Підтримка місцевих авторів і видавництв на Миколаївщині: чи є фінансування з обласного бюджету

Підтримка місцевих авторів і видавництв на Миколаївщині: чи є фінансування з обласного бюджету

Підтримка місцевих авторів і видавництв на Миколаївщині: чи є фінансування з обласного бюджету
Ілюстративне фото. Фото: Pixabay

Миколаївські видавництва станом на 3 червня 2023 року відновлюють видавничу діяльність. Втім, фінансування книгодруку за обласною "Програмою підтримки місцевих авторів та видавництв" цьогоріч з обласного бюджету не передбачено.

Про це кореспондентам Суспільного розповіла начальниця управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Миколаївської обласної військової адміністрації Олена Іваненко.

У Миколаївській області згідно з даними Книжкової палати України у 2022 році були видані 32 назви книг, у першому кварталі 2023 року — 20. У 2021 році ця кількість сягала 85 книг.

За словами Олени Іваненко, обласна Програма підтримки вітчизняного книговидання та популяризації української книги у Миколаївській області розроблена до 2025 року. Однак гроші на реалізацію заходів програми в обласному бюджеті у 2023 році не закладені.

"Програма працює в частині заходів з популяризації книжкової продукції в бібліотеках та інші заходи. Щодо видання книг, то на 2022 рік були виділені 600 тисяч гривень, але з урахуванням того, що розпочалась війна і були інші потреби в бюджетній сфері, ці гроші були перенаправлені на інші цілі",— говорить очільниця управління.

Зі слів Олени Іваненко, на початку 2022 року консультативна рада, до складу якої входять директори бібліотек, представники управління культури і освіти тощо, затвердила до видання десять книг місцевих авторів, із них сім — література для дітей, три — з краєзнавчої тематики.

"У 2022 році багато видавництв не працювали, або хтось перепрофілював свою діяльність. Тільки відновлюють свою роботу. Консультативна рада затвердила книги до видання, через війну вони не були надрукувати. Але вони залишаються в нашій скарбниці й сподіваємось, що їх вдасться видати, коли буде фінансування",— сказала пані Олена.

Війна закінчиться і ми повернемось до видання книг

Програма виконує три основні функції, каже посадовиця, це підтримка миколаївських авторів, місцевих видавництв і розвиток української мови. Книги, що були видані за бюджетні гроші безкоштовно передавали до бібліотек області, шкільних бібліотек для поповнення фондів.

"Війна вимагатиме поповнення фондів літературою тематичною. Є певні ідеї щодо змісту. Обласний центр пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності ще до масштабного вторгнення видав кілька книг, присвячених участі жителів Миколаївщини в АТО. Станом на червень 2023 року співробітники збирають хроніку подій, що відбувалось в місті та області. Коли війна закінчиться, буде гарна книга, присвячена тому, що ми зараз всі переживаємо",— розповіла начальниця управління.

Що відомо про книговидання на Миколаївщині

  • Програму підтримки вітчизняного книговидання та популяризації української книги у Миколаївській області на 2022-2025 роки затвердила обласна рада 29 вересня 2021 року.
  • З 2017 року місцеві видавництва видали понад 700 назв книжкової продукції загальним накладом близько 200 тисяч примірників. Це навчальна, правова, дитяча та художня література.
  • У 2021 році згідно з даними Книжкової палати України на Миколаївщині надруковані 85 назв книжної продукції, у 2022 році – втричі менше.
  • На початок 2022 року в Миколаївській області були зареєстровані 93 суб’єкти видавничої справи відповідно до Державного реєстру видавців, виготовлювачів та розповсюджувачів видавничої продукції.

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок