Примусові медогляди на ТОТ: росіяни проводять відбір і забирають найздоровіших дітей — Герасимчук

Примусові медогляди на ТОТ: росіяни проводять відбір і забирають найздоровіших дітей — Герасимчук

Хлопчик, викрадення дітей
Україна. Хлопчик, якого повернули з "оздоровлення" в тимчасово окупованому Криму виходить з евакуаційного автобуса, 22 березня 2023 р. Кадр з відео Save Ukraine/Facebook

Росія має кілька способів викрадення і вивезення українських дітей, і один з них проведення примусових медоглядів на окупованих територіях. Здоровим дітям ставлять діагнози, які потребують негайного лікування чи реабілітації в Росії.

Про це в етері телемарафону "Єдині новини" заявила радниця-уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук.

Вона зазначила, що Росія завжди використовує усі можливі, абсолютно негуманні способи поводження з дітьми та цивільними особами.

"Те, що ми бачимо зараз, що Росія робить стосовно українських дітей, не що інше, як чітко і добре спланована геноцидна політика. Їхні завдання або знищити українських дітей, тому що вони є майбутнє української нації, вбити, поранити, завдати психологічних травм, діти проходять через сексуальне насилля з боку російських військових. Або викрасти цих дітей, і ними поповнити свою націю", — сказала уповноважена.

За словами Герасимчук, Росія має щонайменше 5 точно доведених сценаріїв викрадення українських дітей.

"Росія викрадає дітей в різних ситуаціях: і розлучаючи з батьками, і вбиваючи спочатку батьків, вивозячи в заклади інституційного догляду, не даючи українській стороні забрати їх на безпечну територію", — сказала вона.

Уповноважена зазначила, що зараз у Росії з'явився шостий сценарій викрадення дітей.

"Ми збираємо доказову базу, але потенційно він уже є. Шостий спосіб — Росія проводить на ТОТ примусові медичні огляди, під час яких в абсолютно здорової дитини з’являються діагнози, які потребують негайного лікування чи реабілітації в Росії. Мова про те, що росіяни проводять відбір і найздоровіших дітей забирають собі", — сказала Герасимчук.

За її словами, табори — це наймасовіший сценарій викрадення дітей. Коли вони змушують батьків нібито добровільно підписати заяви, а потім батьки не можуть повернути дітей.

Вона нагадала, що Україні вдалося повернути 371 дитину.

Раніше Організація з безпеки та співробітництва в Європі дійшла висновку, що "велика кількість" українських дітей була переміщена до Росії та на окуповані РФ території. В ОБСЄ також заявили, що Росія "явно порушувала" права незаконно вивезених на російську територію українських дітей.

Що відомо про викрадення Росією українських дітей

Уповноважена президента з прав дитини Дар’я Герасимчук раніше повідомила, що станом на кінець березня українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч дітей вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію частини території України.

5 квітня 49 країн світу у спільній заяві засудили Росію за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово захоплених територій, йдеться у спільній заяві цих країн. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії в Гаазі.

В Офісі генпрокурора повідомили, що єдиного прозорого алгоритму чи механізму, який дає можливість повертати депортованих до Росії українських дітей, на сьогодні немає.

17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

На початок