Села під водою, люди на дахах, розмиті цвинтарі. 472 день війни: хроніка подій в Херсонській області

Села під водою, люди на дахах, розмиті цвинтарі. 472 день війни: хроніка подій в Херсонській області

Оновлено
Села під водою, люди на дахах, розмиті цвинтарі. 472 день війни: хроніка подій в Херсонській області
Херсонщина. Затоплені території області внаслідок підриву Каховської ГЕС Фото: Володимир Літвінов/Telegram

471 день повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Російські війська підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів. Більшість з них на лівобережжі Херсонщини. Ситуація починає поступово стабілізуватись і вода відступає. Триває евакуація.

Суспільне слідкує за всіма подіями, що відбуваються в регіоні. Інформація оновлюється. Новини попереднього дня читайте тут, відеосюжети та дайджести новин — на YouTube Суспільне Херсон.

Головне на цей час

  • На правому березі Херсонщини через підрив російськими військами Каховської ГЕС затоплено 35 населених пунктів. Рівень води знизився на позначку 5 метрів. У Херсоні вода відійшла на 60 сантиметрів.
  • У Каховському районі вода також йде на спад. У звільнених Козацькому, Веселому, а також в тимчасово окупованій Новій Каховці рівень води знизився на півтора метра.
  • Серйозною ситуацією залишається в тимчасово окупованій Корсунці. Село затоплене, під водою місцеве кладовище. Також розмиті цвинтарі у селах Ольгівка та Одрадокам'янка.
  • Критичною ситуація залишається на тимчасово окупованому лівобережжі. На 80 % затоплено Голу Пристань, Велику Кардашинку, Малу Кардашинку. Повністю пішли під воду Кардашинка та Кохани. Старій Збур'ївка затоплена на 60%.

На Херсонщині заборонено купатися та ловити рибу

На Херсонщині заборонено купатися у водних об'єктах та вилов та продаж риби. Відповідне доручення на засіданні штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації дав керівник ОВА Прокудін.

"Наша вода зараз небезпечна, концентрація шкідливих речовин у пробах води в десятки разів перевищує норму. У криницях та відкритих водоймах на затоплених територіях можуть опинитися хімікати, збудники інфекційних хвороб, повідомив Прокудін.

У Херсоні Генпрокурор та представники міжнародного кримінального суду фіксували наслідки підтоплення

У Херсоні Генеральний прокурор Андрій Костін із представниками міжнародного кримінального суду фіксувати наслідки підтоплення міста після підриву Каховської греблі російськими військовими. Наразі ведуться розслідування провадження по двох напрямках скоєння воєнного злочину, тобто навмисне руйнування греблі та злочин екоциду.

"Збираємо докази, які ми маємо по різних оперативних підрозділах, збираємо також інформацію, яку ми маємо фото-, відеофіксація. Проведені вже допити і зараз план допитів людей, які можуть дати свідчення щодо потенційного мінування попереднього, щодо того, що відбулося саме в ту ніч, коли дамба була підірвана. Зараз також проводиться документація вже наслідків цього злочину", повідомив Генеральний прокурор України Андрій Костін.

На думку фахівців, які були серед учасників міжнародної делегації, напад на Каховську ГЕС може становити низку порушень міжнародного права. Перша можлива кваліфікація – це напади на цивільний об’єкт або цивільне населення, що становлять воєнні злочини. Про це сказав старший юридичний радник Global Rights Compliance Юсуф Кан.

В затопленому будинку на лівобережжі: як українські військові врятували жінку з двома дітьми

Вони добу просиділи на даху будинку на лівобережній Херсонщині. Катерина Крупич з сином Максимом і донькою Марійкою рятувалися на чужій дачі від підтоплення, через підрив Каховської ГЕС. Операція з порятунку їх та інших дачників тривала 10 годин.

"Я сиджу і дивлюся навколо. Це просто апокаліпсис. Це страшна картина. Я підіймаю руки й питаю: "Боже, що робити? Підкажи. Чим я зараз можу допомогти своїм дітям?", згадує Катерина перший день, коли російська армія підірвала Каховську ГЕС.

