"Цілі сім’ї сидять на дахах". Лубінець заявив, що окупанти не евакуюють людей з лівого берега Дніпра

"Цілі сім’ї сидять на дахах". Лубінець заявив, що окупанти не евакуюють людей з лівого берега Дніпра

Підтоплені Олешки внаслідок прориву дамби Каховської ГЕС, Херсонщина, 6 червня 2023 року
Підтоплені Олешки внаслідок підриву греблі Каховської ГЕС, Херсонщина, 6 червня 2023 року. Фото: фейсбук спільнота міста Олешки

Омбудсман України Дмитро Лубінець закликав міжнародні організації зробити все можливе аби врятувати людей із тимчасово окупованих населених пунктів на лівобережжі Дніпра Херсонської області, які постраждали після підриву Каховської ГЕС.

Про це уповноважений Верховної ради України з прав людини написав у Telegram.

"Окупантам байдуже на людей. Їх не евакуюють і піддають ризику їхнє життя в затоплених регіонах Херсонщини", — йдеться в дописі Лубінця

Він підкреслив, що руйнування дамб згідно з Женевською конвенцією є воєнним злочином та такі дії можуть бути прирівняні до зброї масового знищення.

Уповноважений ВР з прав людини зазначив, що внаслідок підриву греблі Каховської ГЕС найбільше постраждало лівобережжя Херсонської області, яке знаходиться під тимчасовою окупацією РФ.

"Як наслідок – сотні будинків і десятки населених пунктів Херсонщини підтоплені або затоплені повністю. На жаль, найбільше постраждалим залишається лівий берег Херсонщини, який знаходиться під контролем окупаційної влади. Сотні тисяч людей залишились без нормального доступу до питної води. Люди, втративши все, намагаються врятувати хоча б своє життя. Але росіяни не евакуююють їх та не дають змоги евакуюватися самостійно", — заявив Лубінець.

За його словами, з’являються повідомлення про те, що:

  • людей не пропускають на блокпостах і повертають назад без російського паспорта;
  • обстрілюють Херсон під час евакуації;
  • не допускають волонтерів, які хочуть допомогти людям, на тимчасово окупованій території;
  • самі не евакуюють людей.

"Цілі сім’ї сидять на дахах будинків, благають про допомогу і порятунок, але на їх прохання окупаційна влада не реагує. Вони самоусунулись від цих обов’язків”, – написав Лубінець.

І додав, що "українські військові з висоти, завдяки дронам, бачать складну ситуацію і, на жаль, нічим не можуть допомогти".

"Тому закликаю міжнародні організації організувати евакуацію людей з тимчасово окупованих Росією українських територій аби врятувати їх життя", — йдеться в дописі омбудсмана України.

Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко, якого призначено керівником штабу з подолання наслідків через підрив Каховської ГЕС заявив, що влада шукає шляхи для того, щоб евакуювати українців з лівого берега Херсонщини.

Що відомо про підрив Каховської ГЕС

Російські війська підірвали Каховську ГЕС. Масштаб руйнування, швидкість і обсяги води, ймовірні райони підтоплення наразі уточнюються, повідомив в Telegram речник оперативного командування "Південь" Владислав Назаров.

Внаслідок підриву Каховської ГЕС на Херсонщині евакуюють людей з потенційних зон затоплення на правобережній частині Херсонщини — з сіл Миколаївка, Ольгівка, Льово, Тягинка, Понятівка, Іванівка, Токарівка, Придніпровське, Садове, та частково місто Херсон.

За повідомленням Енергоатому, стрімке зниження рівня води в Каховському водосховищі є додатковою загрозою для тимчасово окупованої Запорізької АЕС. Наразі ситуація на станції під контролем, український персонал моніторить усі показники.

Україна ініціювала засідання Радбезу ООН через підрив росіянами Каховської ГЕС.

На початок