Десять кімнат і два аварійні виходи: в одному із вінницьких ліцеїв облаштували укриття

Десять кімнат і два аварійні виходи: в одному із вінницьких ліцеїв облаштували укриття

Десять кімнат і два аварійні виходи: в одному із вінницьких ліцеїв облаштували укриття
Учні вінницького ліцею на відкритті укриття. Фото: Суспільне Вінниця

У Вінниці обладнали сховище у ліцеї № 8. За півроку там пофарбували стіни, облаштували вентиляцію, санвузли, залили підлогу, поставили датчики сигналізації при радіації та зробили запас питної води. Чим ще доукомплектують укриття та з якими проблемами стикнулися під час його ремонту, дізналося Суспільне.

На облаштування сховища в ліцеї з бюджету громади виділили майже 6 млн гривень. Тепер майже півтисячі учнів зможе продовжувати навчальний процес у безпеці під час повітряної безпеки, розповіла Суспільному директорка Наталія Підлісна.

Площа відремонтованого укриття понад 250 метрів квадратних. У ньому 10 окремих кімнат та два аварійних виходи. Цього навчального року під час "тривог" сюди спускалися школярі, які були на офлайн-навчанні.

"У нас 841 учень і з початку року на офлайні вже 500 дітей. Ми навчаємося у дві зміни. Тому всі наші діти, працівники, вчителі можуть спуститися сюди і абсолютно комфортно тут перебувати. Укриття складається з кімнат і кожний клас знає, де його приміщення. Ми вже з січня сюди спускалися пару разів і продовжували навчання. Молодшу школу, відволікали іграми, а старша і середня проводили уроки. Також ми ще плануємо облаштувати його партами та дошками, але це вже буде ближче до вересня", – каже Наталія Підлісна.

Ще в одному із вінницьких ліцеїв облаштували укриття
Фото: Суспільне Вінниця

Завгосп вінницького ліцею №8 Анатолій Шамрай каже, що ремонтні роботи в укритті розпочали восени 2022 року. Найбільшою проблемою, з якою тоді зіштовхнулися будівельники, були ґрунтові води.

"Приміщення підтоплювалося, багато було води. Стіни були з каменя і підряднику довелося багато потрудитися. Вони зробили стяжку, залили підлогу і зробили там гідроізоляцію. Тут поклали целофан, щоб більше вода сюди не сочилася. Тут вже більше води немає, але в нас є ще два приміщення, де ми частково робимо дренажні ями і поставили насос, щоб він звідти воду витягував в каналізацію", – розповів Анатолій Шамрай.

Ще в одному із вінницьких ліцеїв облаштували укриття
Фото: Суспільне Вінниця

Під час ремонту в укритті замінили електропроводку, провели інтернет, встановили датчики для контролю радіації та припливно-витяжну вентиляцію.

"Працює витяжна вентиляція, ще є приточна. Там стоять тени, які будуть нагрівати повітря взимку. Буде забір повітря з вулиці і через нагрівальні елементи в приміщення буде заходити підігріте повітря з тією температурою, яка буде комфортна для учнів", – каже Шамрай.

За словами директорки профільного департаменту міста Оксани Яценко, натепер у вінницькій громаді зі 117 закладів освіти з укриттями 72 .

"31 школа, 31 садочок, 8 професійних училищ і 2 позашкільних навчальних заклади вже працюють і приймають дітей. В 4 закладах ведуться ремонтні роботи, це 2 школи і 2 садочка. Ще в трьох планується. В 12 закладах там, де немає підвалів, будуть будуватися надземні та підземні радіаційні укриття. Це 6 шкіл та 6 садочків. Зараз вже пройшли геодизичні вимірювання і готується відповідна документація", – розповіла Оксана Яценко.

Ще в одному із вінницьких ліцеїв облаштували укриття
Фото: Суспільне Вінниця

Сховище, яке облаштували у 8 вінницькому ліцеї, під час літніх канікул працюватиме цілодобово. За словами міського голови Сергія Моргунова, зробили це, аби за потреби сюди змогли спуститися мешканці прилеглих житлових будинків.

На початок