Їх розбудив охоронець, який стежив за дачами, розповів що сталось. Вода прибувала дуже швидко. Тому всі забрались на горище будинку. Через кілька годин вода піднялась вище, довелось перебратись на сусідній будинок, розповідає Катерина. А коли й він почав йти під воду, перепливли до двоповерхового з високим цоколем. Батька й охоронця дач вітром віднесло. Було вже темно, тому куди саме жінка не знала.

Близько 6 ранку, вони з сином почули, що над будинком щось літає. Їх побачили українські військові, які дроном моніторили масштаби підтоплення. Вони спробували привезти пляшку води дроном, перші пʼять, розповідає Катерина, впали у воду. Хотіли закинути у вікно — не виходило, бо був сильний вітер. Тоді жінка взялась направляти.

На п’яту добу після підриву Каховської ГЕС у Херсоні рівень підтоплення продовжує поступово знижуватись. За даними голови Херсонської МВА Романа Мрочка, 10 червня рівень води у Херсоні знизився на один метр. Евакуація триває. Наскільки знизився рівень води та як триває порятунок людей і тварин дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Херсонець Валерій, який зранку у Херсоні на одній з точок евакуації із підтоплених районів, розповів, що його дачу на Потьомкінському острові змило водою, житло не підтоплене. Він прийшов допомогти з евакуацією. Поки вивезли тварин.

Білорус Валерій Комогоров 9 років живе у Херсоні. Волонтер п’яту добу евакуює тварин з мікрорайону Острів та з лівого берега.

"У нас збірна команда: хлопці з Кривбасу, з Харкова, земляки білоруси, херсонці. Всі, хто беруть і роблять, а не працюють на картинку. Тварин уже за сотню перевалило. Людей я жодного разу не вивозив. У мене специфіка по роботі по місту: керуюся, де заїжджати, де зручніше, щоб не пробити човни і хлопці не пішли на дно", — розповів волонтер Валерій.

Допомогою човном скористався херсонець Володимир. Він з квартири забрав документи.

"Я на дев'ятиповерхівку свою їздив, перший поверх. Вода була в квартирі метр вісімдесят, зараз впала приблизно метр. Зараз по вікна. Я на Шуменський їжджу, у дочки живу. Наш будинок не старий, вода піде — зробимо там ремонт квартири і все", — вважає Володимир.

Площа затоплення на Херсонщині зменшилася майже вдвічі

У порівнянні з ранком 10 червня середній рівень підтоплення на Херсонщині зменшився на 27 см. Він зараз становить 4, 45 метри. Площа підтоплення зменшилася практично вдвічі, вода відійшла з Миколаївки, Львове та Ольгівки Бериславського району, повідомив у Telegram керівник Херсонської ОВА Олександр Прокудін.

"Досі підтопленими залишаються 32 населених пункти на правобережжі. Під водою 3784 будинки. Не зважаючи на обстріли рятувальні роботи тривають. На цей момент з небезпечних районів евакуювали 2699 людей, з них 178 дітей та 67 маломобільних осіб. На тимчасово окупованому лівому березі ситуація залишається критичною. Зараз там затоплено 14 населених пунктів. Евакуаційні заходи окупаційна влада не проводить", - говорить Прокудін.

На Херсонщині маже 50 населених пунктів підтоплені

За даними МВС України станом на 20:30 внаслідок руйнації Каховської ГЕС на Херсонщині підтоплено 46 населених пунктів, з них на підконтрольній території — 32, евакуювали 2699 людей.

У Бериславському районі підтоплені 270 будинків жителів, 2 насосні станції, мости

У Бериславському районі підтоплені 270 будинків жителів, 2 насосні станції, мости. У Калинівці та Бобровому Куті підтоплені школи, у Новогреднєвому трансформаторна підстанція, у Благодатівці - модульний ФАП, повідомив у Telegram керівник РВА Літвінов.

Загалом станом на 17:00 10 червня у Тягинській громаді залишаються підтопленими Тягинка, Одрадокам’янка, Бургунка.

Калинівської громади Калинівське, Бобровий Кут, Краснолюбецьк, Заповіт, Новогреднєво, Мала Сейдеминуха та Благодатівка.

Середній рівень води у Каховському водосховищі 10.07 м. (знизився на 6,70 м.).

