НАЗК виявило "корупційні ризики" у діяльності "Укрзалізниці". Про які порушення йдеться

НАЗК виявило "корупційні ризики" у діяльності "Укрзалізниці". Про які порушення йдеться

НАЗК виявило "корупційні ризики" у діяльності "Укрзалізниці". Про які порушення йдеться
Потяг АТ "Укрзалізниця", ілюстративне фото: УНІАН

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) провело дослідження та виявило низку корупціогенних факторів у діяльності АТ "Укрзалізниця".

Про це йдеться в офіційному релізі НАЗК.

Так зазначається, що зокрема було виявлено докази вчинення таких порушень:

 • зловживання під час процедур закупівлі товарів, робіт та послуг;
 • застосування практик неконкурентних процедур закупівель у зв’язку з відсутністю конкуренції з технічних причин;
 • упереджене формування необхідних технічних характеристик закупівлі під одного виробника;
 • маніпуляції умовами постачання та оплати товарів, робіт і послуг з метою створення конкурентних переваг для раніше узгодженого учасника;
 • закупівля товарів, робіт та послуг без виробничої потреби;
 • неправомірні переваги окремим суб’єктам господарювання при наданні послуг з вантажних перевезень;
 • планування потреб та визначення пріоритетності закупівель АТ «Укрзалізниця» в інтересах заздалегідь визначених постачальників;
 • призначення посадових осіб керівної ланки підприємства за отримання неправомірної вигоди або в інтересах сторонніх осіб.
"Укрзалізниця" має стратегічне значення для економіки і безпеки держави. Підприємство забезпечує близько 65% транспортної роботи в загальній структурі перевезень..., а також понад 35% пасажирських перевезень. ...всі державні компанії (передусім – ті, що мають стратегічне значення для держави) мають працювати над усуненням корупційних ризиків у своїй діяльності", — наголосили в агенстві.

НАЗК також надало "Укрзалізниці" рекомендації для мінімізації корупційних ризиків. Зокрема агенство закликає до:

 • запровадження процедури ефективного контролю за дотриманням законодавства про публічні закупівлі на всіх етапах від ініціювання закупівлі до виконання договору;
 • утворення незалежного Національного регулятора у сфері транспорту, що дозволить перейти до прозорих практик формування тарифів;
 • надання прозорості внутрішнім та зовнішнім процесам підприємства, зокрема, відкрите призначення посадових осіб керівної ланки підприємства, запровадження ефективної системи роботи з клієнтами у сфері вантажних перевезень.

Раніше, 30 травня, Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) провело обшуки в "Укрзалізниці", які пов'язані із закупівлями для потреб галузі. Правоохоронцям було надано доступ до домашніх та робочих приміщень працівників товариства, які передбачені ухвалою суду в рамках розслідування, пов'язаного з діяльністю філії компанії "Центр забезпечення виробництва".

До цього, 22 травня, НАБУ та САП затримали одного з заступників керівника закупівельного підрозділу Укрзалізниці та провели обшуки в компанії. Він підозрюється в отриманні неправомірної вигоди за сприяння в укладенні договорів з "потрібними постачальниками" для потреб залізниці.

За свої "послуги" він отримав новий автомобіль Toyota Camry, придбаний в автосалоні за 1,55 млн грн. Інформацію про можливі зловживання з боку зазначеного посадовця до правоохоронців, у тому числі й НАБУ, "УЗ" передала ще у квітні 2023 року.

На початок