамою і кажуть, що щасливі бути на українській землі. У Польщі вони були один рік і два місяці.
В інтернаті живуть вихованці віком від чотирьох до 35 років, каже керівниця.
"Це діти, які мають інвалідність з дитинства. Діти, які мають складні діагнози – гідроцефалія, мікроцефалія, спинно-мозкова кила, артрогрипоз, дитячий церебральний параліч, психічні розлади, інтелектуальні порушення або відставання".

За словами керівниці, в Польщу поїхали ті, хто може сам себе обслуговувати. Супроводжували дітей четверо працівників.
27-річний Олександр Лемякін – один з 29 вихованців, яких евакуювали в Польщу. Хлопець говорить, він мріє жити в мирній Україні. "Там було добре та попри те, що в Україні війна, мріяв сюди повернутись. Страшно було те, що людей, які нас люблять, ми можемо більше не побачити. Я щасливий, що ми сюди повернулись і живемо своїм життям".
У травні 2022 року у Знам’янський інтернат евакуювали пів сотні вихованців Богодухівського інтернату Харківської області.
Вихованка Богодухівського інтернату Марія Лозова говорить, в інтернаті їй подобається. "Нас перевезли сюди, бо вдома було страшно, почали стріляти, почало вибухати. Ми злякались дуже. А тут ми вже звикли. Подобається. Можу готувати їжу".
На кухні вихованці готують страви, які їм подобаються. У такий спосіб, пояснює інструкторка з праці Леся Решетиловська, опановують навички самообслуговування. Говорить, після повернення з Польщі, діти найперше захотіли приготувати український борщ.

Більше діти не хочуть нікуди їхати, сказала керівниця інтернату.
За словами заступниці начальника служби у справах дітей обладміністрації Світлани Живаги, у зв’язку із запровадженням воєнного стану в Україні, з Кіровоградської області виїхали 456 дітей вразливих категорій. Нині лишаються переміщеними 237.