Зміни в роботі медзакладів і театрів, звернення щодо церков та нові депутати: інтерв'ю з керівницею Харківської облради

Зміни в роботі медзакладів і театрів, звернення щодо церков та нові депутати: інтерв'ю з керівницею Харківської облради

Зміни в роботі медзакладів і театрів, звернення щодо церков та нові депутати: інтерв'ю з керівницею Харківської облради
Тетяна Єгорова-Луценко. Фото: Тетяна Єгорова-Луценко/Facebook

Розмова Українського радіо Харкова з керівницею Харківської обласної ради Тетяною Єгоровою-Луценко.

Нові депутати облради

Депутати Харківської облради Ніна Сільченко та Олексій Лесик склали повноваження. Скількох депутатів нині не вистачає, і як прогнозуєте роботу депкорпусу, якщо продовжиться відтік депутатів?

Наразі зі 120 чинних депутатів — 107, тобто кворум є, під час якого має бути 61 і більше. Найближчим часом голова комісії проведе засідання, і будуть прийняті нові депутати, але будуть прийняті лише від тих політичних партій, котрі не заборонені. Тобто депутати, які висувалися від забороненої партії ОПЗЖ по списку заходити більше не будуть, тому отримуємо додатково депутатів тільки від "Блоку Кернеса — Успішний Харків" і від "Блоку Світличної "Разом".

Позбавлення Суркіса звання почесного громадянина Харківщини

1 червня на черговій сесії Харківської обласної ради депутати розглянули питання про позбавлення народного депутата "Платформи за життя та мир", колишньої "ОПЗЖ", Григорія Суркіса звання "Почесний громадянин Харківської області". Депутатам не вистачило 30 голосів для ухвалення рішення. Чи плануєте ще одне голосування?

Я проголосувала за позбавлення Григорія Суркіса звання "Почесний громадянин Харківської області". Мені сподобався, як хтось сказав на сесії: "Можливо, дали заслужено, але й забирають заслужено".

У нас війна, це заборонена політична сила, яка фактично вела перемовини щодо захоплення нашої країни, тому тут взагалі не може бути ніяких альтернатив, дискусій. Інтуїтивно відчуваю, що в нас буде ще не одне звернення з приводу цього питання.

Питання релігійних установ в Україні

Одне з питань сесії 12-го травня — звернення до Верховної Ради України та Кабінету міністрів із проханням ухвалити закони, котрі б вирішили питання діяльності релігійних організацій в Україні. Крім того, у проєктах рішень, які не включили до сесії 12 травня, пропонувалося припинити договори оренди чи користування з релігійними організаціями, які не виконують вимог законів України. Прокоментуйте, будь ласка, про яке порушення законів ідеться і чому не включено такі проєкти?

У нас було засідання, коли зібралися всі голови фракцій. Для мене було принциповим це питання від самого початку, тому радію, що ми прийняли звернення.

Можливо, ми не найперші в Україні, але на сході Україні — ми єдині. Що стосується звернень щодо майна, оренди, земель, права власності, чому не виносили на сесію, тому що з головами фракцій і груп, обговорили (ініціатором була "Європейська солідарність" — ред.), і в нас не було конкретних відповідей і конкретної інформації щодо майна, щодо земельних ділянок, оренди.

Тому ми визначили, що будемо з цього питання окремо працювати, як це було й по зверненню, і гадаю, що на найближчих сесіях це питання також будемо виносити.

Тільки треба зрозуміти: наразі для нас що дійсно є — яке майно, які земельні ділянки, а потім після цього ухвалювати рішення, бо це може бути не наша власність — громади чи міська, або власність тієї юридичної особи, про яку йде мова.

Масові заходи на Харківщині: позиція Єгорової-Луценко

З 28 березня на Харківщині заборонили проводити масові заходи, якщо кількість глядачів перевищує 50 людей. Згідно з рішенням департаменту культури та туризму Харківської ОВА, їх забороняється проводити у приміщеннях філармонії, театрів, музеїв, бібліотек та на відкритому просторі. Ви зверталися листом до адміністрації про послаблення обмежень проведення культзаходів. Що вам відповіли?

Моя позиція в цьому питанні залишається незмінною. Я її усно озвучувала військовій адміністрації. Ми звернулися листом щодо перегляду на Раді оборони цього питання.

Найближчим часом планується засідання Ради оборони, і я дуже розраховую, що вони послаблять ці вимоги, тому що проаналізувавши всі документи, які мають наші заклади культури, вони повністю однакові з ТКЦ, там, де визначено, що можна проводити всі заходи.

Якщо в них однакові документи з приводу укриттів, то чому саме театру ляльок не можна, а ТКЦ — можна? Ми просимо, що, будь ласка, послабте, зробіть можливим працювати всім.

Нехай буде кількість обмежена, або якісь інші умови, але щоб вони могли працювати, тому що в багатьох закладів культури є фінансові зобов'язання, заборгованість із комунальних послуг, ми їх утримуємо з обласного бюджету, і нам важливо, щоб вони працювали й були спроможні не тільки фінансово, а й не було відтоку кадрів.

Ми хочемо, щоб підійшли виважено і кожний заклад окремо вивчили: яка документація, які умови й, можливо, надали більшій кількості закладів працювати, бо наразі він один фактично, це ТКЦ.

