Мінкульт: через підрив Каховської ГЕС активізувалися копачі-грабіжники археологічних об’єктів

Мінкульт: через підрив Каховської ГЕС активізувалися копачі-грабіжники археологічних об’єктів

Мінкульт: через підрив Каховської ГЕС активізувалися копачі-грабіжники археологічних об’єктів
Херсонщина, затоплення через підрив Каховської ГЕС. Фото: Укргідроенерго/Telegram

Наслідком катастрофи на Каховській ГЕС стало розкрадання копачами-грабіжниками археологічних об’єктів на територіях Запорізької, Херсонської, Миколаївської, Дніпропетровської та Одеської областях. Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України.

Як зазначили у відомстві, через підрив Каховської ГЕС сотні об’єктів культурної спадщини були пошкоджені, затоплені або знищені навмисне.

Під водою опинилися археологічні об‘єкти різних періодів. Різке падіння рівня води після підриву дамби та розмивання берегів і затоплення територій нижче за течією Дніпра спричинило критичну ситуацію з охороною археологічної спадщини в регіоні.

"На території Запорізької, Херсонської, Миколаївської, Дніпропетровської, а також Одеської області активізувалися копачі-грабіжники, що визбирують цінні предмети з допомогою металодетекторів", — йдеться у повідомленні.

Представники МКІП звернулися до керівників ОВА постраждалих областей, МВС України та правоохоронних органів задля ефективної протидії пограбуванню археологічних об‘єктів.

Задля моніторингу, фіксації пошкоджень та інших невідкладних робіт об‘єднають зусилля науковці-археологи, музейники, пам‘ятко- та правоохоронці. Відповідну дорожню карту фахівці МКІП обговорили з Інститутом археології НАН України, іншими партнерами та Національним заповідником "Хортиця".

Що відомо про затоплення Херсонщини внаслідок підриву Каховської ГЕС та евакуацію людей

Російські війська 6 червня підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів. Більшість з них на лівобережжі Херсонщини.

Станом на ранок 13 червня площа підтоплених внаслідок підриву Каховської ГЕС територій Херсонської області скоротилась вдвічі. Рівень води спадатиме протягом двох тижнів до повернення у річище Дніпра, повідомив у марафоні "Єдині новини" директор Департаменту організації заходів цивільного захисту ДСНС України Віктор Вітовецький.

За його словами, триває евакуація з місць затоплень. Втім, кількість охочих виїхати скоротилась. Всього від моменту руйнації Каховської ГЕС вивезли 2700 людей і 250 тварин. Зараз обстежують території, з яких зійшла вода.

Станом на ранок по Херсонщині рівень води 2,7 метри, що на 27 см нижче ніж був ввечері 12 червня. На правобережжі залишаються підтопленими 3600 будинків у 31 населеному пункті. На лівому березі під водою 17 населених пунктів і в жодному не відбувається повноцінна евакуація.

12 червня в одному з районів Херсона виявили утопленими ще двох людей. Загинули невідома жінка та 50-річний чоловік. Загалом відомо про 10 загиблих, 20 людей поранені, безвісти зниклими вважаються 40.

На початок