У Крилівському лісництві біля міста Світловодськ на Кіровоградщині 50 тисяч саджанців дубів і сосен віком від року до трьох можуть загинути. Причина – весняне водопілля. Воно розпочалось в Україні в середині квітня і тривало півтора місяця. Працівники лісового господарства досі не можуть обстежити затоплені території. Чекають, поки спаде вода і висохне ґрунт. Про це розповіла інженерка з лісових культур Чорноліського лісового господарства Олена Кирпа.
Торік Крилівське лісництво у процесі реорганізації стало частиною Чорноліського лісового господарства. Затоплення такого масштабу не було тут орієнтовно 25 років, каже Олена Кирпа.
"Для великих, вікових дерев підтоплення теж не дуже добре, але вони його перенесуть. А от біда в тому, що були підтоплені 10 гектарів молодих лісових культур – одно-, двох- і трирічних. Це дуб звичайний. Для нього підтоплення має погані наслідки, оскільки коли вода стоїть понад 20 днів, лісові культури пропадають. Також є 16 гектарів лісових культур до 20 років. Там наслідки поки невідомі. Доступу до цих територій немає, бо дороги наразі непроїзні".
Площа Крилівського лісництва – майже сім тисяч гектарів. За словами лісничого Олександра Запорожця, нині під водою лишається 500 гектарів лісу. Підтопленою була вдвічі більша територія.
"Тут вода у деяких місцях була по груди. Подекуди лишається її високий рівень, оскільки меліоративні споруди просто не справляються зі своєю функцією. І виходить так, що навіть коли вода в Дніпрі падає, то в лісовому масиві й на пустирі вона є. Дуже багато фазанів жили тут, зайців, диких кіз, кабанів. Гнізда, які були розташовані на сухій території, повністю затоплені водою".


У чому полягає відмінність між підтопленням вікових і молодих дерев, пояснив директор департаменту екології В’ячеслав Дубровський.
"Якщо це дерева з розвиненою кореневою системою і якщо ці підтоплення короткочасні, то, в принципі, великого впливу воно мати не повинно. Підтоплення матиме значний вплив на молоді насадження – дерева віком від одного до трьох років. У них ще немає розвиненої кореневої системи, і вони можуть загинути. Дерево перенасичується водою і просто згниє".
В’ячеслав Дубровський каже, загрози для лісових тварин немає.
"Косулі або навіть дикі свині прекрасно вміють плавати, тому вони просто мігрують в інші місця. Можливо, постраждають певні популяції птахів, які будують свої гнізда на землі. У результаті затоплення гнізда зруйнуються, але самі птахи досить мобільні".


Олена Кирпа прогнозує, що комісія зможе обстежити затоплені нині території через три тижні.
"Якщо менш як 25% саджанців будуть нежиттєздатні, такі культури підлягають списанню. Ми тоді виконаємо нову посадку. Уся площа повністю списується, і проводиться нове заліснення. Ті дерева, яким до 20 років, не підлягають списанню. Просто спостерігатимемо, як вони себе поводитимуть".
Водопілля у Кіровоградській області припинилось 1 червня, розповів начальник управління цивільного захисту Володимир Слінченко. Він нагадав, що паводок почався в середині квітня через танення снігу у Росії й Білорусі.
"Нині рівень Дніпра у межах норми. Максимальна позначка була 8250 міліметрів – на верхньому б’єфі. І 6768 – на нижньому б’єфі. Якщо на верхньому б’єфі вода була в межах норми, то на нижньому вона піднялась на два метри. Верхній б’єф – це рівень води у Кременчуцькому водосховищу, а нижній – нижче греблі".