У Кропивницькому хочуть змінити програму підтримки ОСББ. Чому і що пропонують

У Кропивницькому хочуть змінити програму підтримки ОСББ. Чому і що пропонують

У Кропивницькому хочуть змінити програму підтримки ОСББ. Чому і що пропонують
Ілюстративне фото Кропивницької міськради

У Кропивницькому працюють над внесенням змін до міської програми співфінансування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (далі – ОСББ). Про це під час зустрічі з членами громадської організації "Рада голів ОСББ" сказав заступник міського голови Олександр Вергун. Українське Радіо Кропивницького зібрало думки учасників зустрічі.

Про програму

Програма підтримки ОСББ діє у Кропивницькому з 2017 року. ЇЇ мета – фінансово підтримати ремонт будинків. Співфінансування відбувається за формулою 90 на 10%. Це означає, що ремонтні роботи на 90% фінансуються з бюджету міської громади, 10% оплачує ОСББ. За інформацією заступниці начальника міського управління житлово-комунального господарства Тетяни Савченко, у період з 2017 по 2021 рік програмою скористались 28 об’єднань. У черзі на участь нині перебувають 19 ОСББ. Усього в Кропивницькому 135 будинків об’єднали у 106 ОСББ.

2022 року уряд, своєю постановою №590, обмежив використання бюджетних грошей в умовах воєнного стану, пере направивши їх на оборону країну. Відповідно, програма підтримки ОСББ не фінансувалась.

Які зміни пропонують і чому

Внести зміни в Програму запропонували голови об’єднань. Перше, що їх не влаштовує в нинішній її версії – сума, яку виділяють з бюджету громади на одне ОСББ, сказала голова "Ради голів ОСББ", голова ОСББ "Рідний дім" Лариса Дуднікова: "Ця програма застаріла. 800 тисяч гривень, які виділяють на одне ОСББ, недостатньо для проведення капітальних ремонтів. Вартість робіт збільшилась, здорожчали матеріали".

Чому програма не працює ефективно, пояснила голова правління ОСББ "Переможець, 21" Тетяна Джулай: "У програмі прописано 90% на 10, а по факту, через обмеження суми, яку дають з бюджету, виходить 50 на 50 або, навіть, 30 на 70%. Більша частина на наші плечі лягає".

Зі слів Тетяни Джулай, існуюча програма не справедлива, бо треба закладати різні суми на ремонт будинків різних розмірів, дотримуючись принципу пропорційності. Тому представники "Ради голів ОСББ" під час зустрічі наголошували, що зміни в Програмі мають стосуватися всіх ОСББ міста – як великих будинків, так і малих.

Міські владі запропонували розподіляти гроші відповідно до площ будівель, які ремонтуватимуть, замість фіксованої суми, сказав голова ОСББ "Затишна оселя" Олександр Шеремет: "Ще коли ухвалювали програму, я пропонував зробити так, як в інших містах – Луцьку, Тернополі, Вінниці, Рівному, Дніпрі, де я вивчав подібний досвід – фінансування розподіляти за квадратурою, а не за будинками".

Ще однією фінансово затратною проблемою ОСББ є ліфти. Про це сказав голова ОСББ "Гарант 28" Сергій Кузьменко: "Проблеми ліфтів однакові і в ОСББ, і в комунальній власності. Але гроші на їхній ремонт виділяють не пропорційно. На ремонт комунальних ліфтів виділили 10 мільйонів 800 тисяч гривень. ОСББ в переліку на ремонт немає, хоча наші мешканці так само платять податки. Ми готуємо листи з пропозиціями, щоб наші ліфти були в цій програмі".

Зміни до Програми підтримки мають стосуватися всіх ОСББ міста, сказала голова ОСББ "Лідер 2020" Вікторія Марченко – не тільки тих, чиї керівники входять до ради голів.

Результати зустрічі

Олександр Вергун сказав, що пропозиції від "Ради голів ОСББ" були слушними, їх опрацює відповідна комісія і передасть на розгляд сесії.

Начальник міського управління житлово-комунального господарства Віктор Кухаренко наголосив на трьох критеріях, яких торкнуться зміни: квадратури, максимальній сумі та пропорційності. Максимальну суму, яку виділятимуть з бюджету громади, збільшать до 1,5 мільйона гривень на один будинок. Зміни в програмі підтримки ОСББ, наголосив, не мають нашкодити збалансованості міського бюджету.

На початок