У Немирові досі не прийняли бюджет: яка причина та чим це загрожує місту

У Немирові досі не прийняли бюджет: яка причина та чим це загрожує місту

У Немирові на Вінниччині досі не прийняли бюджет на 2023 рік. Його мали б затвердити ще п'ять місяців тому. Що кажуть з цього приводу представники міської ради та яке значення має це для жителів громади – у матеріалі Суспільного.

Чому не приймають бюджет

За словами міського голови Віктора Качура, бюджет не можуть прийняти, бо частина депутатів саботує сесійні засідання.

"Із грудня минулого року скликаємо кожну сесію і щоразу вносимо питання про прийняття бюджету на 2023 рік. Певні депутати у знак протесту проти мене, як міського голови, не приймають бюджет. Саботують, не приходять, а якщо проходять, то не така кількість. Саботаж відбувається двома політичними силами. Це "Батьківщина" у повному складі, їх всього шестеро, та більша частина депутатів "Української стратегії Гройсмана.

На мою думку, таким чином намагаються нашкодити мені. Наслідки жахливі: це не зроблені дороги, місцями аварійні ділянки, не прокладені водогони, незроблені укриття тощо. Маю чимало звернень до міськради від підприємств із проханням негайно прийняти бюджет, бо це шкодить їхній діяльності", говорить Віктор Качур.

Востаннє питання бюджету розглядали на 36 позачерговій сесії 1 червня. Однак для його прийняття не вистачило голосів.

"У мене немає тієї більшості, за якої я можу прийняти бюджет. Прийшли 8 депутатів від "Батьківщини" і "Стратегії Гройсмана". Семеро із них голосували проти бюджету", каже Віктор Качур.

У Немирові досі не прийняли бюджет: яка причина та чим це загрожує місту
Немирівський міський голова Віктор Качур/Facebook.com

За словами міського голови, головний аргумент опозиційних депутатів – зробити перерахунок витрат на оплату праці працівникам міської ради без встановлення стимулювальних виплат.

"Єдине, що не подобається депутатам у формуванні бюджету, це те, що зарплата працівників міської ради 10-12 тисяч гривень. Вони хочуть, щоб усі працівники міськради і структурних підрозділів, це підтверджено їхнім протоколом засідання, були переведені на мінімальну заробітну плату", каже Віктор Качур.

За словами керівниці фінуправління Оксани Троян, виконавчий комітет міськради не схвалив запропоновані зміни щодо заробітних плат. Адже це може призвести до втрати кваліфікованих працівників.

"Було запропоновано 10 відсотків премії, що більше на гривень 200-300. Це розуміють ті, хто давав ці пропозиції. Думаю, що це навіть спрямовано було на це: свідомо подати такі пропозиції на зміни до бюджету, які б не погодила міська рада. За результатами минулого року, середня заробітна плата по Немирівській міськраді, по органах місцевого самоврядування була далеко не найвищою в області. Ми на 18 місці", – говорить Оксана Троян.

Тобто, не можна сказати, що ми зловживаємо цим, але відповідний соціальний захист працівникам необхідний, щоб забезпечити діяльність виконавчих органів і виконавчого апарату міськради, щоб не було напруги в колективі і проблем із кадровим забезпеченням. Коли питання постане по багатьох людях, які не погодяться працювати на таку зарплату, то вони вимушені будуть піти, бо потрібно утримувати родини, дітей".

За словами депутатів, які голосують проти прийняття бюджету, не вистачає діалогу з владою, а їхніх зауважень та пропозицій не чують. Голова бюджетної комісії Немирівської міськради Сергій Турбовець пояснив Суспільному свою позицію щодо заробітних плат працівників міськради.

"Нам представили документ бюджету ще на початку грудня. Ми його вивчили та внесли свої пропозиції. Обурило те, що під час війни досить великі відсотки премій. При тому, що не були озвучені жодні критерії оцінки роботи. Було сказано за інтенсивність, напруженість роботи. В чому вони полягали відповіді немає. Мене, як голову бюджетної комісії, дивує, що преміальні відсотки, закладені у бюджеті, досить строкаті. Керівникам 150 %, а рядовим співробітникам 30%.

