У Франківській громаді у 2022 році удвічі збільшилася кількість дітей, які перебувають у складних обставинах

У Франківській громаді у 2022 році удвічі збільшилася кількість дітей, які перебувають у складних обставинах

У Франківській громаді у 2022 році удвічі збільшилася кількість дітей, які перебувають у складних обставинах
Фото ілюстративне: Pexels

В Івано-Франківській громаді у 2022 році кількість дітей, які перебувають у складних обставинах, збільшилася до 160. Це — удвічі більше, ніж у 2021. Окрім цього, у громаді збільшилася потреба у патронатних вихователях та прийомних сім'ях. Хто може стати кандидатом в усиновлювачі, розповіла Суспільному керівниця служби у справах дітей Івано-Франківської міськради Ірина Рохман.

Яка тенденція влаштування дітей в Івано-Франківській громаді

"У нашій громаді у 2022 році вперше створили дитячий будинок сімейного типу в селі Березівка. Зараз там проживають троє дітей. Ми плануємо поселити туди ще від п'яти до десяти дітей, які житимуть у сім'ях наших батьків-вихователів. Також за рік створили сім'ю патронатного вихователя. Окрім того, на початку 2023 року вперше за останні шість років з'явилася прийомна сім'я для дитини", — говорить Ірина Рохман.

За її словами, облік кандидатів в усиновлювачі також поповнюють пари та люди з-поміж переселенців.

"Упродовж 2022 року до нас переїхали два дитячі будинки сімейного типу і ще одна сім'я. Окрім того, з 2016 у громаді функціонує дитячий будинок сімейного типу, який переїхав до нас з Луганська. У період повномасштабного вторгнення РФ в Україну він перебрався до Німеччини, але ми працюємо з цими сім'ями", — каже керівниця служби у справах дітей Івано-Франківської міськради.

Ірина Рохман додає: у службі у справах дітей міськради працює міждисциплінарна команда. До неї входять педагоги, медики, представники центру соціальних служб для сім'ї, дітей і молоді та ювенальна превенція.

"Позитивною динамікою є те, що буквально у 2021 році прийомна сім'я усиновила дітей 14, 16 та 12 років. Це — дуже добре, тому що зазвичай всиновлюють дітей тільки до трьох років", — розповідає Ірина Рохман.

У Франківській громаді у 2022 році удвічі збільшилася кількість дітей, які перебувають у складних обставинах
Керівниця служби у справах дітей Івано-Франківської міськради Ірина Рохман. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Державна підтримка патронатних та прийомних сімей

За словами Ірини Рохман, державна підтримка патронатних та прийомних сімей за рік повномасштабного вторгнення РФ в Україну не змінилася.

"За кожною дитиною, влаштованою у сім'ю чи у сімейні форми виховання, зберігається по 2,5 прожиткового мінімумуПрожитковий мінімум — 2 589 грн відповідно до віку дитини. Якщо дитина з певними фізіологічними вадами — це 3,5 прожиткові мінімуми. Батьки у прийомній сім'ї отримують за кожну дитину 2 400 грн у місяць, патронатні вихователі — приблизно 12 тис. грн", — каже Ірина Рохман.

Різниця між патронатними та прийомними сім'ями

"Патронатні — це сім'ї, у яких діти перебувають різний період часу", — пояснює керівниця служби у справах дітей Івано-Франківської міськради. З її слів, мінімальний період перебування дитини у патронатній сім'ї складає три місяці, максимальний — до пів року. Однак у період вторгнення РФ в Україну діє виняток, коли дитина може перебувати у сім'ї патронатного вихователя до закінчення війни.

"У прийомні сім'ї влаштовують винятково сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування. Вони проживають там до 18 років. Є можливість проживати до 23 років, якщо дитина навчається. У цьому випадку сім'я отримує гроші, поки дитині не виповниться 23 роки", — каже Ірина Рохман.

Наразі служба у справах дітей Івано-Франківської міськради працює з п'ятьма патронатними й вісьмома прийомними сім'ями.

"Ми потребуємо прийомних батьків та патронатних вихователів. Ще до великої війни йшла мова про те, що до 2026 року має бути деінституалізація всіх інтернатних закладів і діти мають бути влаштовані у сімейні форми виховання", — додає Ірина Рохман.

У Франківській громаді у 2022 році удвічі збільшилася кількість дітей, які перебувають у складних обставинах
Перша ліворуч — керівниця служби у справах дітей Івано-Франківської міськради Ірина Рохман. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Хто може стати прийомними батьками або патронатними вихователями

За словами керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської міськради, за період великої війни умови, довідки та вимоги до патронатних та прийомних батьків не змінилися.

"Основне, що потрібно — це паспорт громадянина України. Якщо ми говоримо про патронатного вихователя, то обов'язково, щоб у нього був помічник. Патронатний вихователь — це працівник виконавчого комітету. З ним укладена тристороння угода про умови роботи. Він працює з влаштованою в його сім'ю дитиною цілодобово і не може працювати деінде, оскільки отримує грошову винагороду.

Прийомні батьки можуть працювати на роботі. Бажано, щоб вони мали позитивний досвід у вихованні власних дітей. Власній дитині патронатного вихователя має бути понад чотири роки", — розповідає Ірина Рохман.

З додаткових документів потрібна довідка медичного зразка за постановою № 905. Згідно з нею треба пройти огляд у лікарів. Також слід надати довідки про несудимість та навчання.

"Відповідальність за влаштування та проживання дитини залишилася. Зараз вона, мабуть, ще більша, оскільки на будь-якій території України все ж таки є небезпека, коли звучать сирени. Тому щоквартальне проходження навчання, на яке скеровує служба у справах дітей, є обов'язковим", — говорить Ірина Рохман.

Охочі стати прийомними або патронатними батьками можуть звернутися до служби у справах дітей Івано-Франківської міськради, що розташована за адресою: Івано-Франківськ, вулиця Грушевського, 21, кабінет 815.

Зі слів Ірини Рохман, 22 червня 2023 року у селі Микитинці відбудеться зустріч старост Івано-Франківської громади. На ній обговорять потребу в прийомних сім'ях та патронатних вихователях. Надалі планують провести зустрічі в усіх селах громади.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок