У Кропивницькому облили червоною фарбою пам’ятний знак

У Кропивницькому облили червоною фарбою пам’ятний знак

У Кропивницькому облили червоною фарбою пам’ятний знак
У парку "Ковалівський" облили червоною фарбою пам’ятний знак. Фото: Суспільне Кропивницький

У парку Кропивницького облили червоною фарбою пам’ятний знак "Місце загиблих партизан та їхнього командира Стратієнка". Його обливають фарбою не вперше. Востаннє це було рік тому. Знак треба демонтувати, вважає історик Юрій Митрофаненко.

Пам’ятний знак партизанам, які боролися за встановлення радянської влади стоїть у парку "Ковалівський". Обслуговує територію комунальне підприємство "Благоустрій". Працівниця підприємства Тетяна Астаф’єва сказала, пам'ятник фарбою облили вночі.

"Фарба ще свіжа. Це або вночі робилось, або рано-вранці. Все треба витирати. Ми його зробимо. Не сьогодні, але обов’язково зробимо".

У Кропивницькому облили червоною фарбою пам’ятний знак "Місце загиблих партизан та їхнього командира Стратієнка"
У Кропивницькому облили червоною фарбою пам’ятний знак "Місце загиблих партизан та їхнього командира Стратієнка". Фото: Суспільне Кропивницький

На честь кого встановили пам’ятник "Місце загиблих партизан та їхнього командира Стратієнка"

Пам'ятник вшановує жертв білогвардійського режиму, пояснив історик Юрій Митрофаненко: "Це був період, доба окупації, коли прихильники "єдиной нєдєлімой Росії", збройних сил півдня Росії, панували у нашому місті. У листопаді 1919 ріку вони закатували декількох людей. Це були люди, прізвища яких на пам’ятнику, які займалися грабіжництвом, вбивствами, розбоєм, але видавали себе за повстанців. І білогвардійці їх закатували. І таблички висіли дуже цікаві: "Бандит. Петлюрівець. Комуніст".

Розповів, встановили цей знак у 1969 році.

"1969 рік, 50 років цієї події, і вирішили представники совєцького режиму нагадати, що були ж ті, хто боровся за радянську владу в нашій центральній Україні. Але інших прізвищ не знайшли і тому викарбували їхні. Це попередження владі – демонтуйте! Його не будуть обливати фарбою".

Закон про декомунізацію

Нагадав, згідно з законом про декомунізацію, який ухвалений Верховною Радою у квітні 2015 року, всі радянські назви потрібно змінити, символіку – демонтувати. Щоб зробити це, потрібне рішення від міністерства культури та інформаційної політики. Клопотання туди направили у березні цього року, сказала директорка обласного департаменту культури Уляна Соколенко.

"Це пам’ятка місцевого значення, віднесена до переліку об’єктів культурної спадщини області у 1969 році. Документи стосовно вилучення з цього переліку підготовлені. Чекаємо рішення. Не думаю, що воно буде довгим, тому що процес декомунізації, дерусифікації триває в Україні досить динамічно".

Звернення про пошкодження пам’ятного знаку у поліцію не надходили. Цю інформацію надала речниця поліції області Віталіни Бевзенко. За умисне знищення та пошкодження майна загрожує штраф або позбавлення волі до трьох років. Хуліганство карається обмеженням волі до п'яти років або позбавлення волі до чотирьох років.

Думка кропивничан щодо облитого фарбою пам'ятника загиблим партизанам

На облитий фарбою пам’ятний знак звернула увагу кропивничанка Аліна Іващенко. "Років два тому я до нього підійшла – він був облитий червоною фарбою. А сьогодні тільки побачила, що він облитий фарбою, щоб нічого не можна було прочитати".

Жінка вважає, якщо і демонтувати історичні пам’ятники, то треба переносити їх в музеї.

На початок