"Різниця між зарплатою керівника і працівника виходить у 3,5 рази"

Вони акцентують на тому, що депутати намагаються зробити так, щоб зарплата працівника була менше мінімальної. Але, якщо подивитися на штатний розклад, різниця між зарплатою керівника і працівника виходить у 3,5 рази. Навіть на комерційних підприємствах намагаються тримати нижчий рівень різниці. Тому було запропоновано це обмежити: поставити планку не 150%, а наприклад 50% -60%. На жаль, нас не чують. Позиція міського голови що документ бюджету ідеальний і змін не потребує.

Достатньо велика кількість вакансій досі не заповнена. А фонд заробітної плати ми не маємо права зменшити. Він використовується керівником міським головою для преміювання співробітників так, як він хоче. Немає сформованих критеріїв, за якими можна було б розуміти, що певний відділ працює добре або ж не допрацьовує. На мою думку, це достатньо суб'єктивно.

Ще одне зауваження стосувалося того, що у період війни досить великі гроші виділялися на висвітлення роботи міської ради у ЗМІ це 390 тисяч гривень. Можна було запланувати в десятки менше та направити ці гроші людям, які потребують допомоги".

У Немирові досі не прийняли бюджет: яка причина та чим це загрожує місту
Голова бюджетної комісії Немирівської міськради Сергій Турбовець
"Немає діалогу, жодних контрпропозицій"

За словами Сергія Турбовця, повинні бути критерії по роботі кожного відділу. Каже, що депутати готові до діалогу з міською владою.

"На крайній сесії зробили черговий протокол із нашими пропозиціями. Якщо не подобаються якісь його пункти, будь ласка, сідаємо й обговорюємо. Але немає діалогу, жодних контрпропозицій. На нашу думку, бюджет не ідеальний, ми готові говорити. Почути аргументи. От на ремонт площі виділили 5,5 млн гривень, при цьому на розвиток сіл, які увійшли до громади, не виділено жодної копійки. По сільських радах колишніх, які зайшли у Немирівську громаду, не виділяється ні бензин, ні фарба. Усе лягло на плечі фермерів і підприємців, – каже Турбовець.

У нас досить розгалужена сітка бібліотек, клубів, які по-факту не діють. Скільки разів вимагали інформацію, що роблять бібліотеки. Ніхто її не може надати. Не рахуючи районну бібліотеку, але, окрім неї, є ще десятки бібліотек по селах. Але витрати йдуть. Утримання бібліотек обходиться приблизно в ту ж суму, що оплата комунальних послуг на первинну медицину. Те ж стосується роботи закладів культури. Взагалі сума утримання відділу культури це більше десятка концертів".

Депутат Василь Матієнко каже, що, як і його однодумці, проголосував проти бюджету, бо недопрацьований штатний розпис та не передбачене фінансування старостинських округів.

"Справа не лише у заробітній платі. Тут можна дійти згоди. Є багато інших питань, які необхідно вирішити. На сьогодні немає нормального штатного розпису. Минулого разу прийняли бюджет за один раз. Мер пообіцяв, що усе приведеться у відповідність, але цього не сталося. Ще одна вимога дати можливість фінансування старостинським округам. На сьогодні, скажемо так, там немає жодного бюджету розвитку, – пояснює Василь Матієнко.

Думаю, якби ми сіли й обговорили всі питання на минулій сесії, бюджет би був прийнятий. Мер відмовився зробити перерву. Це не є нормальною позицією. Що стосується депутатів, які не приходять: законодавчо про сесію потрібно попереджати за 10 днів. Ми також маємо свої плани. Цього разу нам сказали за два дні,".

У Немирові досі не прийняли бюджет: яка причина та чим це загрожує місту
Депутат Василь Матієнко/facebook.com

Народна обраниця Галина Павленко каже, що за день до сесії на засіданні бюджетної комісії обговорили усі зміни та правки до проєкту бюджету. Всі питання були прийняті: і депутати, і міська рада дійшли згоди.

Зокрема, обговорили виділення 2,5 мільйонів гривень на розвиток сільських територій: благоустрій кладовищ, покіс трави, благоустрій громадських міст тощо. Зменшення розміру видатків на висвітлення діяльності у ЗМІ із 364 тисяч до 115 тисяч гривень, а різницю спрямувати на виплату матеріальних допомог населенню громади.

А також надання відкритого звіту усіх управлінь та відділів про свою роботу, встановлення розміру премій працівникам ради на рівні 50% та доплат за складність і напруженість на рівні 10% та розроблення критеріїв оцінки для нарахування премій. Однак, на сесії 1 червня, частина депутатів за ці правки не проголосувала.

"Як наслідок – бюджет знову не прийнятий. Пропонували зробити перерву в сесії, щоб обговорити, що змінилося за одну ніч і дійти до спільної думки, щоб нарешті прийняти головний фінансовий документ громади. Голова відмовився", – написала Галина Павленко у дописі на своїй фейсбук-сторінці.

Як наразі відбувається фінансування та чим це загрожує місту

"Не можемо фінансувати капітальний ремонт доріг, придбати шкільний автобус та відремонтувати укриття у школах"

Як говорить начальниця фінуправління Немирівської міської ради Оксана Троян, відповідно до статті 79 Бюджетного Кодексу України, фінансуватися у громаді можуть лише певні напрямки. Але загальна сума витрат не повинна перевищувати одну дванадцяту від попереднього року.

"У ситуації, коли бюджет громади не приймається, формується тимчасовий розклад, але є певні обмеження. Насамперед, ми не маємо права здійснювати капітальні видатки. Тобто, не можемо фінансувати капітальний ремонт доріг, ні придбати шкільний автобус, ні відремонтувати укриття у школах. Надається субвенція із державного бюджету, гроші на залишку у нас також є, але все одно не можемо реалізувати ці проєкти. У бюджеті також запланований капітальний ремонт площі у центрі Немирова. Це вже наболіле питання і побажання жителів та гостей міста. Але через цю ситуацію не можемо його робити. Час іде, уже червень".

За словами Оксани Троян, виплачується заробітна плата з нарахуваннями, бо це захищена стаття видатків. А також оплата продуктів харчування, спожитих енергоносіїв і комунальних послуг усіх бюджетних установ, зокрема, закладів освіти та охорони здоров'я.

"Поточні видатки на утримання закладів фінансуємо у повному обсязі. Кредиторської заборгованості у нас немає. Єдине, з минулого року не оплачені роботи з виконання проєкту по генеральному плану міста. Це також створює проблеми для мешканців. Ця заборгованість прострочена пів року. Ми не можемо залучати інвесторів, не можуть розвиватися підприємства, які діють на нашій території. У них є свої плани розвитку, але поки що вони всі гальмують через відсутність генерального плану Немирова".

Із чого складається заробітна плата працівників міськради

Оскільки одне з основних питань щодо якого депутати та міська влада не можуть дійти згоди, це заробітна плата, Суспільне поцікавилося, як формуються виплати посадових осіб місцевого самоврядування. Якщо взяти посадові оклади спеціалістів, визначені додатками 50 і 51 постанови Кабміну №268 від 9 вересня 2006 року, то для головного спеціаліста виконавчого апарату це 5 100 гривень, розповіла Суспільному Оксана Троян.

"Із чого складається заробітна плата? Це оклад, надбавка за ранг і надбавка за вислугу років. Це обов'язкові виплати. Надбавка за ранг, якщо взяти навіть не найнижчий 15 ранг, а тринадцятий – це триста гривень. І надбавка за вислугу років це в середньому 15%, а не в усіх вона є. Навіть ця сума не дорівнює мінімальній заробітній платі, – пояснює Оксана Троян.

Ми ще повинні головному спеціалістові з вислугою років все одно робити доплати до мінімальної зарплатні. Це в той час, коли кваліфікаційні вимоги до посадових осіб місцевого самоврядування, які займають певні посади, досить жорсткі та має бути спеціальна освіта. У деяких випадках, як от у державних реєстраторів, адміністраторів у центрі надання адмінпослуг, вимагають ще спеціальні доступи, сертифікати тощо.

Тобто замінити когось із цих працівників терміново не зможемо, пройде деякий час. А працювати на мінімальну заробітну плату люди з вищою освітою і з також кваліфікацією, зрозуміло, що не можуть. Це 5 393 гривні на руки".

На початок