Рада ухвалила закон про "зелену" енергетику

Рада ухвалила закон про "зелену" енергетику

Рада ухвалила закон про "зелену" енергетику Суспільне

Верховна рада схвалила законопроєкт щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії.

За проєкт закону №3658 проголосували 288 народних обранців.

Рада ухвалила закон про "зелену" енергетикутрансляція на сайті Верховної ради

Перед голосуванням під офісом президента та під парламентом зібрався мітинг з вимогою ухвалити законопроєкт. Люди вийшли з плакатами: "Депутати, думайте своєю головою, а не Коломойського", "Я за чисте майбутнє", "не знищуйте зелену енергетику" та іншими.

Рада ухвалила закон про "зелену" енергетикуСуспільне

Голова комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус заявив, що комітет погодив 1200 правок до закону.

Під час своїх виступів окремі нардепи лякали, що якщо законопроєкт буде ухвалений, то населенню підвищать тарифи на електроенергію та скаржилися на "повне знищення" атомної енергетики.

Згідно з пояснювальною запискою, документ передбачає прискорення переходу до нової, конкурентної моделі підтримки відновлюваної енергетики, шляхом проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки, збалансування кошторису ДП "Гарантований покупець" та з метою вирішення нагальних викликів галузі.

Зокрема планується:

1) зменшити розміри "зелених" тарифів з 1 липня 2020 року для об’єктів введених в експлуатацію з 1 липня 2015 року до 31 грудня 2019 року для СЕС понад 1 МВт на 15%, для СЕС менше ніж 1 МВт на 10% та для ВЕС на 7,5%;

2) зменшити розміри "зелених" тарифів з 1 липня.2020 року для СЕС і ВЕС, введених в експлуатацію з 1 січня 2020 року на 2,5%;

3) встановити граничні розміри "зеленого" тарифу для об’єктів відновлюваної енергетики, що введені в експлуатацію до 30 червня 2015 року, що дозволить зменшити розмір "зелених" тарифів для таких об’єктів до 52%;

4) обмежити строки введення в експлуатацію нових СЕС для отримання "зеленого" тарифу, шляхом зменшення з 1 серпня 2020 року розмірів "зеленого" тарифу для таких об’єктів на 50%.

5) запровадити з 2022 року (50% у 2021 році) повної відповідальності за небаланс своїх фактичних та акцептованих (прогнозних) графіків виробництва електроенергії для всіх виробників з ВДЕ, що створить для таких суб’єктів економічні стимули для підвищення точності прогнозування своїх графіків відпуску електричної енергії та сприятиме розвитку сектору балансуючих потужностей. При цьому розмір допустимої похибки прогнозування складатиме для ВЕС – 10%, для СЕС – 5%;

6) визначити оператора системи передачі відповідальним за компенсацію недовідпущеної виробниками ВДЕ електричної енергії, внаслідок виконання ними диспетчерських команд на зменшення та/або обмеження навантаження, відповідно до методики, яка затверджується Регулятором;

7) надати державні гарантії стосовно незмінності законодавства, чинного на день ухвалення цього Закону, для виробників за "зеленим" тарифом.

Крім того проєктом закону також передбачається вдосконалення процедури організації та проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки.У тому числі, забезпечити можливість участі в аукціонах СЕС, які розміщуються на дахах/фасадах будівель та капітальних споруд, запровадити можливість проведення аукціонів за окремими видами альтернативних джерел енергії та аукціонів для інших (крім СЕС та ВЕС) альтернативних джерел енергії та інше.

У пояснювальній записці зазначається, що до розробки законопроєкту залучили зокрема Секретаріат Енергетичного Співтовариства та представництво ЄС в Україні.

"Крім того, зважаючи, що значна частина об’єктів відновлюваної енергетики в Україні була побудована інвесторами з використанням кредитних коштів, урядом проведено роботу з державними та Національним банком України щодо прийнятності пропонованих умов добровільної реструктуризації "зелених" тарифів в рамках кредитних програм, за якими були надані відповідні позики", - йдеться у документі.

Наголошується, що проєкт не стосується питань функціонування місцевого самоврядування, прав та інтересів територіальних громад, місцевого та регіонального розвитку, соціально-трудової сфери, прав осіб з інвалідністю сфери наукової та науково-технічної діяльності.

Що відомо

  • 15 червня законопроєкт вніс до Верховної ради прем'єр-міністр Денис Шмигаль. 18 липня президент Володимир зеленський визначив його як невідкладний.
  • 14 липня Верховна рада ухвалила законопроєкт пор "зелену" енергетику у першому читанні.
  • До цього часу виробники зеленої енергетики тривалий час вимагали врегулювати законодавство, у тому числі тарифи на "зелену" енергетику.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди