"Мають бути доступними цілодобово". На Кіровоградщині перевіряють укриття

"Мають бути доступними цілодобово". На Кіровоградщині перевіряють укриття

"Мають бути доступними цілодобово". На Кіровоградщині перевіряють укриття
Укриття в одному зі спальних мікрорайонів Кропивницького. Фото: Суспільне Кропивницький

Укриття на території Кіровоградської області під час повітряної тривоги мають бути доступними для всіх людей, в будь-який час доби. Про це під час брифінгу сказав начальник обласної військової адміністрації Андрій Райкович. Захисні споруди і їхню доступність почали перевіряти у кожній громаді регіону, розповів Суспільному начальник обласного управління цивільного захисту і оборонної роботи Володимир Слінченко.

Додаткові перевірки укриттів проводять після загибелі під час повітряної тривоги трьох людей у Києві 1 червня.

Хто перевіряє укриття на Кіровоградщині

За словами Андрія Райковича, захисні споруди перевірять не лише представники обласної адміністрації: "Перевірка адміністрації – раз, накази адміністративні – два, перевірка служби з надзвичайних ситуацій, Нацполіції й інших правоохоронних структур України були, є і будуть. Буде не лише перевірка, а й покарання. Обов’язок адміністрацій міст, населених пунктів, держадміністрації – виїхати, перевірити, усунути недоліки".

Жителів області начальник адміністрації закликав не ігнорувати сигнал повітряної тривоги, а у разі виявлення закритого укриття – повідомляти в поліцію чи місцевій владі: "Ми бачимо, що тимчасовий спокій заспокоює людей. Особливо на територіях, де немає системних постійних військових дій. Ті пункти незламності, діяльність яких ми призупинили, маємо залишити відкритими. Ми повинні забезпечити там чергування".

Скільки захисних споруд на Кіровоградщині та хто за них відповідає

652 захисні споруди є у Кіровоградській області для укриття людей на випадок повітряної тривоги. 150 з них – сховища, 502 – протирадіаційні укриття. Це інформація від начальника обласного управління цивільного захисту Володимира Слінченка: "Сховище – це герметична споруда, яка захищає людей певний час від засобів враження різного характеру. Протирадіаційні укриття – це не герметична споруда, яка захищає населення від радіації в разі радіаційного забруднення. А найпростіше укриття – це фортифікаційна споруда, яка захищає від деяких засобів ураження".

Зі слів Володимира Слінченка, за стан захисної споруди відповідає власник: "Дали доручення керівникам районів і територіальних громад, працює комісія, до складу якої входять поліцейські, патрульні, рятувальники. Зараз вони об’їжджають всі споруди, які є в містах, районах, і до понеділка (5 червня – ред.) буде реальна інформація про їхній стан".

Передусім вони мають бути відкритими, сказав начальник управління: "Є питання по закладах освіти, але вони теж повинні приймати людей. Укриття в закладах освіти теж мають бути відкритими цілодобово".

Ситуація в одному зі спальних мікрорайонів Кропивницького

У багатоповерхівці, де мешкає Олег Кардаш, укриття немає. Найближче, зі слів кропивничанина, розташоване в поліклініці неподалік: "Не ходив туди і не ходжу. А якщо неподалік гримне, тоді вже будемо думати, як то кажуть".

Найближче до будинку Олега Кардаша укриття розташоване за 50 метрів. Адресу не називаємо з міркувань безпеки. На момент зйомок двері були зачинені. Відчиняють, коли отримують сповіщення про повітряну тривогу, пояснив завгосп центру первинної медико-санітарної допомоги Олександр Шполянський: "У нас є відповідальні працівники, які одразу після сигналу тривоги відкривають. Вночі так само відчиняють охоронники – незалежно від того приходять люди чи ні".

Завгосп показав – укриття може вмістити до сотні людей: "Коли була перша зима війни, я тоді ще не працював – люди приходили. При мені не приходили. Кожну тривогу відкриваємо, люди не приходять. Діємо за інструкцією: коли надходить сигнал тривоги – відкриваємо, після відбою – перевіряємо, чи не забули люди речі, чи не залишились самі люди в укритті".

Як кропивничани реагують на сигнал повітряної тривоги

Кропивничанка Яна розповіла, що бачила зачинені укриття в будинках: "Але там, де доводилось бувати під час тривоги, вдома, у батьків – скрізь відчинено. На початку вторгнення ходили в укриття, зараз не реагуємо, мислимо логічно".

Оксана Гонець розповіла, що до укриттів ходила на початку повномасштабного вторгнення, нині не ходе: "Але після київських подій (1 червня – ред.) замислились, щоб таки ховатися".

Зі слів кропивничанки, в її будинку укриття завжди відкрите.

На початок