Передача на баланс тергромад ДЮСШ: яка мета і що це змінює

Ми ці установи фінансували фактично з обласного бюджету постійно. На всі шість установ, виходило десь 22 мільйони гривень щороку. Але ці установи не були заклади обласної ради. Я б назвала це вольовим політичним рішенням. Воно єдине в Україні, наскільки я розумію.

Ми визначилися, що ці заклади забираємо у власність громади, тобто вони будуть наші, Харківської обласної ради, і ми вже за них будемо відповідати. Враховуючи, що ми забрали тільки юридичні особи, які стали нашими, виявилося, що немає там якогось майна, а зали, де вони тренувалися, — це була оренда.

Ми будемо вести перемовини щодо взяття на баланс спортивних залів власниками для того, щоб маючи це майно, ми могли зробити там реставрацію, поліпшити умови, щоб могли зробити там тенісні корти, футбольні поля, баскетбольні зали тощо.

Якщо вони будуть наші, ми будемо не тільки дофінансовувати щодо утримання — зарплата, комунальні послуги — а ми зможемо навіть зробити умови для спортсменів, поліпшити спортивні зали, зробити ремонти й реставрацію.

Ці спортивні школи мають потенціал, багато дітей їх відвідують, напрацьовано спортивну базу. Ми займатимемося лише тим, щоб усе зберегти й зробити кращі умови. А не так, як до цього було: до цього вони фактично були громадськими організаціями.

Продовження реформи закладів охорони здоров'я

Затверджено низку статутів комунальних закладів в нових редакціях. У цьому контексті як прокоментуєте функціонування медустанов перед затвердженням нової структури — госпокруг, центри, кластерні й надкластерні лікарні. Скільки об'єднано?

У нас багато медзакладів, оптимізацію яких завершено. Необхідний, обов'язковий момент оптимізації — затвердження нового статуту в новій редакції. Також деякі установи змінювали підпорядкованість департаменту, — це також через сесію вносяться зміни до статуту.

Щодо створення госпітального округу й кластерних лікарень — ми в процесі оптимізації, яке озвучене МОЗ:

  • травматологічної обласної не має бути, урології обласної не має бути, має все це бути при обласній лікарні;
  • повинен бути один перинатальний центр в області;
  • має бути одна обласна лікарня, до якої приєднуються всі лікарні,.
  • якщо говорити про інфекційні захворювання, зараз ми об'єднали обласну інфекційну й дитячу. і дорослу. У нас вже стоїть наступне завдання: треба буде приєднати туди всі обласні шкірвенлікарні, туберкульозні лікарні, бо це має бути один обласний інфекційний кластерний медичний заклад.

По травматології й урології поставили ми на паузу: вважаємо, що це не є доцільним. Реформа — реформою, але ми як місцеве самоврядування на місцях повинні дивитися від потреби, від можливостей і проводити все з розумом.

Наприклад, одна з надкластерних лікарень, що має бути достворена, — це психіатричний напрям з наркологією. Також треба об'єднувати й робити одну надкластерну лікарню. Крайній раз, коли ми голосували, об'єднали всі наркологічні, і всі психіатричні лікарні. То ця оптимізація майже завершена.

лікарня харків
Лікарня у Харкові. Грудень 2022 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне Харків

Багато відкріплених структурних підрозділів залишатимуться на тій території, де й були. Тобто не буде такого, що пацієнт не зможе отримати послугу.

Але багато є таких закладів, які порожні, майно неліквідне, вони простоюють, а ми їх фінансуємо, щоб якось утримувати. Важко з чорнобильською лікарнею: вона й не багатопрофільна, і не має якогось конкретного напряму, то ми думаємо, чи робити там центр реабілітації, чи протезування на базі цієї лікарні.

Опалювальний сезон

Кошти з облбюджету на підготовку до опалювального сезону: чим можете підтримати людей, зокрема в приватному секторі, які відбудовують оселі?

Ми приймали програму на 300 млн гривень для допомоги громадам. В межах цієї програми військова адміністрація, профільні департаменти виділятимуть фінансування за потреби. Звісно, Ізюмська громада в пріоритеті. На жаль, ми не можемо активно фінансово допомагати Куп'янській громаді через обстріли.

Податок на землю для бізнесу

Питання звільнення бізнесу від податку на землю та інших дискутувалося під час сесії 1 червня. На якій стадії його вирішення?

У мене з цього питання принципова позиція. Вона не завжди підтримується головами громад. Розумію, що вони піклуються про наповнення бюджету, бо треба утримувати громаду. Але я принципово наполягаю на тому, що не може за 2022 рік наш малий, середній, великий бізнес, коли вони не працювали взагалі, сплачувати податок.

Окрім податку ще нараховуються штрафні санкції, які треба відразу сплатити. Я наголосила військовій адміністрації, що до 10 червня необхідно подати перелік тих громад, які мають бути звільнені від оподаткування у 2022 році, а деякі й у 2023 році.

10 червня цей список має бути відправлений адміністрацією до міністерства. Перед цим проведемо зустріч, подивимося, які громади потраплять у цей перелік, на який період бізнес буде звільнений від оподаткування.

Буду відстоювати позицію людей по кожній громаді навіть якщо голови громад будуть проти. Якщо навіть ті, хто заплатив у 2022 році, їм перерахують на наступні роки. Але якщо люди не заплатили, не треба їм телефонувати й говорити: "Сплачуйте штрафи", тому що завтра буде пеня й суди тощо. Окрім наповнення обласних бюджетів наша задача — повернути бізнес у Харківську область.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок