"На місці хлопців міг бути будь-хто": що говорить про загибель курсантів ДСНС поранений однокурсник

"На місці хлопців міг бути будь-хто": що говорить про загибель курсантів ДСНС поранений однокурсник

прощання з курсантами дснс харків
Церемонія прощання із загиблими курсантами ДСНС, Харків, 3 червня 2023 року. Фото: Маргарита Дежкіна/Суспільне Харків

Внаслідок вибуху у Національному університеті цивільного захисту 31 травня двоє курсантів — Роман Сліпець та Євгеній Кочетов — загинули, ще один — Дмитро Солодовніков — зазнав поранень.

Дмитро розповів Суспільне Харків про вибух, його можливі причини та свій стан.

"Якщо мовчати, це може трапитись ще раз"

День вибуху Дмитро пам'ятає добре: "Я пам'ятаю все: присмак вибухівки у роті — гірко-солодкий, пилюка піднялася, як двері винесло... Куди саме — я не зрозумів, скоріш за все, мені в голову, але винесло. Шматочок стіни відпав".

Лікарі діагностували у курсанта контузію, черепно-мозкову травму, струс головного мозку, осколкові поранення та проблеми зі слухом.

Дмитро Солодовніков
Дмитро Солодовніков. Фото: Маргарита Дежкіна/Суспільне Харків

У переддень вибуху, 30 травня, начальник кафедри піротехнічної та спеціальної підготовки Олександр Шевчук, який за словами студентів віддав наказ розібрати снаряд, покликав до себе одного з загиблих, Євгенія Кочетова, згадує Дмитро.

"Хлопці попросили у Шевчука Kärcher, щоб безпечно вимити вибухівку. У вівторок він покликав щодо мого завдання — я робив плакати про мінну небезпеку — і попросив покликати Женю Кочетова. Жені він говорив: "У вас час до п'ятниці. Чайник, молоток і арматура — сидіть і робіть. Якщо ні, то не вийдете тоді, весь курс буде страждати — бігати". Різноманітні покарання буде вигадувати й вони будуть без канікул", — каже Солодовніков.

вибух в Національному університеті цивільного захисту
Дмитро Солодовніков після вибуху. Фото з особистого архіву співрозмовника

Зі снарядом Кочетов і Сліпець працювали не перший день: "Вони казали, як зробити правильно, а воєначальник вирішив зробити все навпаки, подумав, що він найрозумніший. Завжди, якщо йому щось скажеш — починає кричати. Ми йому казали, що в наших обов'язках не прописано розбирати снаряди. Він почав кричати з нецензурними словами, що все це потрібно".

Не дослухатися наказу у курсантів не було вибору, стверджує Солодовніков: "Пацани послухали його, бо інакше ніяк: якщо почати скаржитися — це ж нікуди не дійде. У середу після обіду зайшов до світлиці. Стався вибух. У мене розсікло голову".

31 травня на поверсі, де стався вибух, було щонайменше 12 людей, каже Дмитро.

"На місці хлопців міг бути будь-хто: кого першого побачив. Чого саме віддав такий наказ? Бо сам нічого не знає. Думає, що він найрозумніший. Сподіваюсь, далі він так думати не буде".

Після вибуху Дмитро опинився на вулиці, бачив, як виносили ще живих однокурсників: "Один з пацанів обгорів, всі нутрощі було видно, щелепи не було, але він ще дихав. Другого — виносять на дверях: без ноги, друга нога перебита".

Дмитро їхав у другій машині швидкої допомоги з одним з поранених: "У другій кареті знайшли стопу та інші шматочки тіла".

Прощання із загиблими курсантами ДСНС
Дмитро на церемонії прощання із загиблими курсантами, Харків, 3 червня 2023 року. Фото: Маргарита Дежкіна/Суспільне Харків

Курсант говорить, що нині йому забороняють розповідати про вибух: "Забороняють, але мені все одно. Якщо мовчати, це може трапитись ще раз".

Після лікування Дмитро Солодовніков планує продовжити навчання.

"Нас ігнорують"

Мати дівчини загиблого Євгенія Кочетова Галина Стеценко розповідає, що наказ про розбір снаряда курсанти отримали від Шевчука зо місяць тому.

Галина Стеценко
Галина Стеценко, мати дівчини Євгенія Кочетова, Харків, 3 червня 2023 року. Фото: Маргарита Дежкіна/Суспільне Харків

"Наказ вони отримали безпосередньо від начальника кафедри ще місяць тому, і він відповідає за підготовку цих дітей. Ключі від приміщення і доступ, в якому вони перебували на момент вибуху, були у начальника кафедри і ще в однієї особи, та наказ давав безпосередньо Шевчук. Про це кажуть вже 10, 20 людей. Він морально принижував хлопців", — говорить Галина.

Євгеній Кочетов
Євгеній Кочетов. Фото надала Юлія Кочетова

"Коли Євгеній телефонував моїй доньці, він казав: "Я відчуваю, що загину тут. Якщо я звідси не поїду, я загину". Тобто він вже знав, що це небезпечно. Я питала в хлопців: чи мав змогу він відмовитись, він був досвідченим курсантом, грамотним. Всі як один кажуть: ні, не міг, бо на нього був сильний моральний тиск — тиснули і пригнічували", — говорить Галина.

За словами Галини, у навчальному закладі рідних загиблих почали ігнорувати, коли інцидент набув суспільного розголосу.

"Мама Євгенія телефонувала у навчальний заклад і казала, що уповноважує мене від її імені отримувати інформацію, займатися організаційними питаннями. Ми нічого не знаємо. Нас ігнорують, виходить. Почали ігнорувати з того самого моменту, як пішов суспільний резонанс. Поки не було розголосу, кілька разів телефонували, питали", — розповідає Галина Стеценко.

"У цьому випадку це не можна списувати на війну".

"Наших хлопців вже не повернеш, інші діти — як їм потім навчатися в таких закладах, коли такими методами їх навчають і примушують робити речі, які небезпечні. Діти загинули не на війні. У цьому випадку це не можна списувати на війну", — говорить жінка.

Позиція університету

Речниця університету Вікторія Коленко сказала Суспільне Харків, що якщо з'ясується якась нова інформація, її опублікують.

"Університет цивільного захисту зазнав непоправної втрати. Сталася трагедія, яка обірвала життя двох молодих хлопців. Комісія апарату ДСНС проводить службове розслідування. Чотирьох осіб, які відповідальні за навчальний процес, відсторонили. Ми хочемо, щоб винні були покарані. Слідство триває, комісія працює. Якщо буде більше інформації, вона обов'язково буде оприлюднена", — сказала Котенко.

Загибель курсантів ДСНС на Харківщині: що відомо

Двоє курсантів Національного університету цивільного захисту загинули внаслідок вибуху у гуртожитку, коли "намагалися прибрати вибухову речовину зі снаряда, щоб зробити муляж", розказали Суспільне Харків на правах анонімності однокурсники загиблих. За даними джерела, курсанти розбирали боєприпас за наказом керівника без його нагляду.

Речник прокуратури Харківщини Дмитро Чубенко підтвердив інформацію про загибель двох курсантів та поранення ще одного внаслідок вибуху у приміщенні одного з навчальних підрозділів ДСНС. Усі троє — студенти третього курсу.

Загиблі курсанти — 22-річний Роман Сліпець з Луганської області та 21-річний Євгеній Кочетов із Запорізької області — навчалися на 3 курсі, мали стати саперами.

Обидва померли у швидкій, уточнив речник прокуратури Чубенко. Здоров'ю пораненого курсанта нічого не загрожує.

Чотирьох посадовців Національного університету цивільного захисту відсторонили на час розслідування.

3 червня у Харкові попрощалися із загиблими курсантами. На похованні не було близьких родичів та батьків чоловіків: всі вони перебувають на тимчасово окупованій території України — у Запорізькій та Луганській областях.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок