ЄСПЛ визнав порушення Україною прав одностатевих пар

ЄСПЛ визнав порушення Україною прав одностатевих пар

ЄСПЛ визнав порушення Україною прав одностатевих пар
Європейський Суд з прав людини, ілюстративне фото: Getty Images

Європейський суд з прав людини визнав відсутність можливості в Україні укласти одностатевий шлюб порушенням двох статей Конвенції, присудивши виплатити позивачам по 5 тисяч євро.

Про це свідчить рішення, оприлюднене 1 червня на сайті суду.

Відповідно до нього, заявниками, що позивалися до ЄСПЛ, є двоє чоловіків 1969 та 1984 років народження, які живуть як пара з 2010 року.

"Вони скаржилися за статтею 14 у поєднанні зі статтею 8 Конвенції (з прав людини — ред.) що відсутність будь-якої можливості згідно з українським законодавством для них вступити в шлюб або будь-який інший тип цивільного союзу, який визнає їхні стосунки, становила дискримінацію за ознакою сексуальної орієнтації", — йдеться у повідомленні.

У жовтні 2014 року чоловіки подали заяву про державну реєстрацію шлюбу до семи різних відділів РАГСу у Києві та Київській області. Органи влади відхилили всі ці повідомлення на тій підставі, що Конституція та Сімейний кодекс України прямо визначають шлюб як сімейний союз між жінкою та чоловіком.

Невдовзі після повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року один із заявників приєднався до Національної гвардії України. Чоловік надав негативну відповідь на запитання начальства, чи є у нього дружина, після чого йому повідомили, що в разі його смерті відповідне повідомлення отримає його матір.

"У червні 2022 року заявник переніс інфаркт міокарда та переніс операцію на серці, після чого отримав місячну відпустку. Заявники провели цей час разом. 23 лютого 2023 року заявник звільнився з Національної гвардії за станом здоров’я", — повідомляє ЄСПЛ.

Проаналізувавши матеріали справи, суд констатував відсутність необхідного визнання та захисту, та постановив, що у цій справі Україна порушила статтю 14 (заборона дискримінації) Європейської конвенції з прав людини, а також статтю 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя). Зрештою ЄСПЛ постановив, що Україна має виплатити обом позивачам по 5000 євро.

На початок