На Кіровоградщині досліджують воду в місцях купання

На Кіровоградщині досліджують воду в місцях купання

На Кіровоградщині досліджують воду в місцях купання
Фото: Суспільне Кропивницький

Воду в річках і ставках Кіровоградської області перевіряють на вміст кишкової палички, холери, нітратів та інших речовин. Роблять це працівники обласного центру контролю і профілактики хвороб. Про це розповіла Суспільному головна санітарна лікарка регіону Надія Оперчук. Каже, лабораторні дослідження води в річках і ставках роблять щороку, перед і під час купального сезону.

Обстежують всі пляжі – офіційні й неофіційні – у всіх 49 громадах, каже Надія Оперчук.

"Досліджуємо і визначені місця, і ті, які не визначені, але люди там купаються. Проба води досліджується раз на 10 днів по 29 показниках. Це санітарно-хімічні, органолептичні й бактеріологічні показники. З бактеріологічних – наявність кишкової палички, сальмонели, золотистого стафілокока. Паразитологічні – наявність гельмінтів. Якщо є коліфаги, то це свідчить про вірусне забруднення водойм".

Цього року провели 88 досліджень.

"На пляжах Світловодська в травні вода відповідала санітарним вимогам. У Знам’янці в травні були невідповідності по водневому показнику, РН води. Це може означати забруднення органічними речовинами. У Новгородці станом на кінець місяця вода відповідала санітарним вимогам. По невідповідних показниках ми обов’язково сповіщаємо органи влади місцевого самоврядування і надаємо їм рекомендації".

У річках Кропивницького вміст кишкової палички не перевищує норму. За словами Надії Оперчук, досліджували воду на Ковалівському, Новомиколаївському пляжах, а також місце відпочинку у міському саду.

"Вода відповідала нормі за вмістом кишкової палички, нітратів, нітритів, аміаку, цинку й міді. Але є незначна невідповідність по РН воді, водневому показнику. Дослідження на сухий залишок і вміст кисню тривають".

Усі випадки кишкових інфекцій, які фіксували на Кіровоградщині, не пов’язані з купанням у водоймі, каже Надія Оперчук.

"За минулий тиждень зареєстрували 11 випадків гострих кишкових інфекцій, в тому числі сім серед дітей віком до 17 років. Епідрозслідування показало, що інфікування пройшло в побутових умовах. З водокористуванням удома воно також не пов’язано".

На Кіровоградщині досліджують воду в місцях купання
Зразки води в стерильному посуді доставляють в лабораторію. Фото: Суспільне Кропивницький

Також воду досліджують на наявність збудника холери, каже працівниця центру контролю і профілактики хвороб Людмила Авраменко.

"З 1 червня по 1 жовтня двічі на місяць відбирається вода на холерний вібріон. При купанні людина може напитися цієї води. Для дослідження треба взяти зразок з водойми на глибині 10-15 сантиметрів від поверхні у кількості один літр".

Відібрані зразки води упродовж двох годин доставляють в лабораторію в стерильному посуді, розповів лікар обласного центру контролю і профілактики хвороб Віталій Мар’єв. Він відбирав воду в мікрорайоні Новомиколаївка у Кропивницькому. За його словами, це не офіційний пляж, а одне з трьох місць у Кропивницькому, де за традицією купаються люди.

Кропивничанин Володимир Новіков їхав на велосипеді мостом через Інгул. Розповів, що в річці не купається.

"Я і без досліджень бачу. Воно стікає, й прямо все мутне йде. Вода постійно зелена. Ось же населений пункт і звідти все сюди тече".

У Кропивницькому немає офіційних пляжів, говорить начальник відділу з надзвичайних ситуацій міськради Сергій Коваленко.

"Натомість в історичних місцях – на річках Інгул і Сугоклія – залишились народні улюблені місця, де люди відпочивають. Нам Держпродспоживслужба найближчим часом надасть показники, і це дасть можливість винести те чи інше рішення. Якщо показники відповідатимуть тим, які були в минулих роках, то проводитимемо роз’яснювальну роботу про недоцільність купання у водоймах. Якщо показники відповідатимуть санітарно-гігієнічним нормам, то все одно застерігатимемо людей до обачності при купанні, оскільки це є не офіційним місцем відпочинку, а любительським".

На Кіровоградщині досліджують воду в місцях купання
У Кропивницькому немає офіційних пляжів. Фото: Суспільне Кропивницький

Скільки пляжів працюватимуть в області цього річ, не знають, каже речниця Держпродспоживслужби області Наталія Шевченко.

"З 2022 року у зв’язку з введенням воєнного стану більшість територіальних громад області свої місця відпочинку на воді не відкривали для початку літнього сезону, оскільки відсутня можливість організації укриття на території на випадок повітряної тривоги. Водночас минулого року фахівці Держпродслужби в складі комісій обстежили всі 22 об’єкти відпочинку на воді. З них лише два об’єкти були визначені такими, які відповідають усім вимогам стосовно безпечності перебування. Це був міський пляж на території міста Гайворон, а також пляж на території Катеринівської сільради. Стосовно інших 20 були зауваження".

За словами Наталії Шевченко, цього року почали готувати до літнього сезону пляжі в рекреаційній зоні Маловисківської й Онуфріївської громад та Гайворонський міський пляж.

"По місту Кропивницький ситуація залишається незмінною. У нас немає визначених органом місцевого самоврядування місць для відпочинку на воді, однак є кілька зон у місті, які наше населення щороку активно використовує. Ці місця жодним чином не готуються до сезону".

На початок