МЗС: Підрив Каховської ГЕС є прямим індикатором порушення системи безпеки ЗАЕС

МЗС: Підрив Каховської ГЕС є прямим індикатором порушення системи безпеки ЗАЕС

Директорка Департаменту економічної дипломатії МЗС України Олександра Василенко
директорка Департаменту економічної дипломатії МЗС України Олександра Василенко, фото: УНІАН

Підрив греблі Каховської ГЕС є прямим індикатором порушення системи безпеки Запорізької АЕС. Це має бути ще однією підставою для застосування санкцій проти російської атомної галузі.

Про це на брифінгу заявила директорка Департаменту економічної дипломатії МЗС України, спецпредставниця з питань гуманітарної та санкційної політики Олександра Василенко.

"Підрив Каховської ГЕС — це прямий індикатор того, що порушено систему безпеки одного з найбільших українських ядерних об'єктів Запорізької АЕС. Ми в кожному діалозі з нашими партнерами як на двосторонньому, так і на багатосторонньому рівні постійно "підсвічуємо" необхідність контролю за виконанням заходів безпеки атомних об'єктів. Тому, так, діалог щодо застосування санкцій проти російської атомної галузі ведеться", сказала Олександра Василенко.

Вона зауважила, що в 11-му санкційному пакеті, який наразі обговорюється в ЄС, основну увагу приділено ефективності застосування вже застосованих обмежень і унеможливленню їхнього обходу, зокрема логістичного та фінансового.

"Ми бачимо, як Росія розвиває коридор південь-північ для того, щоб отримувати санкційні товари й намагаємося зробити так, щоб цей коридор не розвивався. Ми говоримо зі страховими компаніями, з фірмами, які надають фінансові послуги для компаній-перевізників, щоб унеможливити постачання. Також окрему увагу ми приділяємо розширенню списку товарів подвійного призначення, прекурсорів, різних хімічних елементів, друкованих плат, які також надзвичайно важливі в ядерній і ракетобудівній сфері", — наголосила директорка Департаменту економічної дипломатії МЗС.

6 червня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що підірвавши греблю Каховської ГЕС, Росія спровокувала найбільшу техногенну катастрофу в Європі за останні десятиріччя.

8 червня голова Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі, посилаючись на інформацію експертів МАГАТЕ, присутніх на ЗАЕС повідомив, що через підрив Каховської ГЕС у водосховищі щогодини знижується рівень води на 5-7 см. Якщо рівень опуститься нижче 12,7 метра, ЗАЕС вже не зможе перекачувати воду з водойми та охолоджувати реактори.

Що відомо про підрив Каховської ГЕС

Російські війська підірвали Каховську ГЕС. Масштаб руйнування, швидкість і обсяги води, ймовірні райони підтоплення наразі уточнюються, повідомив в Telegram речник оперативного командування "Південь" Владислав Назаров.

Внаслідок підриву Каховської ГЕС на Херсонщині евакуюють людей з потенційних зон затоплення на правобережній частині Херсонщини — з сіл Миколаївка, Ольгівка, Льово, Тягинка, Понятівка, Іванівка, Токарівка, Придніпровське, Садове, та частково місто Херсон.

За повідомленням Енергоатому, стрімке зниження рівня води в Каховському водосховищі є додатковою загрозою для тимчасово окупованої Запорізької АЕС. Наразі ситуація на станції під контролем, український персонал моніторить усі показники.

На початок