Середній рівень води в річці Інгулець 6,15 м. (підвищився на 5.88 м.).

На Херсонщині станом на вечір 29 зниклих людей

Кількість зниклих безвісти внаслідок підтоплення людей збільшилася до 29, в телемарафоні "Єдині новини" повідомив міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко.

"Ворог постійно обстрілює місця евакуації людей, наших поліцейських і волонтерів. Ми сьогодні близько 80 людей евакуювали. Ми не можемо допомагати людям на лівому березі нас постійно обстрілюють тому ми звернулися до міжнародних організацій, щоб Вони втрутилися дуже швидко і взяли учать в рятуванні наших людей", повідомив міністр.

На Херсонщині заборонено купатися та ловити рибу

На Херсонщині заборонено купатися у водних об'єктах та вилов та продаж риби. Відповідне доручення на засіданні штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації дав керівник ОВА Прокудін.

"Наша вода зараз небезпечна, концентрація шкідливих речовин у пробах води в десятки разів перевищує норму. У криницях та відкритих водоймах на затоплених територіях можуть опинитися хімікати, збудники інфекційних хвороб, повідомив Прокудін.

У Херсоні рівень води знизився на метр

Станом на 19.00 рівень води в Херсоні знизився на один метр, повідомив керівник МВА Мрочко.

Він звернувся до жителів Острова з проханням про евакуацію. Після спаду води потрібен буде час комунальним службам для ліквідації наслідків.

З Миколаївської та Херсонської області евакуювали понад 3000 людей

Станом на 18.50 10 червня на території Херсонської та Миколаївської областей евакуйовано понад три тисячі людей, повідомив Президент Володимир Зеленський.

Платформа Svidok.org розпочала збір свідчень щодо катастрофи внаслідок підриву Каховської дамби

Платформа Svidok.org збирає і розповсюджує свідчення найбільшої техногенної катастрофи останніх десятиліть, яку спричинив підрив Каховської ГЕС. Про це повідомила директорка з контенту та комунікацій Свідка Олена Кук. Представники платформи закликають людей, зокрема з найбільш постраждалої Херсонщини, зберігати свої спогади та почуття про ранок 6 червня, підтоплення і його наслідки, евакуацію з небезпечних зон, та волонтерство під час трагедії.

Це можна зробити з допомогою телеграм-боту @SvidokNoteBot, або на сайті Svidok.org, пройшовши швидку реєстрацію. До тексту також можна додавати фото та відео. Херсонці вже долучаються до збору спогадів.

Села під водою, люди на дахах, розмиті цвинтарі. 472 день війни: хроніка подій в Херсонській області
Фото: Svidok.org

У Новокаховській громаді заборонено купатися на водних об'єктах та виходити на берег Каховського водосховища

На території Новокаховської міської територіальної громади заборонено купатися на водних об'єктах. Відповідне розпорядження підписав начальник Новокаховської міської військової адміністрації Валерій Брусенський від 10 червня №193-од.

Також заборонений рух цивільних громадян по всій береговій лінії акваторії Каховського водосховища. Заборони та обмеження діятимуть до скасування воєнного стану або окремого розпорядження.

У Херсоні станом на 14.00 рівень води в Дніпрі 4,6 метра

У Херсоні з 8 до 14 години 10 червня рівень води в Дніпрі знизився на 11 сантиметрів і становить 4,6 метра, повідомили в Укргідроенерго.

Також рівень води в Каховському водосховищі зменшився на 35 сантиметрів до рівня 10,07 метри. За прогнозами, така динаміка буде продовжуватися протягом 6-7 днів.

Жителі Олешок все ще перебувають на дахах затоплених будинків. У місті: нестача їжі і питної води — міський голова

В тимчасово окупованих Олешках евакуювали не всіх жителів із затоплених будинків. Люди все ще чекають на порятунок, перебуваючи на дахах. Про ситуацію у місті Суспільному розповів міський голова Євген Рищук.

