Працював у генпрокуратурі за часів Януковича та під час війни відпочивав за кордоном: що відомо про голову Одеської ОВА

Працював у генпрокуратурі за часів Януковича та під час війни відпочивав за кордоном: що відомо про голову Одеської ОВА

30 травня в Одеській області з'явився новий голова ОВА. На цю посаду президент України Володимир Зеленський призначив головного прокурора Києва Олега Кіпера. Більше про біографію, минулі посади та скандали навколо нового очільника адміністрації — у матеріалі Суспільного.

Працював у Генпрокуратурі за часів Януковича

За даними Київської міської прокуратури, яку перед призначенням очолював Кіпер, роботу в органах прокуратури той почав у 2001 році й від того часу пройшов ряд посад у цій сфері: від слідчого Котовської міжрайонної прокуратури Одеської області й до начальника відділу Генеральної прокуратури України за часів Януковича.

"Пан Кіпер має, м'яко кажучи, неоднозначний бекграунд. По-перше, він прокурор міста Києва. Тобто нам потрібна людина, яка має розвивати економіку області. Прокурор? Більше нікого не було? По-друге, він був, всі ми знаємо нашу українську прокуратуру, заступником генерального прокурора за часів Януковича. І до того ж, призначав його на цю посаду Пшонка", — розповів Суспільному голова Одеської обласної організації "Комітет виборців України" Анатолій Бойко.

новий голова Одеської ОВА Олег Кіпер
Олег Кіпер. Джерело: Facebook/Олег Кіпер

Люстрація Кіпера та відновлення через суд

У 2014 році Кіперу заборонили обіймати державні посади відповідно до закону "Про очищення влади", але у 2019 він домігся через суд скасування люстрації. Згодом Олег Кіпер став позаштатним радником помічника керівника Офісу Президента Андрія Єрмака.

Олег Кіпер, голова Одеської ОВА
Олег Кіпер. Джерело: Facebook/Олег Кіпер

Адвокатка Тетяна Козаченко, яка у 2014-2016 роках очолювала департамент з питань люстрації Міністерства юстиції України, а потім — Громадську раду з питань люстрації вважає, що Олег Кіпер підпадав під люстрацію.

"Авжеж, судді ліквідованого славнозвісного окружного адміністративного суду а-ля Келеберда-Чудак можуть в індивідуальному порядку скасувати закон щодо конкретної особи, але це не скасовує той факт, що "ефективні" прокурорські кадри при Януковичі як функціонери дуже корисні будь-якій владі. Дія закону "Про очищення влади" закінчується у жовтні 2024 року, але запит суспільства на гідність не закінчується", — прокоментувала Тетяна Козаченко.

Скандали Кіпера: російський паспорт дружини та відпочинок за кордоном під час війни

На початку 2023 року журналісти "Схем" під час розслідування виявили, що у дружини Кіпера Ірини є російський паспорт, який досі не анульований. Також журналісти знайшли номер платника податків жінки на офіційному сайті Федеральної податкової служби Росії. У коментарі ЗМІ сам Олег Кіпер зазначив, що "цими питаннями займалась міграційна служба України".

Олег Кіпер, голова Одеської ОВА
Олег Кіпер з дружиною Іриною. Джерело: Facebook/Олег Кіпер

Політолог і старший викладач ОНУ ім. Мечникова Михайло Шабанов вважає, що тема з російським паспортом дружини Олега Кіпера не буде мати потужних наслідків і розгортається виключно в інформаційному просторі.

"Дійсно, певний скандал розгортається щодо паспорта дружини призначеного очільника. Але я вважаю, що людина силового блоку, людина, яка, власне, очолювала Київську прокуратуру, людина, яка має пройти відповідні перевірки, у цьому сенсі ніяких питань не повинно виникати. Можливо цей процес розгортається скоріш в інфопросторі, набуває швидкого поширення, але ніякої, я впевнений, ніякої небезпеки від цього наразі не можна прогнозувати, зовсім", — сказав у коментарі "Українське радіо. Одеса" Михайло Шабанов.

Крім цього журналісти з'ясували, що під час війни Олег Кіпер, бувши головним прокурором Києва, провів новорічну відпустку за кордоном. З України він виїхав 29 грудня 2022 року і повернувся 8 січня 2023 року. Журналістам Кіпер це пояснив "сімейними обставинами".

Хто має бути головою Одеської ОВА?

Також Анатолій Бойко у коментарі "Українське радіо. Одеса" зазначив, що головою ОВА мають призначати людину, яка має відповідний досвід та не є скандальною:

"Не вирішувались проблеми тому, що голова обласної держадміністрації має засучити рукава і розвивати економіку, залучати інвесторів, Одеська область це дозволяє. ... Потрібно, щоб Київ цього хотів, щоб в Києві хтось це розумів і щоб сюди була призначена людина, яка була б спроможна це зробити, яка б мала якийсь економічний бекграунд чи бізнесовий, яка б мала достатній рівень репутаційний, бо інвестори не прийдуть на "зашкварену" людину. ... А не просто черговий тимчасовий "смотрящий" за потоками в Одеській області, завдання якого — це заробити собі копійчину і виконати завдання тих, хто його поставив на прибуткове місце.

Олег Кіпер, голова Одеської ОВА, прокурор Кіпер, Зеленський в Одесі
Президент України Володимир Зеленський під час робочої поїздки в Одесу представив нового голову Одеської ОВА Олега Кіпера. Фото: Офіс президента

Політолог Михайло Шабанов вважає, що Олега Кіпера, як представника силового блоку, вибрали, щоб посилити антикорупційну стратегію в регіоні. Особливо на фоні корупційних скандалів з заступниками попереднього голови ОВА.

"Вибір наразі зроблений, на мій погляд, щодо очільника, вірний. Пан Кіпер, я так розумію, вже пройшов всю відповідну перевірку та погодження, і тому є сподівання щодо посилення позицій держави у цьому сенсі й посилення антикорупційної боротьби в цілому, де новопризначений очільник буде центром цього процесу і реалізації стратегії від Офісу Президента безпосередньо", — сказав Шабанов.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок