У Судані відновились бойові дії попри оголошений режим припинення вогню

У Судані відновились бойові дії попри оголошений режим припинення вогню

ЗМІ
Хартум, Судан, 3 травня 2023 рік
Хартум, Судан, 3 травня 2023 рік. Фото: АР/Marwan Ali

У Хартумі, столиці Судану відновились бойові дії попри домовленість про режим припинення вогню. США і Саудівська Аравія, як країни-посередники стурбовані цією ситуацією, оскільки це ставить під загрозу можливість надання гуманітарної допомоги населенню.

Про це повідомляє Reuters.

Сполучені Штати та Саудівська Аравія стежать за дотриманням угоди про припинення вогню, що мала діяти до вечора 3 червня. Зазначається, що перемир'я сприяло зменшенню інтенсивності бойових дій і дало можливість надати обмежену гуманітарну допомогу.

31 травня армія оголосила, що виходить із переговорів у саудівському місті Джидда, де було укладено угоду про припинення вогню.

Саудівська Аравія і США зафіксували серйозні порушення режиму припинення вогню з обох сторін.

"Ці порушення змусили нас, як посередника в цих переговорах, серйозно засумніватися в тому, чи готові сторони вжити заходів, необхідних для виконання зобов'язань, які вони взяли на себе від імені суданського народу", — сказав представник Державного департаменту США.

За словами члена місцевого комітету району, відомо про бої в різних частинах столиці Судану, зокрема біля ринку на півдні Хартума, де в середу загинули щонайменше 19 людей і 106 зазнали поранень.

Водночас він зауважив, що кількість загиблих і поранених є більшою, ніж підраховано, оскільки люди отримують медичну допомогу вдома, а деяких померлих ховають самі родичі, які не наважилися звернутися до лікарні.

Що відомо про ситуацію у Судані

У столиці Судану Хартум 15 квітня відбулись зіткнення між армію та Силами оперативного реагування (RSF), які заявили, що взяли під контроль президентський палац, резиденцію командувача армії та міжнародний аеропорт.

Станом на 17 квітня щонайменше 97 людей загинули та ще сотні зазнали поранень під час зіткнень, що поширилися по всьому Судану.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) попередила, що в деяких лікарнях закінчуються необхідні запаси для лікування поранених.

Міністерство закордонних справ України рекомендувало українцям утриматися від поїздок до Судану, а тим, хто перебуває там, – уникати відвідування районів біля аеропортів, військових баз та урядового кварталу, залишатися в місцях свого проживання.

У МЗС також повідомили, що в Судані перебувають 36 співробітників української авіакомпанії SkyUp. У відомстві запевнили, що українці знаходяться у відносно безпечному місці, і з ними є зв'язок.

У SkyUp зазначили, що їхні літаки перебувають в Судані в рамках контракту на умовах ACMI з авіакомпанією Sun Air. Від початку 2023 року вони виконували рейси до Каїра (Єгипет), Ер-Ріяда та Джидди (Саудівська Аравія).

18 квітня компанія Maxar опублікувала супутникові знімки, на яких видно пошкоджені літаки в аеропорту Судану. Серед згорілих літаків можна побачити й український Boeing 737 авіакомпанії SkyUp.

В той же день у пресслужбі авіакомпанії повідомили, що пілоти та співробітники авіакомпанії SkyUp, які перебувають у Судані знаходяться у "відносно безпечних місцях". Вони забезпечені водою та їжею. Наразі компанія спільно з посольством України у Єгипті, консульством у Судані та міністерством закордонних справ розробляють план евакуації співробітників SkyUp.

19 квітня військові Судану вдруге оголосили про припинення вогню, після провалу попередньої угоди про тимчасове перемир'я, щоб евакуювати цивільних осіб.

26 квітня у деяких регіонах Судану знову спалахнули бої, попри оголошене сторонами конфлікту припинення вогню на 72 години.

26 квітня повідомлялось, що з Судану вдалося евакуювати 91 громадянина України.

На початок