Відображає тривогу Міноборони РФ: ISW прокоментувало надмірну увагу Росії до боїв у Бєлгородській області

Відображає тривогу Міноборони РФ: ISW прокоментувало надмірну увагу Росії до боїв у Бєлгородській області

Відображає тривогу Міноборони РФ: ISW прокоментувало надмірну увагу Росії до боїв у Бєлгородській області
Шебекіно, Бєлгородська область, 31 травня 2023 року. Фото: з телеграм-каналу В'ячеслава Гладкова

Міністерство оборони Росії непропорційно сильно реагує на обмежені рейди, які здійснюють російські добровольчі підрозділи у складі ЗСУ на територію Бєлгородської області, що, ймовірно, має продемонструвати впевненість та компетентність у здатності міністерства реагувати на передбачувані загрози.

Як зазначає американський Інститут вивчення війни (ISW), Міноборони Росії опублікувало друге повідомлення про прикордонний рейд у Шебекіно Бєлгородської області 1 червня, в якому основна увага приділялася своєчасності та масштабам реакції Росії на рейд.

"У Міноборони заявили, що додаткові підрозділи Західного військового округу (ЗВО) Росії посилили прикордонний район протягом години після початку рейду та завдали масованих авіаційних, артилерійських та вогнеметних ударів по рейдерських частинах та їхніх резервах", — йдеться у повідомленні.

Російське Міноборони заявило, що загалом участь у рейдах брали понад 135 людей та 35 одиниць техніки. Росія також стверджує, що проведені нею оборонні заходи допомогли відбити атаки.

При цьому пізніше МО РФ нагородило одного з підполковників за участь у відбитті атак — як вважають аналітики Інституту, щоб запобігти приписуванню цієї перемоги генералу Лапіну.

"Пізніше Міноборони нагородило командира невстановленого мотострілецького батальйону підполковника Олександра Нікітіна за керівництво обороною. Ймовірно, щоб запобігти спробам приписати "перемогу", здобуту білгородськими прикордонниками, генерал-полковнику Олександру Лапіну, як це було зроблено в інформаційному просторі під час рейду 23 травня", — зазначається в дописі.

В ISW вважають, що зосередження зусиль Міноборони Росії на зображенні російських військ та російського військового командування як здібних захисників Росії, ймовірно, відображає тривогу внутрішнього та ширшого інформаційного простору з приводу майбутнього українського контрнаступу.

Водночас окремі російські військові блогери продовжують використовувати ситуацію в Бєлгородській області для критики російського керівництва, тоді як інші применшують масштаби недавніх рейдів. Зокрема, пов'язаний із ПВК "Вагнер" блогер заявив, що Міноборони Росії не ставиться до Бєлгородської області як до території Росії, заявивши, що воно лише поповнює список населених пунктів, що постраждали від українських обстрілів.

"Блогер закликав російські війська знищувати все краще оснащені українські сили в пунктах дислокації вздовж кордону та не брехати у своїх звітах про ситуацію в цьому районі", — йдеться у повідомленні.

"Російський добровольчий корпус" і Легіон "Свобода Росії"

Російський добровольчий корпус (рос. Русский добровольческий корпус) — військовий підрозділ Збройних сил України, сформований у серпні 2022 року для захисту України від російського вторгнення. Входить до Інтернаціонального легіону ТрО України. Як повідомив командир РДК Денис Нікітін, вони перебувають у складі 98 батальйону ТрО Азов Дніпро.

Відбір до РДК відбувається з етнічних російських емігрантів, які живуть на території України, а також в інших європейських країнах.

Легіон "Свобода Росії" утворили російські військовослужбовці з-поміж полонених. Вони заявляють, що легіон був створений для боротьби з путінським режимом. До легіону можуть потрапити полонені і колишні російські військовослужбовці.

Що відомо про попередній рейд у Бєлгородську область

У понеділок, 22 травня, у Бєлгородській області пролунали вибухи, а згодом в українських та російських медіа з'явилась інформація про прихід на цю територію російських добровольців. У Головному управлінні розвідки України розповіли, що в цій області проводиться операція для "створення смуги безпеки" винятково за участі громадян Росії.

У пресслужбі легіону "Свобода Росії" Суспільному розповіли, що вони разом із добровольчим корпусом "створюють демілітаризовану зону на кордоні з РФ, звідки вони не зможуть обстрілювати Україну".

Згодом в Бєлгородській області запровадили "режим контртерористичної операції", а також почали проводити термінову евакуацію ядерних боєприпасів зі сховища.

В Офісі президента України сказали, що Україна не має безпосереднього стосунку до подій в Бєлгороді, але з "цікавістю спостерігає".

Удень 23 травня Міноборони Росії заявило про "розгром" військових "Російського добровольчого корпусу" та Легіону "Свобода Росії", яких в російському відомстві та медіапросторі називають "українським націоналістичним формуванням". В легіоні за кілька годин до повідомлення МО РФ заявили, що разом з РДК продовжують визволяти Росію.

Згодом губернатор Бєлгородської області В’ячеслав Гладков повідомив, що влада припинила дію "режиму контртерористичної операції" у регіоні. Водночас у пресслужбі Легіону "Свобода Росії" Суспільному повідомили, що їхня операція на території РФ триває, а добровольцям нібито навіть вдалось знищити мотострілецьку роту.

Речник ГУР Юсов у коментарі Суспільному вдень 23 травня підтвердив, що операція Легіону та РДК на території Росії триває.

24 травня у ГУР повідомили, що українська військова розвідка перевіряє інформацію про імовірне перекидання частини російського війська з України в Бєлгородську область.

25 травня "Російський добровольчий корпус" зробив заяву, що бійці РДК знову зайшли на територію Росії. Відповідне відео російські добровольці оприлюднили на своєму телеграм-каналі.

2 червня Інститут вивчення війни заявив, що реакція російських чиновників і блогерів на обмежений рейд РДК і легіону “Свобода Росії” у Бєлгородській області свідчить про те, що в російському інформаційному просторі зберігається підвищена тривожність щодо війни в Україні.

На початок