У Хмельницькому попрощалися з військовим капеланом Дмитром Махотою

У Хмельницькому попрощалися з військовим капеланом Дмитром Махотою

У Хмельницькому попрощалися з військовим капеланом Дмитром Махотою
Військовий капелан, протоієрей Православної церкви України, 34-рчний Дмитро Махота помер від хвороби серця. . Фото: Суспільне Хмельницький.

Сьогодні, 10 червня, у Хмельницькому попрощались із капеланом Національної академії Державної прикордонної служби України, отцем Дмитром Махотою. Отець Дмитро став першим капеланом у прикордонників, розповів ректор академії Олександр Луцький. Дмитро Махота помер 9 червня від хвороби серця.

Похорон військового капелана, протоієрея, 34-річного Дмитра Махоти в Свято-Покровському храмі Хмельницького сьогодні очолив керуючий Хмельницькою єпархією Православної церкви України, єпископ Хмельницький та Кам’янець-Подільський Павло.

"Він робив все, що міг, задля того, щоб підтримати, доповнити, допомогти. І нашим обов’язком є сьогодні, як і в подальшому – молитися за нього", — сказав під час заупокійної проповіді єпископ Павло.

похорон дмитра махоти хмельницький
Заупокійну Службу Божу за протоієрея Правосланої церкви України Дмитра Махоту в хмельницькому Свято-Покровському соборі очолив керуючий єпархією, єпископ Павло. Фото: Суспільне Хмельницький.

Отець Дмитро Махота став першим капеланом Національної академії Держприкордонслужби у 2017 році, мав офіцерське звання молодшого лейтенанта. Сьогодні у храмі з ним прощаються курсанти, офіцерсько-викладацький склад та керівництво академії.

"Перший став разом із прикордонниками на захист нашої держави, завжди був поряд з нашими військовослужбовцями, завжди першим допомагав, віддавав шану нашим воїнам, які віддали своє життя, захищаючи нашу державу", — каже ректор академії Олександр Луцький.

Похорон військового капелана Дмитра Махоти у Хмельницькому
Попрощатися із Дмитром Махотою прийшли курсанти та викладачі Національної академії Державної прикордонної служби імені Богдана Хмельницького, з якими він ніс службу як військовий капелан. Фото: Суспільне Хмельницький.

Будучи капеланом у прикордонників, отець Дмитро зміг перейти рубіж недосяжності священнослужителя та стати курсантам та офіцерам близьким другом, говорить підполковник академії Артем Маковський.

"У нього були дуже близькі стосунки з курсантами. Вони могли з ним спілкуватися на рівних. Ми думали, що священнослужителі – це якісь там недосяжні особи, а він спускався до нас. І завдяки його діяльності, його роботі багато курсантів і офіцерів зовсім по-іншому сприймають сьогодні як військових капеланів, так і священників", — говорить Артем Маковський.

Отець Дмитро Махота одним із перших розпочав об’єднання військових капеланів різних конфесій в Хмельницькому в Духовну раду, говорить капелан від римо-католицької церкви отець Микола Лучинський, який зараз її очолює. Згадує: з отцем Дмитром як його, так і капеланів інших віросповідань, об’єднувало спільне служіння Богу та державі.

"Ми ніколи не ділились, ми ніколи не говорили про конфесії. Ми тільки говорили про спільну справу – гуманітарна допомога, потрібна військовим різна духовна підтримка. Це було наше покликання", - розповідає отець Микола Лучинський.

Похорон військового капелана прикордонників Дмитра Махоти у Хмельницькому
Прощання із військовим капеланом, протоієреєм Православної церкви України Дмитром Махотою у хмельницькому Свято-Покровському соборі. Фото: Суспільне Хмельницький.

В своєму останньому інтерв’ю Суспільному у січні цього року отець Дмитро розповідав – він, син священника, з двома вищими освітами, в 23 роки вирішив піти на строкову службу.

"І коли до мене пару військових підійшли, знаючи, що я з сім’ї священнослужителя, і почали мене запитувати такі прості речі, як правильно похрестити дитину, що з собою взяти, таке інше, і почали до мене ставитися не як до солдата, а як більш до якоїсь такої духовної особи, я зрозумів, що люди потребують цього", — говорив тоді Дмитро Махота в інтерв'ю.

А вже військовим капеланом, згадував отець Дмитро, вирішив стати після Революції Гідності, під час якої був у братії Михайлівського Золотоверхого монастиря.

"Коли людей заносили поранених в Михайлівську церкву, коли дзвонили ці дзвони, я зрозумів, що я більше потрібен буду для людей як військовий капелан. Коли ми вийшли на вулицю і побачили, як заносять тіла поранених, тіла деяких вбитих, це було для нас трохи страшно і незрозуміло. Ми пам’ятаємо цю картинку, коли багато людей поранених лежить, а священники стоять і читають над ними молитви. Ми кожну годину по черзі стояли і читали молитви", — згадував в інтерв'ю Суспільному отець Дмитро Махота.

Військовий капелан, протоієрей Дмитро Махота помер від хвороби серця, в нього залишились дружина, донька та син. Поховали його на кладовищі в мікрорайоні Ракове.

Що відомо про Дмитра Махоту

  • Дмитро Махота зростав у релігійній родині священника. Батько — Антоній Махота, митрополит Хмельницький та Кам’янець-Подільський Української православної церкви Київського патріархату, після об'єднавчого Собору 15 грудня 2018 року — керуючий Хмельницькою єпархією Православної церкви України. Митрополит Антоній (Махота) помер на 55 році життя у березні 2021 року від пневмонії, спричиненої коронавірусною інфекцією.
  • Після закінчення школи у 2005 році Дмитро Махота вступив одразу у два вищих навчальних заклади — Хмельницький національний університет та Луцьку духовну семінарію.
  • У 2013 році, щоб набути духовності та зрозумілості служіння, попросив благословення у Філарета та потрапив у братію Михайлівського Золотоверхого монастиря.
  • У січні 2017 року Дмитро Махота став першим капеланом в Державній прикордонній службі України. Останнім часом обіймав посаду капелана академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

На початок