Тариф на електроенергію в Україні збільшили майже вдвічі. Експерти пояснюють, чому до цього дійшло

Тариф на електроенергію в Україні збільшили майже вдвічі. Експерти пояснюють, чому до цього дійшло

Тариф на електроенергію в Україні збільшили майже вдвічі. Експерти пояснюють, чому до цього дійшло
Фото: Суспільне Рівне

В Україні з 1 червня зріс тариф на електроенергію для населення майже вдвічі, з 1,44 грн до рівня 2,64 грн/кВт-год. Про це на брифінгу повідомив міністр енергетики Герман Галущенко. Зростання вартості він пояснив потребою забезпечити стабільність роботи енергосистеми після ракетних обстрілів росіянами енергетичної інфраструктури.

Економічну обґрунтованість нового тарифу в етері Суспільне. Спротив прокоментували заступник голови управління асоціації постачальників енергоресурсів Василь Гончарук та перший заступник голови комітету Верховної ради з питання енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко.

Нові тарифи на світло — "вимушений крок"

Підвищення тарифу на електроенергію — "вимушений крок, який потрібно було рано чи пізно зробити", зазначив Василь Гончарук. Проте, за його словами, зростання вартості зумовлене не лише потребою в ремонті енергосистем країни після ракетних обстрілів військами РФ.

"Діючий механізм ПСОПокладання спецобов'язків на ринку електроенергії передбачає постачання електричної енергії для населення за абсолютно неринковою ціною. Відповідно різницю між ринковою ціною і тарифом для населення необхідно компенсувати. У сьогоднішніх умовах, зважаючи на стан учасників механізму ПСО, джерелом надходження коштів може бути лише підвищення тарифів і поетапне приведення їх до ринкового розміру", — пояснив він.

Тариф на електроенергію в Україні збільшили майже вдвічі. Експерти пояснюють, чому до цього дійшло
Графіка: Суспільне Рівне

На сьогодні ринкова ціна на електроенергію складає від п'яти з половиною до шести тисяч гривень та містить у собі:

  • вартість електричної енергії як продукту;
  • вартість транспортування та розподілу;
  • націнку, тобто заробіток безпосередніх постачальників електроенергії для населення.

"У середньому 3 грн — це вартість продукту, 43 копійки, а через місяць — 49 копійок — вартість транспортування високовольтними мережами, усереднена вартість розподілу — 1,32 грн і близько 12 копійок — тариф за послуги, тобто заробіток постачальника. Накладаючи на ПСО податок на додану вартість, у результаті маємо 5,5-6 грн. Навіть постачаючи електроенергію по тарифу 2,64 грн, ми маємо велику різницю між ринковою вартістю і вартістю фактичного відпуску. Цю різницю потрібно компенсувати підняттям цін на електроенергію до ринкової вартості.

Це практика європейських країн, де населення споживає електроенергію за ринковими цінами. Якщо ж люди не можуть оплачувати рахунки, то роблять це за допомогою субсидій від держави", — зауважив Василь Гончарук.

Борги за електроенергію

За словами заступника голови управління асоціації постачальників енергоресурсів, у зв'язку з повномасштабним вторгненням РФ в Україну кількість громадян, які не оплачують комунальні послуги, зросла, але несуттєво.

"Ні для кого не секрет, що ми маємо велику кількість переміщених осіб. Велика кількість наших громадян покинула територію країни і не платять за комунальні послуги, у тому числі і за електроенергію. Але в переважній більшості люди, які системно оплачували, на сьогодні продовжують це робити. У порівнянні з періодом до війни оплати були значно кращими", — додав він.

Електроенергія впливає й на воду

"Є собівартість електроенергії, яка має покриватися цим тарифом. Якщо її не покривати, постає питання, де брати гроші, щоб компанії, які постачають електроенергію, могли функціонувати. Зараз побудований такий механізм, що якщо при продажі населенню електроенергії компанії потерпають від збитків, вони продають решту своєї електроенергії на комерційному ринку, на вільному ринку і там покривають ці збитки.

Намагаються це зробити, задираючи ціну і в результаті ми бачимо підвищення цін на все. До речі, і на воду. 31 травня хотіли підвищити тариф на воду на 30-40% в середньому по країні. Поки відклали, на два тижні відтермінували, але, думаю, що це так само неминучий крок", — розповів Олексій Кучеренко.

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок