Рятують життя військових і знищують російську техніку: Мінцифри презентувало цілі "Армії дронів"

Рятують життя військових і знищують російську техніку: Мінцифри презентувало цілі "Армії дронів"

Рятують життя військових і знищують російську техніку: Мінцифри презентувало цілі "Армії дронів"
Ілюстративне фото: Михайло Федоров/Telegram

Держава приділятиме більше уваги виробництву безпілотників та навчанню операторів дронів, щоб забезпечити Сили оборони сучасними і якісними БПЛА. Про це заявив віцепрем'єр, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров сьогодні, 15 червня, під час презентації результатів та нових завдань освітнього проєкту "Армія дронів", повідомляє кореспондентка Суспільного.

Михайло Федоров нагадав, що "Армія дронів" — спільний проєкт Генштабу, Міністерства оборони, Міністерства цифрової трансформації і Держслужби спецзв’язку та захисту інформації. Він стартував зі створення за ініціативою Президента фандрейзингової платформи UNITED24.

Віцепрем'єр, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров розповідає про проєкт "Армія дронів", 15 червня, 2023 р.
Віцепрем'єр, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров розповідає про проєкт "Армія дронів", 15 червня, 2023 р. Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Фото: Михайло Федоров/Telegram

"Армія дронів" — це був лот, на який збирали кошти з усього світу. І, по суті, це переросло у велику державну програму зі збільшення фінансування для українських та іноземних виробників БПЛА", — каже міністр.

Нині ж, за словами глави Мінцифри, відбувається процес масштабування виробництва БПЛА в Україні. Крім платформи UNITED24, у грудні 2022 року була створена Спеціальна координаційна рада щодо масового виробництва дронів. Її представники радилися з виробниками щодо можливостей розширення їхньої діяльності. "Ми зібрали 80 виробників і запитали, які в них є спроможності і "блокери" для розвитку", – розповів Федоров. Також, за його словами, запитували у військових, яких безпілотників вони потребують і в якій кількості.

Оператори дронів випробовують БПЛА, 15 червня, 2023 р.
Оператори дронів випробовують БПЛА, 15 червня, 2023 р. Фото: Михайло Федоров/Telegram

Уряд і парламент збільшили фінансування цієї програми, також змінювали нормативно-правову базу, щоб позбутись бюрократії, що заважає виробникам. Вдалося прибрати перешкоди щодо завезення в країну комплектуючих для безпілотників, зазначив міністр.

Пізніше разом зі Збройними силами почали створення і комплектацію рот ударних дронів. Як зазначив міністр, за час роботи UNITED24 було укладено контрактів на поставки близько 4 тисяч БПЛА на суму приблизно 4 млрд грн, і це без урахування державних контрактів, які почали укладати з квітня.

Безпілотник у повітрі
Безпілотник у повітрі. Фото: Михайло Федоров/Telegram

"Сьогодні по лінії фронту активно працюють всі типи БПЛА, ми щоденно бачимо звіти. Мова йде про десятки і більше одиниць знищеної броньованої ворожої техніки. Ми кожного тижня "контрактуємо" українських і іноземних виробників для того, щоб вони розвивалися і забезпечували Сили оборони", — зауважив Михайло Федоров.

Він анонсує, що надалі виробництво певних типів БПЛА збільшиться у 100 разів, деяких — у кілька десятків разів.

Також Сили оборони потребують кваліфікованих операторів дронів. Навчання проходить за концепцією "гроші ходять за пілотом". Тобто, боєць може вибрати одну з 26 приватних шкіл, а проєкт "Армія дронів" оплатить його навчання.

Влітку минулого року поставили ціль навчити 10 тисяч пілотів БПЛА. За словами міністра, суми грантів для шкіл будуть збільшуватись, адже у проєкту є нова ціль —підготувати ще 10 тисяч пілотів БПЛА у найближчі півроку. При цьому операторів готуватимуть для управління різними модифікаціями дронів — розвідувальних коптерів, ударних FPV-дронів, БПЛА літакового типу.

Безпілотники
Безпілотники. Фото: Юлія Коршенко/Суспільне

Навчальні заклади отримуватимуть від 8 до 10 тисяч грн за підготовку одного пілота. Усі гроші виділяються не з бюджету. Це — кошти фінансових донорів і приватних компаній-партнерів. Але важливо, щоб цей проєкт став частиною державної програми, наголошує Михайло Федоров.

Як вважає очільник Мінцифри, це дасть можливість вражати техніку й окопи російської окупаційної армії. За його словами, дрони відіграють важливу роль у технологічній війні, вони рятують десятки, сотні життів кожного дня, і важливо, щоб держава в це більше інвестувала.

Безпілотний літальний апарат із гранатою
Безпілотний літальний апарат із гранатою. Дрон. Фото: Telegram / Михайло Федоров

"Звичайно, що всі потреби захисників не можна задовольнити за кілька місяців. Але ситуація буде в десятки разів краща, ніж у минулому році", — запевнив урядовець.

Про один із типів дронів, які використовуються на фронті, розповів Суспільному розробник БПЛА з компанії First Contact із позивним "Ден".

Типи вибухівки, які можуть нести БПЛА
Типи вибухівки, які можуть нести БПЛА. Фото: Юлія Коршенко/Суспільне

За його словами, компанія виробляє дрони 10 дюймів та ударні безпілотні комплекси літакового типу. Вони здатні нести боєприпаси вагою до 2,5 кг і долати відстань 3-8 км, залежно від розміру бойової частини.

Дрон, оснащений вибухівкою
Дрон, оснащений вибухівкою. Фото: Юлія Коршенко/Суспільне

У разі виявлення важкої техніки противника, безпілотник можна використати, як "камікадзе". Залежно від типу вибухівки, яку несе дрон, він може пробивати броню військової техніки або нищити її обладнання — кулемети, системи наведення.

Тренування операторів БПЛА
Тренування операторів БПЛА. Фото: Юлія Коршенко/Суспільне

"Такі дрони вже використовуються на фронті і зараз ми готуємо передачу 5 штук", —розповів "Ден".

Що відомо про "Армію дронів"

На початку липня 2022 року Мінцифра разом із Генштабом ЗСУ та платформою UNITED24 оголосили збір коштів на "Армію дронів". На першому етапі планували закупити 200 безпілотників.

Комплексна програма "Армія дронів" включає системну закупівлю дронів, їх ремонт та оперативну заміну, а також курс навчання пілотів, повідомили в пресслужбі Мінцифри. На сайті UNITED24 можна пожертвувати на дрон або віддати власний. Усі пожертви надходять на спеціальний рахунок Міністерства оборони в НБУ.

У перші тижні дії програми українці та іноземці пожертвували понад 510 мільйонів гривень на безпілотники для Збройних сил України через платформу UNITED24.

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров показав, який мають вигляд одночасно запущені 472 БПЛА з "Армії дронів".

Також у вересні 2022 року ЗСУ отримали перші 20 ударних дронів Warmate, кошти на які українці зібрали через monobank.

На початок