США сподіваються відновити "ядерний" договір з Росією — CNN

США сподіваються відновити "ядерний" договір з Росією — CNN

Білий дім
Білий дім, ілюстративне фото: Getty Images

Адміністрація президента США Джо Байдена прагне залучити Росію до столу переговорів для обговорення контролю над ядерною зброєю (Договір про скорочення ядерних озброєнь, ДСНО) після того, як президент Володимир Путін призупинив участь РФ в угоді на початку цього року.

Про це повідомляє CNN з посиланням на джерела.

Зазначається, що США сподіваються відновити угоду та домовитися про наступну угоду після закінчення терміну її дії в 2026 році. Поки що ці спроби були відхилені.

Однак 2 червня Білий дім планує поєднати промову радника з національної безпеки Джейка Саллівана з кроком щодо приховування інформації від Росії, яка повинна була бути надана в рамках ключової угоди.

"Ми сподіваємося, що в сукупності така комунікація, яку ми здійснюємо через цю промову, контрзаходи й будь-які потенційні подальші дії на двосторонньому рівні призведуть до дискусії. Звичайно, для танго потрібні двоє", — розповів високопоставлений представник адміністрації.

Чиновник сказав, що адміністрація Байдена готова вести переговори з Росією без попередніх умов.

Напередодні Держдеп повідомив, що Сполучені Штати вжили чотирьох законних контрзаходів у відповідь на порушення Росією нового Договору про СНО:

  • станом на 30 березня США не надали РФ оновлені дані про ядерні об’єкти і сили, які підпадають під дію договору;
  • з 1 червня США не передають Росії оновлену інформацію про статус або місцеперебування об’єктів, які підпадають під дію договору (ракети і пускові установки);
  • США не сприятимуть інспекціям з боку Росії на своїй території і відкличуть візи, видані інспекторам з РФ та членам екіпажів;
  • США не передаватимуть Росії телеметричну інформацію про запуски американських міжконтинентальних балістичних ракет і балістичних ракет підводних човнів.

Державний департамент висловив готовність США скасувати вжиті дії, якщо Росія повернеться до виконання умов договору.

CNN зазначає, що зусилля адміністрації Байдена зосередитися на нерозповсюдженні ядерної зброї відбуваються в той момент, коли деякі законодавці-республіканці закликали адміністрацію оцінити поточні та заплановані ядерні сили США. Наразі США не робили жодних заяв про зміну розміру своїх ядерних сил.

Що відомо про договір СНО

Договір СНО-3 або New Start, був підписаний терміном на 10 років у Празі навесні 2010 року. Набув чинності 5 лютого 2011 року. Договір передбачає, що кожна зі сторін скорочує свої запаси ядерних боєзарядів до 1550 одиниць, і до 700 одиниць для розгорнутих носіїв – міжконтинентальних балістичних ракет, балістичних ракет підводних човнів і важких бомбардувальників.

У лютому 2021 року США продовжили дію Договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь із Росією.

У зверненні до Федеральних зборів Росії 21 лютого 2023 року Путін оголосив, що Росія припиняє свою участь у ДСНО, але не виходить із договору.

22 лютого 2023 року Держдума РФ і Рада Федерації Росії ухвалили закон, який припиняє участь Росії в Договорі (ДСНО). 28 лютого Путін підписав цей закон.

На початок