"Я почув потужну підтримку": Зеленський розповів про прогрес у створенні "коаліції винищувачів" для України

"Я почув потужну підтримку": Зеленський розповів про прогрес у створенні "коаліції винищувачів" для України

"Я почув потужну підтримку": Зеленський розповів про прогрес у створенні "коаліції винищувачів" для України
Винищувач F-16 на військовій базі Лакенхті, Велика Британія, фото: Getty Images

Президент Володимир Зеленський обговорив із лідерами країн Заходу питання підготовки українських пілотів на винищувачах F-16 та якнайшвидше надання Україні літаків.

Про це він заявив під час брифінгу в Кишиневі на зустрічі Європейської політичної спільноти.

"Сьогодні я почув потужну підтримку. І що важливо — велику кількість літаків винищувачів, які, я впевнений, найближчим часом під лідерством США ми обʼєднаємо і зробимо цю коаліцію", — зазначив гарант.

За його словами, Україна мала довгі дискусії з партнерами щодо отримання літаків. При цьому ключову роль у підготовці пілотів та наданні F-16 відіграють США, додав Зеленський.

"Для нас важливо, щоб головну роль зіграли Сполучені Штати, бо F-16 — це їхні літаки", — підкреслив президент.

Він також повідомив, що під час зустрічей обговорив із лідерами європейських країн питання, повʼязані з початком тренування українських пілотів на літаках F-16 та інших типів.

"Домовилися після майбутніх консультацій з американською стороною продовжити працювати над офіційним рішенням про створення коаліції бойових літаків "Небесного щита України" на наступній зустрічі у форматі "Рамштайн", — зазначив Володимир Зеленський.

Що відомо про передачу Україні західних винищувачів

19 травня прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і голова уряду Нідерландів Марк Рютте оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16. До "авіаційної коаліції" приєднаються і Бельгія та Данія.

Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати можуть надати згоду на передачу Україні сучасних бойових літаків, зокрема F-16, за умови, що вони не застосовуватимуться для ударів по російській території.

20 травня нідерландський онлайн-сервіс для аналізу у сфері оборони повідомив, що Нідерланди скасували угоду про продаж своїх винищувачів F-16 приватній компанії Draken International. Аналітики припускають, що літаки можуть бути передані Україні.

21 травня прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 підтвердив, що його країна готова надати допомогу у підготовці українських військових пілотів.

Після саміту "Великої сімки" стало відомо, що США розблокували навчання українських пілотів на винищувачах та постачання авіатранспорту іншими державами.

Байден підтвердив намір США навчати українських пілотів на F-16, проте зауважив, що Україна пообіцяла не застосовувати їх для ударів по російській території.

На саміті G7 обговорили з партнерами підготовку українських пілотів – утім про повноцінну передачу машин говорити зарано, заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.

22 травня речник Держдепу США Метью Міллер заявив, що постачання Україні винищувачів F-16 є пріоритетом для США та інших західних союзників. Реалізовувати відповідний план партнери України розпочнуть у найближчі місяці.

23 травня генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що західні союзники України визначатимуть індивідуально, коли починати навчання українських пілотів на винищувачах F-16.

На початок