Села під водою, люди на дахах, розмиті цвинтарі. 472 день війни: хроніка подій в Херсонській області
Підтоплені внаслідок прориву дамби Каховської ГЕС окуповані Олешки Херсонщина, 6 червня 2023Фото: фейсбук спільнота міста Олешки

За його словами, російські військові займаються мародерством, а не евакуацією людей з підконтрольних їм затоплених територій.

"З'явилася інформація зараз, що орки забрали човен у волонтерів, які збирали людей з дахів, і просто на цьому човні вивозять майно з двоповерхових будинків. Вони просто кинули людей і займаються мародерством. В одному із сіл, де було підтоплення, росіяни відійшли, а вчора ввечері з'явилася інформація, що дуже багато зайшло російських військових в село Підстепне. Грабують", сказав Євген Рищук.

На Херсонщині в так званому окупаційному "урядовому кварталі" на Арабатській стрілці стався вибух

Окупаційна влада Херсонщини заявила про обстріл вранці 10 червня Силами оборони Арабатської стрілки в тимчасово окупованому Генічеському районі Херсонської області.

Села під водою, люди на дахах, розмиті цвинтарі. 472 день війни: хроніка подій в Херсонській області
Херсонщина. Пожежа в готелі на Арабатській Стрілці, 10 червня 2023 року Фото/скрін відео: Пропагандистські ЗМІ/Telegram

Вибух стався в готелі Chalet Thermal, який захопила російська окупаційна адміністрація після відступу з Херсона. Будівля входить до комплексу недобудованої клініки відновного лікування професора Володимира Козявкіна, яку окупанти захопили і видають за новозбудований "урядовий квартал", повідомляє Центр журналістських розслідувань.

30% природно-заповідного фонду Херсонщини можуть зникнути назавжди

На Херсонщині під загрозою зникнення наразі 30% природно-заповідного фонду області. Причиною став російський теракт і знищення Каховської ГЕС, повідомив у Telegram керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак.

На Херсонщині станом на 12 годину підтоплені 47 населених пунктів

На Херсонщині станом на 12 годину підтоплені 47 населених пунктів, із них 33 - на підконтрольній Україні території, 14 – на тимчасово окупованій. Про це в Telegram повідомило МВС України.

Евакуйовано 2620 осіб, з яких 160 дітей. Загинуло 4 людей. Травмовано внаслідок обстрілу під час евакуаційних заходів – 11. Крім того, 27 осіб вважаються безвісти зниклими.

В Інгульці вода піднялась на шість метрів: затоплені сім сіл

Станом на зараз від початку затоплення у населених пунктах Тягинської громади вода спала на 2 метри 26 сантиметрів. За добу – на 55 сантиметри.

Водночас в Інгульці піднялась на шість метрів. Підтоплені Калинівське, Заповіт, Бобровий Кут, Мала Сейдеминуха, Краснолюбецьк, Новогреднєве, Благодатівка. У Малій Сейдеминусі за минулу добу вода прибула на 60 сантиметрів. Можливе також підтоплення Давидового Броду, повідомив в Telegram керівник РВА Володимир Літвінов

З районів затоплення евакуювали 169 людей, з них – 17 дітей. Наразі у Бериславському районі підтоплені 270 будинків, дві помпові станції, мости, йдеться в повідомленні.

У населених пунктах, які розташовані вище Каховської ГЕС, через зменшення води у водосховищі міліють свердловини. У Нововоронцовці рівень впав на п’ять метрів, берегова лінія перемістилась на 270 метрів. У Миловому немає води через відключення свердловини — керівник РВА Літвінов.

Армія РФ обстріляла Херсон: поранені волонтери

Російські війська обстріляли Корабельний район Херсона. Поранені два волонтери, які допомагали людям, постраждалим від підтоплення. Їх доставили до лікарні, повідомив в Telegram керівник ОВА Прокудін.

Седній рівень підтоплення в Херсонській області – 4, 72 метри

Станом на зараз середній рівень підтоплення в Херсонській області – 4, 72 метри. З вечора вода спала на 31 сантиметр. Наступними днями очікують сильні дощі, тож інтенсивність спаду води уповільниться.

На правому березі Дніпра підтоплені 35 населених пунктів та 3763 будинки. Найбільше потерпають від затоплення Херсон, Білозерка, Зимівник, повідомив керівник ОВА Прокудін.

