Підрив Каховської ГЕС та наслідки для Дніпропетровщини: що кажуть експерти

Підрив Каховської ГЕС та наслідки для Дніпропетровщини: що кажуть експерти

Підрив Каховської ГЕС та наслідки для Дніпропетровщини: що кажуть експерти
Каховська ГЕС. Джерело: Укргідроенерго

Через підрив Каховської ГЕС рівень води у Каховському водосховищі знизився на 1, 5 метри. Про це повідомив голова обласної військової адміністрації Сергій Лисак.

За його словами, до надзвичайної ситуації готувалися заздалегідь.

"Нікопольщина та Криворіжжя забезпечені спеціалізованою технікою для підвозу води і системами доочистки. Кривий Ріг має резерв водопостачання за рахунок максимального наповнення Південного та Карачунівського водосховищ", – зазначив Сергій Лисак.

Наразі розроблена проєктно-кошторисна документація із забезпечення міст Кривий Ріг, Марганець, Покров та Нікополь сталим водопостачанням.

"Людей прошу – без паніки. Не влаштовуйте ажіотаж. З питною водою будуть всі!", – додав він.

Як розповіла Суспільному доцентка кафедри гідрогеологї та інженерної геології, завідувачка кафедри НТУ "Дніпровська політехніка" Аліна Загриценко, ситуація з підривом Каховської ГЕС — з розряду надзвичайних. Проте до об’єктів такого класу відповідальності ці ризики обов’язково прораховуються заздалегідь.

"Хочу заспокоїти всіх жителів Дніпра, тих, хто живе вище по течії від Каховського водосховища, ніяких надзвичайних ситуацій у нас не має бути. Що стосується площі нижче за течією — так, там ситуація надзвичайна", – зазначила вона.

Підрив Каховської ГЕС та наслідки для Дніпропетровщини: що кажуть експерти
Доцентка кафедри гідрогеологї та інженерної геології, завідувачка кафедри НТУ "Дніпровська політехніка" Аліна Загриценко. Фото: Суспільне Дніпро

За її словами, каскад водосховищ, які розташовані вище за течію, заповнений. Тобто ресурсу достатньо, аби забечити водою жителів.

Щодо загрози для ЗАЕС, то експертка припускає, що дії на такі випадки прораховані.

"Крім поверхневих вод, крім ставка-накопичувача, який охолоджує реактори, там є мережа водозапірних свердловин саме підземних вод. Думаю, на такі випадки ситуація прорахована. Вона має якийсь ресурс, але, я думаю альтернативний ресурс на атомній станції є. Але знову-таки, вона прорахована заздалегідь, є навіть інтерактивні карти площі, часу затоплень", – розповіла Аліна Загриценко.

Також вона додала, що з часом вода з підтоплених територій має зійти. Там, де є знижені частини рельєфу, підтоплення зберігатиметься довше.

Завідувач кафедри будівництва, геотехніки та геомеханіки Національного технічного університету "Дніпровська політехніка" Сергій Гапєєв говорить: наскільки велике пошкодження дамби — поки невідомо.

"Для того, аби надати висновки, як пройшло руйнування, необхідне детальне вивчення багатьох факторів. Одного відео недостатньо. Можна передбачати або сказати з певною вірогідністю. За інформацією Укргідроенерго, це був підрив всередині машинного залу ГЕС. Це вони бачать, як розташовані уламки. Це говорить про те, що був внутрішній вибух", — розповів чоловік.

Підрив Каховської ГЕС та наслідки для Дніпропетровщини: що кажуть експерти
Завідувач кафедри будівництв, геотехніки та геомеханіки Національного технічного університету "Дніпровська політехніка" Сергій Гапєєв. Фото: Суспільне Дніпро

За його словами, говорити про те, скільки часу займе відновлення станції — складно, адже потрібно подолати наслідки вибуху і наслідки прориву води, вивчити усі руйнування і вже потім вирахувати, які роботи потрібно провести і скільки часу на це знадобиться.

Що відомо про підрив військами РФ Каховської ГЕС

Російська армія підірвала Каховську гідроелектростанцію в Херсонській області. Машинну залу станції повністю зруйновано, вона не підлягає відновленню. Близько 80 населеним пунктам, у тому числі Херсону, загрожує підтоплення.

Рівень води в Каховському водосховищі стрімко знижується, почалась евакуація населення з потенційних районів затоплення.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок