Менше крадіжок, більше шахрайств: яка криміногенна ситуація у Харківській області

Менше крадіжок, більше шахрайств: яка криміногенна ситуація у Харківській області

Менше крадіжок, більше шахрайств: яка криміногенна ситуація у Харківській області
Фото ілюстративне. Джерело: facebook.com/police.kharkov

У Харківській області зменшилася кількість крадіжок, грабежів, хуліганств та розбоїв, але поліцейські почали фіксувати більше випадків шахрайств, зокрема, в інтернеті, а також за схемою "ваш родич у біді".

Про це в розмові з Українським Радіо Харкова розказав начальник слідчого управління поліції Харківщини Сергій Болвінов.

Як не стати жертвою шахрайства, а також про роботу поліцейських на деокупованих територіях — в інтерв'ю.

Кількість злочинів, які вчинили на Харківщині з початку 2023 року

Яка криміногенна обстановка в області?

Щодня близько 1200 повідомлень надходить від громадян про злочини та події, у тому числі й ті, що пов’язані з війною. У нас величезна кількість звернень через війну. Це й обстріли приватних будинків, і пошкодження будівель, домівок, на жаль, і виявлення місць, де поховані вбиті росіянами наші цивільні громадяни.

Фіксуємо зменшення загальної кількості розбоїв, грабежів, крадіжок, у тому числі кишенькових, зменшується кількість хуліганств, але по деяких злочинах є невелике зростання.

Що стосується крадіжок, то у 2022 році за п'ять місяців було зареєстровано більш як 4400 таких фактів, у цьому році — 3,5 тисячі.

Відносно розбоїв — у цьому році зареєстровано дев'ять, у минулому — 45. Стосовно грабежів: 62 — у цьому році, у 2022 році — 175.

Яких порушень закону побільшало?

Більше реєструємо фактів шахрайств, також є збільшення реєстрації загальної кількості дорожньо-транспортних пригод, у тому числі вчинених у стані сп’яніння.

Чому відбулося загальне зниження злочинності?

Як на мене, причина зниження злочинності полягає в тому, що ситуація контролюється як поліцією, так й іншими службами, які здійснюють правоохоронну діяльність, і поліція не допустила повернення до Харкова й області тих кримінальних елементів, котрі могли діяти в попередні періоди.

Шахрайства на Харківщині: як вберегтися

Як змінилися шахрайські схеми й що мають знати люди, щоб не стати їхніми жертвами?

Кількість зареєстрованих шахрайств суттєво збільшилася. Ми це пов’язуємо з тим, що шахраї у час війни могли активізуватися. Проводиться величезна робота щодо виявлення шахраїв.

Маємо дуже велику кількість шахрайств із використанням електронно-обчислювальної техніки, інтернету, набуває величезного поширення використання схеми фішингових посилань, де людина вважає, що перераховує гроші за посиланням на сайт OLX, а це може бути підробний сайт, гроші переходять шахраю.

Є факти телефонного шахрайства за принципом: "Ваш син у біді, перерахуйте гроші на картку". У деяких випадках такі шахраї перебувають в місцях позбавлення волі.

Щоб цього уникнути, треба зберігати здоровий глузд і не піддаватися панічним настроям. Якщо дзвонить шахрай, і каже, наприклад, що "ваша донька вчинила ДТП" або потрібно терміново за щось переказати кошти, не треба поспішати переказувати. Потрібно подзвонити своїй близькій людині або тим, з ким вона спілкується, і переконатися, що все з нею добре.

Що стосується фішингових посилань, то рекомендую використовувати перевірені додатки, не перераховувати кошти незнайомим людям, перевіряти посилання, можливо, з іншого телефона, або наживо поспілкуватися з людиною й зрозуміти її наміри. Або коли товар коштує 100 гривень, а продається за 50, така ситуація має викликати недовіру.

Деокуповані території: які злочини фіксують

Розкажіть про роботу поліції на де окупованих територіях: де ситуація найскладніша?

Поліцейські забезпечують публічна безпека у 341 населеному пункті, де населення, яке там проживає, складає понад 80 тис. людей. Щодоби залучається понад 1200 поліцейських. Складність роботи полягає в тому, що велика територія замінована. Важко оглядати місце події, де ліс, зелень. Це робиться вже після приїзду вибухотехніків.

Сергій Болвінов
Сергій Болвінов на знищених позиціях російських окупантів під селом Липці на Харківщині, жовтень 2022 року. Фото: Сергій Болвінов/Facebook

З початку повномасштабного вторгнення зареєстровано понад 13,5 тис. злочинів, пов’язаних із війною. Цьогоріч — понад 5 тисяч таких проваджень.

Від початку повномасштабного вторгнення загинуло близько 2 тисяч цивільних із Харківщини. А скільки зникло безвісти?

Від початку повномасштабного вторгнення, на жаль, понад 2900 справ завели. На щастя, встановили місце перебування понад 1300 громадян, але стільки ж не встановлено. У нас є певна процедура, за якою розслідуємо ці провадження: ми їх реєструємо, відбираємо ДНК від родичів, розміщуємо в Центрі обліку генетичних даних. Майже половину людей знаходимо, на щастя, живими.

Скільки колаборантів виявлено на Харківщині?

334 людям повідомлено про підозру. З початку 2023 року близько 100 особам повідомлено про підозру в колабораційній діяльності. І це лише цифра щодо роботи поліції. Інші служби — ДБР, СБУ — також виявляють колаборантів.

Чи можемо говорити, що майже щодня виявляють колаборанта?

У середньому — так.

Як реагують мешканці де окупованих територій на колаборантів: допомагають виявляти?

У нас є Telegram-канал "Воєнні злочини". Ми його створили, щоб отримувати інформацію від місцевого населення, свідків воєнних злочинів. Люди виступають для нас викривачами, надають докази колабораційної діяльності. Для нас важливо зібрати докази вини. Ми закриваємо справу, якщо доказів немає, а людину оговорюють.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок