У Всеукраїнській аграрній раді назвали орієнтовні втрати фермерів з півдня через підрив Каховської ГЕС

У Всеукраїнській аграрній раді назвали орієнтовні втрати фермерів з півдня через підрив Каховської ГЕС

Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської агарної ради
Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської агарної ради. Скриншот звідео брифінгу

Аграрії на півдні України будуть змінювати структуру посівів та переорієнтуються на інші галузі сільського господарства через відсутність зрошення внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС.

Про це на брифінгу сказав заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

"Південь завжди традиційно вирощував такі олійні культури, як соняшник, рапс, соя, тому що там було багато сонця ще й полив, тобто ідеальні умови, щоб збирати урожаю значно більше, ніж на інших територіях України. Думаю, що після деокупації сільгосптоваровиробники будуть шукати можливості сівозміни та використовувати будь-які міжнародні технології", — сказав Марчук.

За його словами через відсутність зрошення на півдні України втрати будуть великими.

"Через відсутність постачання води для зрошення на півдні України, втрати будуть колосальними. На 2021 рік регіон виробляв більш як 4 млн зернових олійних культур. Це більше ніж 14% загального експортного потенціалу України та велика кількість робочих місць. Тому в еквіваленті коштів – це більш як 1,5 млрд доларів тільки по зерновій і олійній групі, які Україна недоотримає, через те, що була знищена Каховська ГЕС і немає можливості забрати звідти воду", – заявив Марчук.

Він додав, що конкретніше про фінансові втрати можна буде говорити після відходу великої води.

"Утім, наразі вже відомо, що в частині правобережжя Херсонщини орієнтовно 10 тисяч гектарів сільськогосподарських земель затоплені та втрати більш ніж 100 тисяч тонн продукції", — зазначив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради.

Водночас він наголосив, що сільське господарство у південних областях повністю не зупиниться навіть за відсутності зрошення. За словами Марчука, не на всіх землях, які перебувають в обробітку у цьому регіоні, використовують меліорацію. Наприклад на Херсонщині зрошується близько 300 тисяч гектарів земель, при цьому посівні площі становлять майже мільйон гектарів.

"В умовах без води дуже важко говорити про прибутковість, тому ті, хто повернеться і захоче займатися сільським господарством, напевно, просто будуть збільшувати кількість посівів. Що вродить, то вродить", — сказав Марчук.

Заступник голови ВАР вважає, що частково проблему відсутності зрошення можна буде вирішити рахунком використання технології свердловин. Він пояснив, що її зможуть використати ті підприємці, чий бізнес розташований біля води, тому це будуть поодинокі випадки.

Марчук також зауважив, що фермерів у південних областях повинна буде підтримувати держава за рахунок спеціальних програм та дотацій. На його думку, сільгосптоваровиробники цього регіону зможуть переорієнтувати власний бізнес, зокрема, зайнятися тепличними господарствами.

Що відомо про затоплення Херсонщини внаслідок підриву Каховської ГЕС та евакуацію людей

Російські війська 6 червня підірвали Каховську ГЕС. В зоні підтоплення опинились 80 населених пунктів. Більшість з них на лівобережжі Херсонщини.

Внаслідок затоплення Олешок на лівому березі Дніпра Херсонщини загинули дев’ятеро людей. Поки неможливо встановити кількість зникли безвісти, російські військові не дають людям можливості евакуюватись.

У Голій Пристані вода зупинилась і впала у деяких місцях на п'ять сантиметрів. Люди евакуюються самотужки. Раніше керівниця Голопристанської МВА Світлана Лінник. повідомила, що у місті затоплені 196 житлових будинків.

У Новій Каховці вода також відступає, вона нижче Дніпровського проспекту. Людей почали пускати перевірити свої домівки. Найгірша ситуація у Корсунці. Звідти самотужки виїхали майже всі жителі. Окупаційна влада евакуацією не займається.

На початок