За його словами, на лівобережжі Херсонщини ситуація критична. У Голій Пристані та у Кардашинському старостинському окрузі рівень води впав на 20-30 сантиметрів, але інтенсивність зменшилась. Російські окупанти не поспішають на допомогу людям, натомість погрожують розстрілом місцевим, які кинулись рятувати земляків.

Наразі рівень води у Каховському водосховищі від початку аварії на ГЕС знизився на 6,25 метра. Триває масштабна рятувальна операція, в якій залучені півтори тисячі людей та 345 одиниць техніки.

З підтоплених територій Херсонщини евакуювали 2588 осіб

Станом на 9 ранку 10 червня з підтоплених територій Херсонщини евакуювали 2588 осіб. Врятували 615 осіб, зокрема 30 дітей. Психологічну допомогу надали 298 людям. Про це в Telegram повідомило МВС України.

За попередніми даними, всього підтоплено 35 населених пунктів та 3763 будинки на правому березі Дніпра, йдеться в повідомленні.

У Херсоні внаслідок обстрілів зайнялись дві пожежі

9 червня внаслідок російських обстрілів в одному з мікрорайонів Херсона зайнялись два сусідніх житлових будинки. Рятувальникам довелось кілька разів розпочинати ліквідацію пожежі, оскільки обстріли не вщухали, повідомила в Telegram ДСНС.

Протягом двох годин вогонь вдалось загасити. На місці працювали 19 фахівців, залучені п’ять одиниць техніки.

Російські війська випустили понад 30 снарядів по території Херсонської громади

За даними Херсонської міської військової адміністрації, протягом 9 червня російські війська вісім разів обстріляли територію громади. Випустили 33 снаряди. Про це йдеться в Telegram МВА.

Від ударів потерпали Корабельний район Херсона, Комишани та Наддніпрянське. Внаслідок обстрілів двоє поранені.

Армія РФ 41 раз за добу обстріляла Херсонщину: поранені четверо людей

Впродовж 9 червня армія РФ 41 раз обстріляла територію Херсонської області, випустила 201 снаряд з мінометів, артилерії, "Градів", ПТРК, БПЛА та авіації. Про це в Telegram повідомив голова ОВА Олександр Прокудін.

По Херсону військові РФ випустили 25 снарядів, поцілили у житлові квартали. Також обстріляли територію і споруди заводу у Бериславському районі. Через російську агресію чотири людини, зокрема дитина, поранені, йдеться в повідомленні.

За ніч рівень затоплення на Херсонщині знизився на 21 сантиметр

За ніч рівень затоплення на Херсонщині знизився на 21 сантиметр. Станом на 8 годину вода спала ще на сім сантиметрів, повідомила в Telegram заступниця керівника ОВА Ольга Малярчук.

Безпечних гуманітарних коридорів евакуації з лівобережжя Херсонщини не існує — Соболевський

Безпечних гуманітарних коридорів евакуації з лівобережжя Херсонщини не існує. Окупаційна влада заважає місцевим, які допомагають людям виїхати із затоплених зон, заявив в ефірі телемарафону "Єдині новини" перший заступник голови облради Юрій Соболевський.

На виїздах з населених пунктів військові РФ проводять жорстку фільтрацію, обшукують та перевіряють телефони, додав він.

На лівобережжі Херсонщини російські окупанти дозволяють евакуюватись тільки власникам паспортів РФ — Генштаб

У населених пунктах тимчасово захопленої частини Херсонської області російські окупанти дозволяють евакуацію із затоплених населених пунктів тільки людям з російськими паспортами. Про це повідомив Генштаб ЗСУ в оперативній інформації станом на ранок 10 червня.

Також за даними штабу, окупанти силоміць виганяють з власних вцілілих помешкань людей і розміщують в них військовослужбовців РФ.

Російська армія з артилерії обстріляла Херсон та Тягинку

9 червня російська армія з артилерії обстріляла Херсон та Тягинку. Про це повідомив Генштаб ЗСУ в оперативній інформації станом на 6 ранку 10 червня.

Загалом військові РФ за добу обстріляли понад 40 населених пунктів на лінії зіткнення, йдеться в повідомленні.

На початок