У Нацбанку пояснили особливості обміну старих та зношених банкнот

У Нацбанку пояснили особливості обміну старих та зношених банкнот

У Нацбанку пояснили особливості обміну старих та зношених банкнот
Долар, гривня. Ілюстративне фото: RL Photography/Getty Images

Обмін іноземних банкнот із ознаками зношення чи пошкодження, а також банкнот давніх років випуску, має свої особливості, повідомляє Національний банк України.

Як зазначає регулятор, українці звертаються до НБУ із двома проблемами. Перша виникає під час обміну іноземних банкнот з ознаками значного зношення або пошкодження, друга – банкнот давніх років випуску.

"Для кожного випадку є чіткі вимоги чинного валютного законодавства та нормативно-правових актів Національного банку України, дотримання яких регулятор вимагає від усіх уповноважених установ, що мають ліцензію на здійснення валютно-обмінних операцій", — наголосили в Нацбанку.

Зокрема, якщо банкнота має ознаки значного зношення або пошкодження, незалежно від її року випуску клієнту можуть запропонувати здійснити операцію інкасо. Таку операцію можуть здійснювати уповноважені установи, що мають відповідний договір з іноземним банком-кореспондентом.

"Також зазначимо, що ступень зношеності банкнот іноземної валюти встановлюються центральними банками відповідних країн, зокрема для долара США – Федеральною Резервною системою США, і не підлягає регулюванню НБУ, водночас повинна бути передбачена умовами договорів з іноземним банком-кореспондентом. Прийняті на інкасо банкноти надсилаються іноземному банку-кореспонденту для обміну і отримання придатних до обігу банкнот", — пояснив регулятор.

При цьому банки можуть збільшувати розмір комісії за операції інкасо, зважаючи на суттєве ускладнення логістичних шляхів під час повномасштабної війни і пов'язане з цим зростання прямих затрат фінустанов на здійснення такого передавання валюти для обміну, уповноважені установи поступово збільшують комісії. Водночас клієнти можуть обрати установу, комісія якої є нижчою, зауважили в НБУ.

У випадку ж обміну готівкової іноземної валюти, що не має ознак зношення або набула під час обігу ознаки незначного зношення, незалежно від року випуску, уповноваженим установам заборонено встановлювати обмеження щодо номіналу та року емісії банкнот іноземної валюти, що є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, з якою здійснюються валютно-обмінні операції.

"Зокрема це стосується і здійснення операцій з банкнотами всіх номіналів доларів США, що випускалися Федеральною резервною системою з 1914 року дотепер", — зазначається в дописі.

В НБУ підкреслили, що регулятор не ухвалював жодних нормативно-правових актів, що передбачають заборону здійснення валютно-обмінних операцій з іноземною валютою, зокрема обмін доларів США серії 1996 року та тих, що були випущені в обіг раніше.

"Отже, уповноважені установи зобов’язані приймати банкноти іноземної валюти, які за дизайном і елементами захисту повністю відповідають зразкам та описам, наведеним на сторінках офіційних сайтів центральних/національних банків іноземних держав, і не мають ознак зношення або набули під час обігу одну чи кілька ознак незначного зношення", — зазначили в Нацбанку.

При цьому в разі відмови обмінювати валюту на підставі року випуску регулятор готовий приймати звернення від громадян для проведення відповідних перевірок.

"Якщо під час перевірки будуть виявлені факти порушення вимог чинного законодавства та нормативно-правових актів Національного банку України, до порушників застосовуватимуться адекватні заходи впливу", — наголошує НБУ.

На початок