Оновлення благоустрою скверу Дня вишиванки на Соборній площі у Чернівцях коштуватиме 5 мільйонів гривень. Роботи профінансували меценати. Чому проєкт скверу не обговорювали з містянами, що буде на місці пам'ятника червоноармійцю та яким буде сквер після завершення робіт — в етері Українського радіо. Чернівці розповів заступник міського голови Василь Зазуляк.
Чому сквер оновлюють без конкурсу та громадських обговорень
За словами Зазуляка, при створенні проєкту керувалися проєктом реконструкції Соборної площі. Цей проєкт отримав перемогу на конкурсі у 2017 році.
"Благоустрій скверу — це мінімальні втручання. Ми просто замінимо мощення, оновимо озеленення, встановимо смітники і лавиці. Сам сквер залишається у тому ж вигляді", — каже Зазуляк.
Згідно із проєктом реконструкції Соборної площі, там облаштують підземний паркінг. Вулиця Івана Франка буде пішохідною, натомість планують відкрити рух по вулиці Героїв Майдану.
"Я думаю, що рух перекрили тільки для того, щоб там можна було приходити до пам'ятника солдату з вінками й парадами", — каже Зазуляк.
Коли завершать сквер, то почнуть працювати з архітекторами щодо оновлення Соборної площі. Тоді до громадських обговорень залучать і містян, каже Зазуляк.

Що буде на місці пам'ятника радянському солдату
Місце, де стояв пам'ятник, інтегрують у сквер. Цю ділянку озеленять та додадуть лавиці, каже Зазуляк.
"Я думаю, що не треба ставити щось замість. Це місце і зараз, на жаль, має певний символізм. Коли я приходив у сквер, то неодноразово чув від працівників, що туди приходять люди старшого віку. Вони ображають працівників, бо для них це місце щось значить. Зробимо так, що нічого не нагадувало, що там раніше стояв цей бовван", — каже Зазуляк.
Що буде з деревами у сквері
У сквері вирішили максимально зберегти дерева, а також висадити нові. Аби обстежити дерева, залучили мешканців, фахівців із ботсаду та чернівчанку Тетяну Никирсу, яка раніше займалася інвентаризацією дерев.
"Була така ситуація, що ми планували прибрати менше дерев, ніж вони нам рекомендували. Ми зупинилися на 5 деревах, які довелося знести, деякі дерева домовилися лікувати", — каже Зазуляк.
Ще до початку будівельних робіт у сквері видалили каштани та ясени, які були аварійними та сухостійними.
Що буде із лавицями у сквері
За словами Зазуляка, лавиці, які були у сквері, є неавтентичними. Їх встановили у радянський час.
"На мою думку, вони мають досить достойний вигляд. Тому вони підлягають реставрації та встановленню можливо в іншому місці. Думаю, це буде центральна частина міста. Ці лавиці досить добротні, але не всі вони вціліли", — каже Зазуляк.
За проєктом, у сквері передбачено більше лавиць, вони будуть інші по дизайну.

Про символічні рослини для регіонів України
Рослинністю у сквері займався Трест зеленого господарства, каже заступниця директорки тресту Наталія Гончарова. Концепція озеленення — рослинами показати різні регіони України, ареал поширення відобразять у парку.
"Крим — це гіацинти, чебрець та сосни; зона степу — аліуми, полин, тюльпани, шавлія, трав'янисті рослини; лісостеп — клен, бруслина, гортензія; зона лісів Прикарпаття та Буковини — монарта, рододендрони, тиси та буки. Всю цю рослинність у сквері об'єднають калиною та злаковими травами", — розповідає Наталія Гончарова.
За її словами, підібрали витривалі рослини, яким притаманні умови скверу. Також деякі інші види підсипатимуть відповідними добривами. Рослини у парку планують висаджувати у липні.

Про ліхтарі зі взорами вишивки різних регіонів
За проєктом, у сквері будуть авторські ліхтарі зі взорами вишиванок. На них також розмістять QR-коди, щоб можна було прочитати про вишивку певного регіону.
Патерни для світильників розробили спільно зі співзасновницею Всесвітнього дня вишиванки Лесею Воронюк. Ці патерни вже узгодили, зараз працюють із підрядником, який би виготовив ці авторські світильники. Планують, щоб цей патерн був трафаретним, а світло зі світильника відбивалося на хіднику.
Також у сквері буде світловий елемент у вигляді стрічки. На ньому також буде патерн буковинської вишивки. Поки що підрядники визначають вартість цих авторських елементів.
Про пам'ятник Івасюку
Пам'ятник буковинському композиторові Володимиру Івасюку планують встановити біля одного із виходів зі скверу з боку вулиці Гакмана. До цього місця підведуть мощення та підсвітку.
Вже оголосили всеукраїнський конкурс на проєкт пам'ятника. Кращий проєкт обиратиме журі. До його складу увійдуть зокрема члени родини Івасюка та скульптори з інших міст.
Коли оберуть переможця конкурсу, виготовлення пам'ятника може зайняти 3-5 місяців.