Підготовка до опалювального сезону на Харківщині: в Ізюмі планують встановити 10 пересувних котелень

Підготовка до опалювального сезону на Харківщині: в Ізюмі планують встановити 10 пересувних котелень

Підготовка до опалювального сезону на Харківщині: в Ізюмі планують встановити 10 пересувних котелень
Суспільне Харків

Щоб підготувати деокупований Ізюм на Харківщині до наступного опалювального сезону, для міста планують закупити 10 пересувних котелень. Вони дозволять забезпечити ізюмчан теплом взимку. Таку роботу Геннадій Кравченко, заступник директора обласного департаменту ЖКГ, називає оптимізацією та результатом пошуку нових шляхів, щоб забезпечити надання послуг попри те, яких збитків РФ завдала енергетичній інфраструктурі Харківщини.

Як триває підготовка до сезону, які складнощі виникають та як удари РФ позначилися на інфраструктурі — розмова Українського Радіо Харкова Геннадієм Кравченком.

Як готують до опалювального сезону Куп'янськ та Ізюм

Вже почалася підготовка до опалювального сезону?

Враховуючи ситуацію, яка в нас є сьогодні й була у попередньому опальному сезоні, який ми провели й закрили, і, я вважаю, що успішно, то зараз в принципі все проходить в плановому режимі, але в нас є і деякі ускладнення.

Загалом, ті проблеми, які в нас були з руйнуваннями котелень і в Харкові, і в області, то зараз проблем немає — дещо відновлено, місцями роботи тривають.

А щодо Куп'янської громади, оскільки на її території ведуться активні бойові дії і там напевно ситуація теж критична?

Стосовно підготовки до наступного опалювального сезону, потенційного теплопостачання та гарячої води, то там ситуація є задовільною, і на сьогодні ми проблем не вбачаємо, тобто інфраструктура на сьогодні збережена, єдине, що ми не можемо гарантувати цього завтра і надалі. Тобто нині ситуація контрольована.

В Ізюмі було досить суттєво зруйновано інфраструктуру, і там коштом обласного бюджету, 60 млн гривень, планується придбання та встановлення десяти модульних пересувних котелень потужністю 1 МВт кожна. Тобто сумарна потужність складе 10 МВт, завдяки яким буде забезпечено мешканців опаленням в наступному сезоні.

Зруйнована внаслідок обстрілів центральна котельня міста була потужністю 20 МВт. Враховуючи те, що людей менше, об'єктів менше, то ту сферу, яку треба забезпечити теплопостачанням, 10 МВт цих 10 пересувних котелень буде достатньо.

Враховуючи ситуацію з потенційними обстрілами нашого регіону, України в цілому, розосередження цих котелень додатково допоможе убезпечити їх.

На відновлення харківської ТЕЦ-5 потрібен мільярд

Наприкінці квітня Харків теж отримав когенераційні установки для котелень, які дозволять одночасно виробляти тепло та електрику, то тут уже можемо говорити про певну альтернативу в разі блекаутів?

В принципі напрямок правильний, але всі розуміють — і в уряді зокрема, що розосередження об'єктів критичної інфраструктури є бажаним правильним напрямком.

Але розуміти і зробити та реалізувати, то це дуже довгий процес. Одна справа встановити котельні, як я озвучив, інша справа — це про когенерацію і взагалі генерацію електричної енергії. Якщо ми хочемо створити альтернативу нашим ТЕС, потенційно, гіпотетично, то ми дуже далеко від реалізації такої ідеї через придбання і встановлення таких установок.

Що стосується актуальних проблем, які б я ще відзначив, все ж таки ми маємо розуміти, що ті потужні обстріли, які ворог завдав зокрема 10 лютого і 9 березня, призвели до дуже серйозних пошкоджень наших об'єктів енергетичної інфраструктури. Майже мільярд гривень сьогодні необхідно для відновлення обладнання на харківській ТЕЦ-5.

ТЕЦ-5 у Харкові
ТЕЦ-5 у Харкові хочуть націоналізувати. Фото: ТЕЦ-5

А його обіцяють дати, цей мільярд?

Підприємство залучає зараз власні кошти, кредитні кошти, те, що є їхнім власним ресурсом. Відбулась нарада з Нафтогазом, де було узгоджено певний графік реструктуризації чинної заборгованості, що дозволить знизити фінансове навантаження на підприємство і розподілити кошти, які можуть бути спрямовані для подальшого відновлення енергоблоків.

Зараз все йде за планом

Є пріоритетна потреба в трансформаторному обладнанні, укладено договори з виробником та постачальником цього обладнання, тобто зараз все йде за планом, є певні обмеження щодо фінансування, але вони завжди є і надалі будуть.

Зміївська ТЕС працює, і ми впираємось в те, що ми не знаємо, що ворог нам підкладе завтра.

Збитки енергоінфраструктурі Харківщини внаслідок обстрілів РФ

Які оновлені дані по збитках нашій енергетичній інфраструктурі?

Пошкоджено 245 об'єктів теплопостачання та 63 км теплових мереж, 116 об'єктів водопостачання та 244 км водопровідних мереж, 58 об'єктів водовідведення та більш ніж 100 км каналізаційних мереж.

З урахуванням того, що відновлено, бо дійсно великий обсяг роботи реалізовано, необхідна сума на відновлення, за попередніми розрахунками, складає близько 2,8 млрд гривень. Це те, що стосується тепловодопостачання.

Відновлено 157 об'єктів теплопостачання та 22 км теплових мереж, 23 об'єкти і 9 км мереж водопровідно-каналізаційного господарства, але зіставляти тут не зовсім коректно те, що було зруйновано, і те, що було відновлено — тут не буде кореляції, тому що відновлюється необхідна частина.

Тобто, якщо було зруйновано 100 об'єктів, для того, щоб забезпечити людей послугою не обов'язково відновити зараз все. Відбувається певна оптимізація, як в Ізюмі, шукаються якісь нові рішення, в яких КПД буде вищим, ніж у старих тощо.

Але про декларування наслідків, збитків ми маємо говорити, і всі обсяги називати, всю ту фантастичну кількість об'єктів, які у нас зруйновані.

Не менш важливе питання це про електропостачання.

Про підвищення тарифу на електроенергію

Так, особливо зважаючи на те, що Кабмін ухвалив рішення щодо підвищення з 1 червня тарифів на електроенергію для населення до 2,64 за квт/год.

Питання тарифів — це болісна тема для всіх нас. Тариф було прокалькульовано, і шляхом відповідних постанов він фактично стримувався і до початку військової агресії, і на цей період.

Ця постанова пролонгувалась кілька разів. Востаннє це було до першого травня, точніше до 30 квітня, потім до 31 травня, і от перше червня і в дію вступає вже новий тариф. Тобто постанова, яка стримує цей тариф для побутових споживачів вона не працює, Кабміном ухвалене рішення, яке ініціює НКРЕКП щодо прийняття тарифу 2,64 в незалежності від обсягів споживання, тобто в нас зараз уніфікований тариф в першу чергу для побутових споживачів.

Це невідворотний захід, ми розуміли всі, що це буде, і тут всі мають ставитися з розумінням і не шукати тут якусь зраду, бо робиться все можливе, щоб загальне фінансове навантаження населення на сьогодні звести до мінімуму.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок