Рогозін хотів конфіскувати український та іранський супутники для бойовиків і армії РФ – розслідування Суспільного

Рогозін хотів конфіскувати український та іранський супутники для бойовиків і армії РФ – розслідування Суспільного

Ексклюзивно
Макет космічного апарата “Либідь”
Макет космічного апарата “Либідь”. Фото: Державне космічне агентство України

Помічник ексдиректора "Роскосмосу" Дмитра Рогозіна підготував лист начебто від імені "ДНР" з проханням запустити на орбіту український супутник "Либідь" для потреб "республіки".

Про це журналісти редакції розслідувань Суспільного дізналися зі злитого листування Дмитра Рогозіна.

Український телекомунікаційний супутник "Либідь", на який Україна взяла у 2009 році кредит на майже 300 млн доларів, будувало російське підприємство "Інформаційні супутникові системи", що входить до орбіти “Роскосмосу”.

Макет космічного апарата “Либідь”
Макет космічного апарата “Либідь”. Фото: Державне космічне агентство України

Наразі Україна судиться за повернення супутника або компенсацію грошей. Поки ж сам апарат продовжує зберігатися на російському підприємстві.

У червні 2022 року Рогозін, ще бувши директором “Роскосмосу”, заявив, що всі системи "Либеді" підтримуються і що "супутник може бути запущений на орбіту, коли настане слушний момент". Тоді, зокрема, Рогозін зазначив, що супутник можуть запустити для “звільнених територій” України.

10 листопада 2022 року, як йдеться у розслідуванні Суспільного, помічник Рогозіна Артем Мєльников надіслав йому у приватних повідомленнях вордівський документ із назвою "КА Донбас". У ньому — на сторінці А4 клопотання, щоб "Либідь" запустили у космос для покращення зв’язку на території так званої "ДНР" — як для оборонних цілей, так і для побутових споживачів.

У документі нема ні адресата, ні імені відправника.

космічний апарат Донбас
Скріншот

Суспільне звернулося до Державного космічного агентства України з проханням розповісти про поточний стан судової справи щодо "Либеді" та чи має воно інформацію про можливий запуск супутника росіянами. У держагентстві, посилаючись на воєнний стан, відповідати на запитання відмовилися.

Як йдеться у розслідуванні Суспільного, “Либідь” — не єдиний супутник з тих, які виробляли російські підприємства на замовлення іншої країни і які “зацікавили” Рогозіна.

27 червня Рогозін переслав своїй секретарці Натальї Моховій вордівські документи від Сєргєя Баскова — директора науково-виробничого концерну “Барл”. В одному, адресованому самому Баскову начебто від голови уряду РФ Михайла Мішустіна, повідомлення про “вилучення майна — космічного апарату дистанційного зондування Землі, створеного для Іранського космічного агентства за контрактом №505 від 23 січня 2016 року для державних потреб шляхом викупу”. Викуп — 10,06 млрд рублів.

“З метою мирного врегулювання конфлікту між Ісламською Республікою Іран і Російською Федерацією… уповноважити “Барл” запропонувати ІКА: перенести термін здачі апарату на три роки (для створення нового апарату); як компенсацію надати ІКА право безкоштовного отримання ресурсу з вилученого космічного апарату ДЗЗ, об’ємом 25% протягом усього терміну активного функціонування КА, але не більше трьох років”.

Лист Мішустіне до Баскова
Знімок документа

У другому файлі — лист, адресований заступнику міністра оборони РФ Олексію Криворучку. Лист не підписаний, але у ньому заступнику пропонують вилучити іранський космічний апарат на потреби “спеціальної операції” в Україні.

Переписка Басков
Переписка. Скріншот

9 серпня 2022 року іранський супутник запустили з “Байконуру”. ЗМІ з посиланням на “Вашингтон пост” писали, що перші місяці супутник будуть використовувати для потреб російських військових.

На початок